Antykoncepcja dla mężczyzn i kobiet – najlepsze prezerwatywy
Prezerwatywy od lat cieszą się dużą popularnością. Są łatwo dostępne, tanie i wykazują stosunkowo dużą skuteczność, która wynosi 2 do 15 punktów w skali Pearla (od 2 do 15 par na 100 zachodzi w ciążę mimo zastosowania prezerwatywy). Ważne jest również to, że tego typu metody antykoncepcji chronią przed wirusem HIV oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Rynek prezerwatyw jest bardzo rozbudowany. Producenci wychodząc naprzeciw potrzebom klientów wytwarzają prezerwatywy o różnej grubości, zawierające dodatkowo środki plemnikobójcze, czy też prezerwatywy z wypustkami potęgujące doznania oraz prezerwatywy bez lateksu. To właśnie uczulenie na lateks jest najczęstszym przeciwwskazaniem do zastosowania klasycznej prezerwatywy. Trzeba zwracać uwagę z jakiego tworzywa wykonany jest produkt, ponieważ na rynku dostępne są już prezerwatywy poliuretanowe oraz prezerwatywy z żywicy syntetycznej. Nie powodują one odczynów alergicznych.
Rozmiary prezerwatyw to kolejny aspekt, który zaspokaja potrzeby rynku. Dla panów z większymi członkami dostępne są takie w rozmiarze XXL.
Nieco mniej skuteczne oraz nie tak popularne są natomiast prezerwatywy dla kobiet. Chociaż niewątpliwie mają one wiele zalet, jak: ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, rzadziej pękają, nie ma medycznych przeciwwskazań do ich zastosowania. Zakładanie prezerwatywy tego typu jest jednak nieco problematyczne. Powinna ona zostać założona na 8 godzin przed stosunkiem i pozostać w pochwie 6 godzin po nim.
Żel intymny – uzupełnienie antykoncepcji mechanicznej
W przypadku nadmiernej suchości pochwy warto sięgać po nawilżający żel intymny zarówno na co dzień jak i przed stosunkiem. Ograniczy to ewentualny dyskomfort podczas zbliżenia oraz zwiększy skuteczność prezerwatywy, która przy zbyt dużym tarciu może pęknąć. Wybierając żel nawilżający należy zwrócić uwagę na jego skład. Środki na bazie oleju mogą zniszczyć prezerwatywę już w ciągu kilku minut, dlatego należy ją stosować wyłącznie ze środkami nawilżającymi przeznaczonymi do tego celu (Durex) .
Wkładka domaciczna
Umieszczana jest wewnątrz macicy przez wykwalifikowany personel medyczny. Na rynku dostępne są 2 rodzaje wkładek domacicznych:
- Miedziana – uniemożliwia zapłodnienie wywołując w obrębie macicy swoisty stan zapalny, przez co oddziałuje na plemniki, komórki jajowe i śluzówkę macicy. Nie zaburza cyklu menstruacyjnego. Zakładana jest na okres 5 - ciu lat.
- Hormonalna – to połączenie klasycznej wkładki domacicznej i antykoncepcji hormonalnej. Wydzielane stopniowo niewielkie dawki hormonów zagęszczają śluz, zmieniają strukturę błony śluzowej macicy oraz hamują owulację. Krwawienia menstruacyjne pozostają, ale są bardzo skąpe. Pozostaje ona wewnątrz macicy od 3 do 5 lat.