Zatrucie alkoholem często jest błędnie postrzegane jako kac. Tymczasem stan ten jest znacznie poważniejszy i może stanowić zagrożenie dla zdrowia oraz życia pacjenta. Jakie są objawy zatrucia alkoholem etylowym w zależności od jego stężenia we krwi? Jak długo trwa zatrucie alkoholem? Jak pomóc osobie, u której zauważamy oznaki zatrucia?
Ceramidy w kosmetykach - jak działają i dlaczego warto ich używać?

Ceramidy to naturalny składnik budulcowy skóry, który chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz zapobiega utracie wilgoci. Stosowanie ceramidów w codziennej pielęgnacji nawilża i regeneruje skórę. Kosmetyki z ceramidami są szczególnie polecane osobom zmagającym się ze skórą suchą, podrażnioną, a także w pielęgnacji skóry atopowej, trądzikowej, przy łuszczycy oraz trądziku różowatym. Ceramidy występują w różnych formach i stanowią doskonałą bazę zarówno w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji.
1. Ceramidy - co to i jaką pełnią rolę w budowie skóry?
3. Co to są ceramidy w kosmetykach i jak działają?
4. Jak ceramidy działają na włosy?
a. Ceramidy na mokrą czy suchą twarz?
b. Ceramidy - jak stosować u niemowląt?
a. Ceramidy i inne składniki nawilżające?
f. Czy ceramidy można łączyć z kwasami?
g. Czy ceramidy można łączyć z witaminą c?
7. Ceramidy - z czym nie łączyć?
Ceramidy - co to i jaką pełnią rolę w budowie skóry?
Ceramidy to specyficzny rodzaj lipidów, które są zbudowane z kwasów tłuszczowych i alkoholu - sfingozyny. Ze względu na unikalną budowę ceramidów, pełnią one kluczową rolę w budowie naskórka, szczególnie w zewnętrznej warstwie rogowej. Ceramidy to swoiste spoiwo dla komórek naskórka, które tworzą warstwę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ceramidy stanowią aż 50% całkowitej masy lipidowej naskórka, co dodatkowo podkreśla ich rolę w budowie i funkcjonowaniu skóry.
Rolą ceramidów jest utworzenie szczelnej bariery, która nie przepuszcza zanieczyszczeń, alergenów oraz chroni głębsze warstwy skóry przed utratą wody. Dodatkowo, ceramidy uczestniczą w wielu procesach regneracyjnych skóry m.in w tworzeniu się nowych komórek naskórka oraz ich różnicowaniu w dojrzałe komórki. Ceramidy pełnią także istotną rolę w usuwaniu martwych komórek naskórka.



Rodzaje ceramidów
Ze względu na zróżnicowaną budowę i właściwości, wyróżnia się kilka głównych rodzajów ceramidów:
- Ceramidy NS - najczęściej występują w skórze;
- Ceramidy NP - wspomagają funkcjonowanie bariery ochronnej skóry;
- Ceramidy EOS - tworzą bardzo szczelną barierę lipidową;
- Ceramidy AS i AP - uczestniczą w procesach regeneracyjnych skóry;
- Ceramidy EOP i EOH - nadają elastyczności warstwie ochronnej;
Co to są ceramidy w kosmetykach i jak działają?
Ceramidy w kosmetykach stanowią mieszaninę różnych lipidów. W preparatach na skórę najczęściej spotyka się ceramidy EOS, NS, NP, AP i EOP, które są pozyskiwane na drodze syntezy chemicznej. Roślinnymi odpowiednikami ceramidów są fitoceramidy, pochodzące z pszenicy, ryżu oraz soi.
Kosmetyki z ceramidami mają za zadanie odbudować i wzmocnić barierę ochronną skóry. Ich działanie nawilżające i regenerujące jest także wykorzystywane u osób, zmagających się z uszkodzoną i przesuszoną skórą. Ponadto, kobiety w ciąży powinny sięgnąć po regenerujące kosmetyki zawierające ceramidy. Właściwości ceramidów w ciąży obejmują zmniejszenie stanu zapalnego skóry i zapobiegają pojawieniu się rozstępów.
Warto zaznaczyć, że wśród preparatów do pielęgnacji skóry niemowląt powinny znaleźć dermokosmetyki z ceramidami. Słabo rozwinięta naturalna warstwa hydrolipidowa skóry malucha, sprawia, że dzieci są bardziej narażone na szkodliwe działanie temperatury, alergenów, wilgoci i wiatru. Dermokosmetyki z ceramidami dla niemowląt wspierają odbudowę bariery ochronnej skóry oraz łagodzą podrażnienia.


Jak ceramidy działają na włosy?
Osoby, które zmagają się z przesuszonymi włosami mogą sięgnąć po ceramidy. Działanie na włosy ceramidów opiera się na tworzeniu bariery ochronnej, która zabezpiecza strukturę włosów przed słońcem, wiatrem i temperaturą. Dodatkowo, kosmetyki do włosów z ceramidami zmniejszają łamliwość włosów i zwiększają ich elastyczność. Stosowanie masek, odżywek i szamponów z ceramidami przywraca włosom blask, redukuje puszenie się oraz ułatwia ich rozczesywanie.
Kiedy stosować ceramidy?
Skóra sucha i wrażliwa potrzebuje szczególnego wsparcia, które zapewniają naturalne ceramidy. Działanie na skórę ceramidów wspiera odbudowę bariery lipidowej oraz zatrzymuje wilgoć w głębokich warstwach skóry. Dodatkowo kosmetyki z ceramidami warto dołączyć do codziennej pielęgnacji w następujących przypadkach:
● atopowe zapalenie skóry (AZS),
● łuszczyca,
● egzema,
● trądzik różowaty.
Jak działają ceramidy na twarz? Kosmetyki z ceramidami do twarzy są szczególnie rekomendowane dla osób zmagających się ze skórą suchą i przesuszoną. Ceramidy zmniejszają utratę wody przez naskórek oraz odbudowują naturalną barierę hydrolipidową skóry. Kremy i żele do twarzy z ceramidami są także polecane osobom w trakcie kuracji dermatologicznych m.in retinoidami i kwasami. W tym przypadku ceramidy zwiększają regenerację skóry, wygładzają ją oraz hamują procesy zapalne. W kosmetyki do twarzy z ceramidami można się także zaopatrzyć zimą, kiedy skóra jest bardziej narażona na niską temperaturę, wiatr i wilgoć.
Ceramidy na mokrą czy suchą twarz?
Krem lub serum z ceramidami najlepiej stosować na lekko wilgotną skórę twarzy. Po dokładnym oczyszczeniu warto sięgnąć po tonik lub esencję, które zwiększają wchłanianie substancji aktywnych. Można również użyć łagodnych toników złuszczających lub rozświetlających, które dodatkowo poprawią wygląd i kondycję skóry. Jeśli krem z ceramidami jest stosowany jako ostatni etap pielęgnacji, należy pamiętać, aby przed jego aplikacją odczekać, aż wcześniejsze kosmetyki dobrze się wchłoną.
Ceramidy - jak stosować u niemowląt?
Kosmetyki z ceramidami dla niemowląt można stosować na każdym etapie pielęgnacji skóry dziecka. Na rynku dostępne są produkty z ceramidami do kąpieli oraz dermokosmetyki nawilżające. Kremy z ceramidami mogą być stosowane po każdej zmianie pieluchy, tak aby zmniejszyć ryzyko powstania odparzeń. Balsamy z ceramidami są szczególnie polecane zimą, aby odbudować naturalną warstwę hydrolipidową skóry. W przypadku atopowego zapalenia skóry u dziecka lub łuszczycy, kosmetyki z ceramidami należy stosować często, tak aby złagodzić objawy podrażnienia i suchości skóry.
Z czym łączyć ceramidy?
Ceramidy można łączyć z wieloma kosmetykami o działaniu nawilżającym i regenerującym. Kremy z ceramidami są również szczególnie polecane osobom, które są w trakcie leczenia trądziku lub zmian potrądzikowych. Dodatkowo, kremy z dodatkiem ceramidów są często rekomendowane osobom po zabiegach dermatologicznych, aby zapewnić odbudowę warstwy ochronnej skóry.
Ceramidy i inne składniki nawilżające
Połączenie kremu z ceramidami oraz preparatów z kwasem hialuronowym dają natychmiastowe uczucie nawilżenie i ukojenia skóry. Obydwa preparaty można stosować na lekko wilgotną twarz. W tym przypadku, w pierwszej kolejności zaleca się nałożenie serum z kwasem hialuronowym na wilgotną twarz, a następnie domknięcie pielęgnacji kremem z ceramidami. Taka kolejność nałożenia kosmetyków zapewnia pełną skuteczność działania obu preparatów. Wiele kremów nawilżających, oprócz ceramidów, zawiera także glicerol, pantenol i alantoinę. Tego typu preparaty wykazują silne właściwości regeneracyjne i łagodzące podrażnienia.
Ceramidy, a peptydy
Osobom zmagającym się z pierwszymi oznakami starzenia zaleca się włączenie do codziennej pielęgnacji kosmetyków z ceramidami i peptydami. Oba składniki zwiększają elastyczność i jędrność skóry. Kremy lub sera z ceramidami i peptydami najlepiej nakładać wieczorem, tak aby wspomóc nocną regenerację skóry.
Ceramidy i retinol
Kremy z ceramidami doskonale sprawdzają się podczas kuracji retinoidami. Pochodne witaminy A mogą znacząco podrażniać skórę, powodując jej suchość oraz uszkodzenie naturalnej bariery hydrolipidowej. W tym przypadku kremy z ceramidami wspierają odbudowę warstwy ochronnej skóry, wspomagają równowagę mikrobiomu naskórka i łagodzą podrażnienia. Krem z ceramidami można stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Co więcej, zaleca się, aby po nałożeniu i wchłonięciu preparatów z retinoidami zaaplikować krem z ceramidami.
Ceramidy i niacynamid
Jednoczesne stosowanie ceramidów i niacynamidu nadaje skórze blask i zdrowy wygląd. Takie połączenie zwiększa syntezę kolagenu, co prowadzi do ujędrnienia skóry. Dodatkowo, kremy z ceramidami i niacynamidem sprawdzą się u osób ze skórą trądzikową. Preparaty z ceramidami i niacynamidem można stosować rano lub wieczorem.
Czy ceramidy można łączyć z kwasami?
Ceramidy sprawdzą się u osób, które są w trakcie leczenia kwasami. W tym przypadku warto sięgnąć po bogate kremy z ceramidami na noc, które wspierają odbudowę naskórka oraz łagodzą uczucie suchości, ściągnięcia i pieczenia. Kremy z ceramidami są także polecane przez kosmetologów po zabiegach złuszczających.
Czy ceramidy można łączyć z witaminą c?
Kosmetyki z witaminą C i ceramidami doskonale sprawdzą się u osób zmagających się z szarą, zmęczoną i przesuszoną cerą. Oba produkty najlepiej stosować rano, pod makijaż. Po aplikacji serum z witaminą C oraz kremu z ceramidami, warto pamiętać o nałożeniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Taka pielęgnacja rozświetla i nawilża skóra oraz spowalnia procesy starzenia.
Ceramidy - z czym nie łączyć?
Ceramidy stanowią dobrą bazę w każdej pielęgnacji. Można je łączyć ze wszystkimi kosmetykami, bez ryzyka zmniejszenia skuteczności działania innych preparatów. Ponadto, kremy z ceramidami można jednocześnie stosować podczas leczenia AZS, łuszczycy oraz trądziku różowatego.
Ze względu na neutralną budowę, ceramidy można łączyć z wieloma substancjami aktywnymi kosmetyków. Preparaty z ceramidami doskonale sprawdzą się podczas leczenia trądziku retinoidami oraz kwasami. Dodatkowo, połączenie ceramidów z innymi składnikami nawilżającymi przynosi natychmiastowe ukojenie i pomaga redukować oznaki starzenia się skóry. Ceramidy w ciąży i w codziennej pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt łagodzą podrażnienia i wspomagają zmniejszenie stanów zapalnych skóry.
Bibliografia:
- Martini, Marie-Claude. Kosmetologia i farmakologia skóry. Red. . Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2006, 453 s. ISBN 978-83-200-5801-7.
- Bouwstra, J. A., Nădăban, A., Bras, W., McCabe, C., Bunge, A., & Gooris, G. S. (2023). The skin barrier: An extraordinary interface with an exceptional lipid organization. Progress in Lipid Research, 92, 101252. https://doi.org/10.1016/j.plipres.2023.101252.
- Ke, J., Wiśniowska, J., Dzierżewicz, Z., & Balwierz, R. (2019). Ceramidy – budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka. Kosmetologia Estetyczna, 8(4-5), 451-460.
- Uchida, Y., & Park, K. (2021). Ceramides in Skin Health and Disease: An Update. American Journal of Clinical Dermatology. https://doi.org/10.1007/s40257-021-00619-2.
- Yong, T. L., Zaman, R., Rehman, N., & Tan, C. K. (2025). Ceramides and Skin Health: New Insights. Experimental Dermatology, 34, e70042. https://doi.org/10.1111/exd.70042.