
Pakując walizkę na wakacje nie można zapomnieć o podstawowych lekach i opatrunkach, które należy zabrać ze sobą na wyjazd. Nikt nie chce tracić czasu podczas urlopu na poszukiwanie apteki. Ponadto niekiedy jest to bardzo trudne, chociażby na wyjazdach zagranicznych bądź podczas biwaków czy też wyjścia w góry. Co powinna zawierać apteczka podróżna i czy jej wyposażenie zawsze będzie takie samo?
To, jakie wyposażenie zawiera apteczka wakacyjna zależy przede wszystkim od tego gdzie jedziemy. Powinno być ono dopasowane do indywidualnych potrzeb osób podróżujących. Zupełnie inaczej wygląda apteczka na wakacje dla seniora, inaczej dla młodego mężczyzny podróżującego samotnie, a jeszcze inaczej dla rodziny jadącej nad morze z małymi dziećmi. Większość rzeczy, które się w niej znajdują, zabierane są jedynie na wszelki wypadek. Dlatego też nie ma potrzeby pakowania dużych ilości opatrunków czy też kilku rodzajów tabletek przeciwbólowych. Tym bardziej że nie chcemy, aby zajmowała ona sporo miejsca.
1. Apteczka turystyczna – opatrunki
2. Leki do apteczki na wakacje
3. Apteczka na wyjazd dla seniora
4. Co powinna zawierać apteczka na wyjazd z dzieckiem?
Apteczka turystyczna – opatrunki
Apteczka pierwszej pomocy skomponowana pod kątem wyjazdu wakacyjnego powinna zawierać zestaw opatrunków, które sprawdzą się w przypadku większych oraz mniejszych urazów. Szczególnie dobrze musi być wyposażona apteczka rowerowa oraz ta zabierana na górskie wyprawy. Podczas tego typu aktywności nietrudno o urazy i kontuzje. Co więcej, apteczka na tego typu wyjazdy musi być mocno skompresowana i zajmować jak najmniej miejsca oraz mało ważyć. Jakie opatrunki są przydatne w każdych warunkach i najbardziej uniwersalne?
- bandaż elastyczny,
- bandaż dziany, który posłuży również do przymocowania opatrunku nakładanego bezpośrednio na większą ranę,
- gaza jałowa,
- plaster papierowy,
- plaster z opatrunkiem najlepiej wodoodporny,
- plaster hydrożelowy i hydrokoloidowy, które to sprawdzą się na pęcherze, otarcia czy też oparzenia - utrzymują one odpowiednią wilgotność rany, przyspieszają jej gojenie, a także minimalizują ryzyko powstania blizny.
Oprócz opatrunków niezbędny jest również środek o działaniu antyseptycznym. Najlepiej sięgnąć po mała buteleczkę uniwersalnego preparatu, o szerokim spektrum działania przeciwdrobnoutrojowego, zawierającego oktenidynę, np. Octenisept.
Wymienione elementy tej części wyposażenia stanowią oczywiście uniwersalne minimum. Natomiast jeśli tylko dysponujemy przestrzenią w apteczce wakacyjnej, dodatkowo możemy zabrać opatrunki bardziej specjalistyczne, np. plastry wodoodporne, hipoalergiczne bądź maściowy opatrunek umożliwiający gojenie się ran, np. Atrauman Ag. Na szeroką skalę można również wykorzystać opatrunki w formie żelu, np. Karnosil. Jest to preparat zarówno na urazy mechaniczne jak i oparzenia termiczne, tak często przytrafiające się podczas urlopu.
Leki do apteczki na wakacje
Chodzi tutaj o preparaty do doraźnego zastosowania, które szybko zniwelują najczęstsze wakacyjne dolegliwości. Warto ograniczyć ich ilość do jednego preparatu o danym działaniu. Trzeba również zwracać uwagę na sposób przechowywania tego typu środków. Niektórym z nich szkodzi upał i lepiej ich ze sobą po prostu nie zabierać. Niemniej jednak osoba lecząca jakieś schorzenie przewlekle nie może zapomnieć o zapakowaniu na wakacje codziennie stosowanych leków. Mowa tutaj o tabletkach na alergię, hormonach tarczycy, lekach na nadciśnienie, itd. Jakie jeszcze leki na wyjazd należy ze sobą zabrać?
Tabletki przeciwbólowe
Jeśli tylko nie ma przeciwwskazań najlepiej zabrać ze sobą środek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Takie 3 w jednym przyda się zarówno na ból głowy, zniweluje objawy przeziębienia, a także będzie pomocne w przypadku bolesnych urazów oraz kontuzji, wymagających zastosowania środka doustnego. Warto zatem zaopatrzyć się w lek na ból, np. z ibuprofenem.
Wakacje to też szczególny czas kiedy często dopada nas ból gardła. Chociażby ze względu na wszechobecna klimatyzację. Dlatego oprócz leków przeciwbólowych w tabletkach warto zaopatrzyć się również w lek na gardło do ssania oraz wieloskładnikowy preparat łagodzący objawy przeziębienia.
Lek na biegunkę i inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego
Problemy żołądkowo-jelitowe przytrafiają się na wakacjach stosunkowo często. Ma to związek ze zmianą diety, wody czy też klimatu. Przede wszystkim wakacyjna apteczka powinna zawierać elektrolity. To uniwersalny środek, który można podawać dzieciom i dorosłym zarówno w razie wymiotów jak i biegunki. W obu przypadkach podstawą postępowania jest bowiem nawodnienie pacjenta i uzupełnienie utraconych elektrolitów. Można je pić również w upalne dni, kiedy mocno się pocimy i zaczynamy czuć z tego powodu osłabienie.
Ponadto na wypadek pojawienia się biegunki należy zaopatrzyć się w środek o typowym działaniu przeciwbiegunkowym, np. Stoperan, który można zastosować w ostateczności albo też w czasie samej podróży oraz lek o działaniu absorpcyjnym, np. Smecta.
Co więcej, już przed wyjazdem warto zacząć stosować probiotyki. Dobre bakterie zabezpieczą nas przed dysfunkcjami trawiennymi związanymi ze zmianą miejsca pobytu. Ponadto są one bardzo pomocne w leczeniu biegunki oraz wymiotów. Dlatego powinna je zawierać zarówno domowa apteczka jak i ta wyjazdowa.
Dla osób wybierających się w dalszą podróż lub tych, którzy źle znoszą jazdę środkami lokomocji rekomendowany, jest lek na chorobę lokomocyjną. Oczywiście może to być naturalny środek na bazie wyciągu z kłącza imbiru lub lek o działaniu ośrodkowym. Ten drugi jest zdecydowanie bardziej skuteczny, ale powoduje senność i sedację podczas podróży, np. Aviomarin.
Repelenty i środki na ukąszenia
Tak naprawdę czy jedziemy w góry, czy nad wodę to jesteśmy narażeni na kontakt z owadami i innymi insektami. Warto zabrać ze sobą preparat ochronny, ale również coś na ukąszenia, ponieważ ciężko jest ich uniknąć szczególnie jeśli spędzamy czas latem na świeżym powietrzu. Jeśli chodzi o wyjazd do lasu bądź nad jezioro należy zaopatrzyć się w silny repelent na bazie DEET. Ten związek chemiczny poraża układ nerwowy owadów i kleszczy, skutecznie chroniąc przed ukąszeniem. Alternatywą dla tego typu środków na komory są produkty zawierające bądź nasączone olejkami eterycznymi. Odpowiednia kompozycja składników umożliwia zastosowanie niektórych z nich nawet u bardzo małych dzieci.
Środki przeciw komarom i kleszczom znajdziesz tutaj >>
Apteczka pierwszej pomocy zabierana na wyjazd powinna zawierać również leki na ukąszenia, które szybko załagodzą objawy związane z odczynem skórnym, takie jak obrzęk, świąd oraz zaczerwienienie. W razie zaostrzenia dolegliwości warto zaopatrzyć się również w doustne leki przeciwalergiczne.
Ochrona przed słońcem oraz środek na oparzenia
Na wakacyjnym wyjeździe zawsze należy mieć przy sobie krem ochronny z filtrem oraz odpowiednie nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne, w celu ochrony przed promieniowaniem UV. Nawet w bardziej pochmurny dzień może dojść do poparzeń słonecznych. Kiedy pojawi się zaczerwienienie na skórze. Bolące miejsce należy posmarować kremem bądź pianką o właściwościach regeneracyjnych, które zawierają d-pantenol lub zastosować specjalny preparat z jonami srebra przyspieszający gojenie oraz działający przeciwdrobnoustrojowo, np. Karnosil – żel naprawczy z jonami srebra.

Apteczka na wyjazd dla seniora
Osoby starsze muszą zadbać o wyposażenie apteczki pierwszej pomocy na wyjazd wakacyjny w szczególny sposób. Oprócz środków rekomendowanych na wszelki wypadek pacjentowi nie może zabraknąć leków do codziennego stosowania. Dlatego należy zaopatrzyć się przed wyjazdem w ich odpowiednią ilość, a nawet wcześniej zgłosić się do lekarza po niezbędne recepty.
Zranienia podczas wyjazdu, biegunka, ukąszenia to jedno, ale osoby starsze szczególnie źle znoszą upał. W ich przypadku krem ochronny z filtrem UV oraz picie wody to za mało. Konieczne jest natomiast nakrycie głowy, przewiewny ubiór chroniący przed słońcem oraz uzupełnianie elektrolitów. Najlepiej tez unikać słońca w godzinach 10-16, kiedy świeci ono najbardziej intensywnie.
Co powinna zawierać apteczka na wyjazd z dzieckiem?
Rodziny z małymi dziećmi nie powinny się łudzić, że ich apteczka wakacyjna będzie tak mała jak apteczka samochodowa. Dla malucha w niektórych przypadkach konieczne jest osobne, dodatkowe uposażenie zawierające leki oraz środki pomocnicze na tzw. wszelki wypadek. Co powinna zawierać apteczka wakacyjna dla dziecka?
- syrop na ból i gorączkę, co ważne jeśli chodzi o tego typu środki dla dziecka to należy unikać zabierania czopków na wakacyjny urlop, ponieważ pod wpływem wyższej temperatury mogą one ulec stopieniu,
- leki zwykle stosowane przez malucha,
- termometr,
- odciągacz katarku,
- nebulizator (szczególnie dla chorowitego dziecka, które często łapie infekcje dróg oddechowych) oraz ampułki do inhalacji, np. sól do inhalacji,
- środek na komary i kleszcze oraz na ukąszenia rekomendowany dla dzieci,
- krem ochronny SPF 50,
- probiotk dla dziecka.
Pozostałe elementy wyposażenia apteczki dla dziecka będą najprawdopodobniej wspólne z tymi rekomendowanymi dla rodziców, albo chociaż z jakąś ich częścią.
Apteczka na wyjazd wakacyjny powinna być rozważnie skomponowana. Nie jest dobrym pomysłem, aby na urlop pojechała apteczka domowa, w której nie dokonano odpowiedniego przeglądu i selekcji. Zabierzemy wtedy sporo niepotrzebnych rzeczy, pomijając te szczególnie ważne, kiedy dostęp do apteki czy lekarza jest mocno utrudniony. Zatem aby zadbać o bezpieczne wakacje należy zacząć pakowanie od skomponowania apteczki na wyjazd. Oczywiście dobrą praktyką jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia podróżnego. Szczególnie kiedy wybieramy się do innego kraju.
20 characters selected