
Rozszerzone naczynka oraz pajączki sprawiają, że cera naczynkowa wygląda mało estetycznie. Jak każda skóra z problemami wymaga szczególnej pielęgnacji. Po jaki wzmacniający krem na naczynka sięgać i jak właściwie dbać o cerę naczynkową, która zazwyczaj jest dodatkowo bardzo wrażliwa?
1. Cera naczynkowa - jak wygląda?
2. Skóra naczynkowa - czynniki pogarszające jej wygląd
3. Cera naczynkowa - domowe sposoby, czyli o czym warto pamiętać podczas codziennej pielęgnacji
4. Cera naczynkowa - kosmetyki
5. Cera naczynkowa - zabiegi
Cera naczynkowa - jak wygląda?
Każdy może się zarumienić np. pod wpływem zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury. U osoby z cerą naczynkową takie zaczerwienienie niestety nie znika tak szybo, ponieważ mięśnie gładkie naczyń krwionośnych są zbyt rozluźnione i nie działają właściwie. Zdarza się nawet, że naczynia krwionośne na skórze nie obkurczają się w ogóle co obserwuje się na policzkach, czole, brodzie i w okolicach nosa jako tzw. "pajączki". Zmiany te są widoczne nawet kiedy są zasłonięte kryjącym podkładem. Zaczerwienienia mocno przebijają się ponieważ cienka jak pergamin jest skóra naczynkowa. Na twarzy gdzie zmiany są najbardziej widoczne stanowi to największy problem. Nie mniej jednak skłonność do pękających naczynek krwionośnych może występować też w innych miejscach, m.in. na nogach. Rumieniowi na twarzy wywołanemu przez czynniki zewnętrzne towarzyszy również uczucie pieczenia, ściągnięcia i świąd.
Drobne pajączki są widoczne również na policzkach u niemowląt. Ich cienka skóra na twarzy sprawia, że są one dobrze widoczne. Na szczęście w większości przypadków problem ten znika do pierwszych urodzin i nie wymaga specjalnej interwencji. Dla najmłodszych i tak używa się kosmetyków do cery delikatnej i wrażliwej oraz emolientów wzmacniające barierę ochronną skóry.
Problemy cery naczynkowej wiążą się z jej dużą wrażliwością na czynniki zewnętrzne, w tym również na niektóre kosmetyki. Jest ona trudna w pielęgnacji, ponieważ często pojawiają się na niej podrażnienia. Do czynienia z cerą naczynkową mają najczęściej kobiety między 30-tym a 5 0-tym rokiem życia posiadające jasną karnację. Cera naczynkowa u mężczyzn to jednak coraz częstszy problem. Zła dieta i brak odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy generuje powstanie u nich rozszerzonych naczynek i braku ich właściwej elastyczności. Osoby z cerą naczynkową często mają w rodzinie kogoś kto posiada podobny problem. Pajączki na twarzy są bowiem dziedziczne.
Skóra naczynkowa - czynniki pogarszające jej wygląd
Osoby posiadające cerę naczynkową muszą szczególnie uważać na czynniki wywołujące rozszerzenie podskórnych naczyń krwionośnych, które pod wpływem ich działania nie wracają do stanu pierwotnego i pogarszają wygląd cery. Nadwrażliwość w postaci zaczerwienienia na twarzy wywołują:
- zbyt wysoka i zbyt niska temperatura (nie wskazane są zarówno gorące kąpiele jak i przebywanie na mrozie),
- chlorowana woda,
- spożywane ostrych potraw,
- alkohol w nadmiernej ilości,
- stres oraz silne emocje,
- reakcja alergiczna ogólnoustrojowa bądź kontaktowa,
- zaburzenia hormonalne (głównie estrogeny wpływają na rozluźnienie się naczyń krwionośnych), m.in. podczas ciąży i laktacji,
- wysokie ciśnienie tętnicze.
Cera wrażliwa naczynkowa łatwo ulega podrażnieniom na skutek działania mechanicznego. Dlatego nie wolno pocierać skóry szorstkim ręcznikiem po umyciu. Co więcej nie należy używać peelingów mechanicznych celem jej oczyszczenia. Znacznie lepsze będą te enzymatyczne, dedykowane do cery naczynkowej i jednocześnie wrażliwej. Również nieodpowiednia pielęgnacja za po pomocą kosmetyków zawierających barwniki, parabeny, sztuczne środki zapachowe może działać drażniąco na cerę naczynkową. Składniki aktywne, których nie powinien zawierać krem ochronny na zimę do cery naczynkowej to takie, które zatrzymują w skórze wodę, m.in. glicerol. Po kontakcie z niską temperaturą na zewnątrz może to wywołać dodatkowe podrażnienia i uszkodzenia naczynek.
Unikanie czynników drażniących jest bardzo ważne, ponieważ oprócz zaczerwienienia mogą na skórze pojawić się również grudki i krostki. Trądzik różowaty, bo tak nazywa się ta zmiana, to przewlekła choroba zapalna skóry i wymaga specjalistycznego leczenia. Dlatego też należy odpowiednio dbać o cerę naczynkową, aby nie dopuścić do rozwoju poważniejszych zmian zwanych trądzikiem różowatym.
Cera naczynkowa - domowe sposoby, czyli o czym warto pamiętać podczas codziennej pielęgnacji
O cerę naczynkową trzeba dbać. Warto przywiązywać wagę do kosmetyków, które się stosuje oraz do prowadzonej diety i stylu życia. Z menu należy wyeliminować wysoko przetworzone oraz ostre potrawy, alkohol, a także mocne kawę i herbaty. Ponadto uzupełnienie diety stanowić mogą preparaty z witaminą C, rutozydem bądź też wyciągiem z kasztanowca do stosowania doustnego. Ich regularne zażywanie wzmacnia naczynia krwionośne od wewnątrz. Dodatkowo witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu, który nadaje skórze jędrność i elastyczność.
Kojąco, regenerująco i odżywczo na popękane naczynka zadziałają naturalne maseczki zawierające składniki dostępne niemal w każdej kuchni. Warto je wykonywać 2-3 razy w tygodniu. Ich regularne nakładanie przynosi bardzo korzystne efekty.
Odżywczo i łagodząco na wszelkie podrażnienia zadziała maseczka z miodu i kefiru. Wystarczy połączyć ze sobą łyżkę kefiru z łyżeczką miodu, gotową papkę nakładać na twarz i pozostawić na kilkanaście minut.
Ważnymi składnikami stosowanymi w celu pielęgnacji cery naczynkowej są te bogate w witaminę C. Uszczelnia ona naczynia krwionośne, jest silnym antyoksydantem, a także przywraca skórze jędrność. Dlatego dedykowaną cerze naczynkowej maseczką jest ta zawierająca zmiksowane kiwi z dodatkiem soku z cytryny oraz łyżką mąki ziemniaczanej. Tak przygotowana maseczka odżywi skórę, zadziała kojąco i korzystnie na same naczynia krwionośne. Należy zostawić ją na twarzy na co najmniej kwadrans, a następnie spłukać letnią wodą.

Cera naczynkowa - kosmetyki
Wiele firm ma w swojej ofercie linie kosmetyków dedykowanych wyłącznie do cery naczynkowej. Jest to dowód na to że pielęgnacja cery naczynkowej nie jest łatwa i wymaga zastosowania specjalnych produktów. Jakie składniki aktywne odgrywają znaczącą rolę w kosmetykach i dermokosmetykach do cery naczynkowej?
Dermokosmetyki i kosmetyki do cery naczynkowej w swoim składzie zawierają m.in.:
- witaminę C - powoduje wzmocnienie naczyń krwionośnych oraz ich uszczelnienie,
- witaminę K - uszczelnia naczynia krwionośne, działa przeciwobrzękowo, rozjaśnia zaczerwienienia i łagodzi podrażnienia,
- rutynę - ogranicza przepuszczalność naczynek,
- kasztanowiec - wzmacnia naczynka i poprawia krążenie,
- oczar wirginijski - łagodzi stany zapalne, poprawia ukrwienie skóry i regeneruje ją,
- miłorząb japoński - poprawia krążenie w podskórnych naczyniach krwionośnych, zmniejsza ich kruchość i poprawia elastyczność,
- wyciąg z korzenia lukrecji - niweluje zaczerwienienie i wzmacnia naczynia krwionośne.
W składzie pożądane są również różnego rodzaju oleje (m.in. makadamia, z awokado), które zapewniają skórze właściwą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, nie zatykając przy tym porów. Podobnie jak ceramidy o działaniu kojącym i odżywczym.
Krem do twarzy na pękające naczynka ma za zadanie uszczelnić je i poprawić ich elastyczność, a dzięki temu wyciszyć rumień, wyrównać koloryt skóry, odżywić ją oraz zabezpieczyć przed działaniem drażniących czynników. Codzienna pielęgnacja cery naczynkowej to nie tylko nakładanie kremu na twarz, ale również sięganie po odpowiednio dobrane kosmetyki do demakijażu i makijażu. Pozwolą one ukoić i wzmocnić naczynka na twarzy na każdym etapie pielęgnacji. Do mycia twarzy należy stosować żele i pianki przeznaczone do cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Nie powinny one działać wysuszająco i ściągająco, ponieważ będzie to wywoływać dodatkowe podrażnienia. Po umyciu twarz należy osuszać poprzez przykładanie ręcznika do skóry, nie zaś przez jej pocieranie.
Cera naczyniowa jest wyjątkowo wrażliwa. Dlatego też wymaga szczególnej ochrony w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Mowa tutaj zarówno o narażeniu na niskie temperatury i wiatr jak i promieniowanie słoneczne. Dlatego latem konieczny jest krem z wysokim filtrem SPF, a zimą krem tłusty, pozbawiony składników zatrzymujących wodę w skórze.
Cera naczynkowa - zabiegi
Ze względu na to, że popękane naczynka na nosie czy policzkach wyglądają mało estetycznie wiele osób decyduje się na ich niwelowanie za pomocą zabiegów w gabinecie kosmetycznym. Skuteczna metoda zamykania naczynek wykorzystuje laser i proces fototermolizy. Inna metoda to elektroagulacja, w której stosuje się prąd o odpowiedniej częstotliwości w celu ścięcia białka i szczelnego zamknięcia drobnych naczyń krwionośnych. Metody te pozwalają trwale pozbyć się pajączków i rumienia z twarzy.
Zabiegiem dedykowanym cerze naczynkowej jest mezoterapia bezigłowa. Wykorzystuje ona kontrolowane impulsy elektryczne, aby wprowadzić do skóry właściwej preparat poprawiający szczelność i funkcjonalność naczynek. Składnikami ampułek do cery naczynkowej, wykorzystywanych w tym zabiegu, są m.in. witamina E, C, K oraz wyciągi z roślin korzystnie wpływające na wygląd skóry oraz na przepuszczalność i kurczliwość naczyń, m.in. wąkrotka azjatycka, a także kwas hialuronowy. Takie głębokie działanie lecznicze na pękające naczynka na twarzy nie tylko niweluje istniejące już pajączki, ale także zabezpiecza przed powstawaniem nowych.
W wielu gabinetach kosmetycznych wykorzystuje się również peelingi kwasowe z wykorzystaniem takich składników jak kwas azelainowy, laktobionowy, migdałowy i fitowy. Charakteryzują się one mocnym działaniem, a jednocześnie odpowiednio delikatnym dla cery naczynkowej. Przede wszystkim złuszczają one martwy naskórek, ale taki zabieg w zależności od zastosowanych składników, wyrównuje koloryt, działa odżywczo, wygładzająco oraz wspomaga naczynka.
Krem na pajączki to nie wszystko o cerę naczynkową trzeba szczególnie dbać, aby zminimalizować pojawiające się na niej zaczerwienienia i trwałe zmiany. Składa się na to odpowiednia dieta, właściwie dobrane kosmetyki do mycia, demakijażu i makijażu korzystnie wpływające na naczynka. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja cery naczynkowej w warunkach domowych. Mowa tutaj o kojących maseczkach i ograniczeniu narażenia skóry na niekorzystne warunki i czynniki zewnętrzne.