
Chondroityna wpływa na poprawę funkcjonalności stawów. Znalazła swoje zastosowanie w leczeniu oraz jego wspomaganiu w dolegliwościach bólowych, jak również w sztywności stawów. Substancja ta dostępna jest na rynku jako lek bądź suplement diety. Kiedy sięgać po siarczan chondroityny i jaki preparat wybrać? Oto wskazówki od naszych Ekspertów.
1. Chondroityna na stawy – co to jest?
2. Ból stawów – przyczyny
3. Preparat na stawy z chondroityną – jak działa?
4. Co na ból stawów z chondroityną warto zastosować? Jaki suplement wybrać?
5. Suplement diety na stawy z chondroityną – dla kogo?
Chondroityna na stawy – co to jest?
Chondroityna to biologiczny polimer (glikozaminoglikan), który występuje m.in. w tkance kostnej i gałce ocznej (rogówka). Tworzy z białkami proteoglikany, których funkcją jest produkcja mazi stawowej, zapewniającej poślizg i odpowiednie właściwości mechaniczne stawu. Ponadto hamuje enzymy lityczne, spowalniając tym samym procesy degeneracyjne w chrząstce.
Ból stawów – przyczyny
Jest wiele przyczyn bólu w obrębie stawu. Niekiedy może mieć on związek również z dysfunkcją struktur go otaczających (ścięgna, więzadła, kaletka maziowa). Czasem pojawiają się również inne dolegliwości jak obrzęk, zaczerwienie, ograniczona ruchomość oraz sztywność. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu stawów?
- choroba zwyrodnieniowa stawów, w przebiegu której następuje degeneracja chrząstki stawowej,
- reumatyczna choroba stawów, do której można zaliczyć m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, twardzinę układową,
- urazy (skręcenia, zwichnięcia),
- infekcja bakteryjna (borelioza) lub wirusowa (grypa),
- przeciążenie stawów spowodowane zbyt wysoką masą ciała lub nadmierną aktywnością fizyczną (np. bieganie – ból kolana, gra w tenisa – ból nadgarstka i łokcia),
- dna moczanowa,
- łuszczycowe zapalenie stawów,
- choroba nowotworowa w obrębie kości i chrząstki,
- choroba zapalna jelit,
- stosowanie niektórych leków, m.in. cyklosporyna, metyldopa (choroba Parkinsona), inhibitory konwertazy angiotensyny (leczenie nadciśnienia).
Oczywiście wszelkie dłużej utrzymujące się dolegliwości wymagają dalszej diagnostyki. Leki na stawy o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym dostępne bez recepty mogą niekiedy tylko maskować objawy. Ważne jest ustalenie przyczyny bólu przez lekarza specjalistę i dobranie właściwego leczenia.
Preparat na stawy z chondroityną – jak działa?
Chonndroityna występuje w preparatach w postaci soli. Najczęściej jest to sól sodowa siarczany chondroityny. Wykazano, że związek ten po podaniu doustnym wykazuje działanie przeciwzapalne, obniżając parametry stanu zapalnego w obrębie stawu. U pacjentów regularnie sięgających po chondroitynę obserwuje się spadek degeneracji chrząstki stawowej, zwiększenie syntezy kolagenu typu II i proteoglikanów, a tym samym mazi stawowej.
Efekty działania chondroityny obserwuje się po kilku tygodniach regularnego stosowania danego preparatu. Na rynku zarejestrowany jest lek na stawy z chondroityną dostępny na receptę. Rekomendowany jest do stosowania pomocniczo m.in. w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Natomiast w aptekach zdecydowania częściej można spotkać suplementy na stawy z chondroityną. Jak wybrać najlepszy?
Co na ból stawów z chondroityną warto zastosować? Jaki suplement wybrać?
Duże znaczenie dla jakości oraz bioprzyswajalności siarczanu chondroityny mają sposób jego pozyskiwania, obecność ewentualnych zanieczyszczeń oraz źródło otrzymywania. Najlepszej jakości, według farmaceutycznych wytycznych, jest siarczan chondroityny pochodzenia wołowego. Nie mniej jednak ze względów praktycznych najczęściej siarczan chondroityny jest wytwarzany z chrząstki rekina. Jest to produkt również dobrej jakości.

Dzienna dawka siarczanu chondroityny powinna mieścić się w zakresie 900 – 1500 mg. Suplementy na stawy zawierające ten składnik można spotkać w postaci tabletek, kapsułek lub też proszku, który należy wypić po rozpuszczeniu w wodzie., np. Fextrum - preparat ten zawiera aż 1200 mg soli sodowej siarcznu chondroityny oraz witaminę C, która dodatkowo wspomaga produkcję kolagenu i funkcjonowanie naczyń krwionośnych.
Często w preparatach na stawy chondroityna łączona jest z kolagenem typu II i glukozaminą, które to wspomagają jego działanie. Nie mniej jednak to właśnie stosowane przez kilka tygodni siarczan chondroityny oraz glukozamina na stawy dają najlepsze efekty w łagodzeniu bólu w takich jednostkach chorobowych jak zwyrodnienie stawów, przeciążenia czy też choroby reumatyczne. Oczywiście podstawą leczenia farmakologicznego jest stosowanie leków z grupy NLPZ.
Suplement diety na stawy z chondroityną – dla kogo?
Siarczan chondroityny polecany jest szczególnie dla osób, których stawy są mocno obciążone, m.in. osoby które na co dzień wykonują te same ruchy nadwyrężające stawy. Składnik ten powinien być również rekomendowany jako uzupełnienie diety pacjentów dla skarżących się na poranne zesztywnienie stawów oraz zapalenie stawów i kości. Jako preparat wspomagający ból kolan siarczan chondroityny często stosowany jest przez biegaczy oraz osoby ćwiczące na siłowni i mocno przeciążające stawy. W celu uzupełnienia diety polecany jest także dla osób po 50. roku życiu, u których procesy degeneracyjne w chrząstce zachodzą intensywniej. Ponadto siarczan chondroityny stosowany jest jako element uzupełniający terapię w artretyzmie, osteoporozie, reumatyzmie oraz chorobach zwyrodnieniowych stawów.
Co na stawy? Co na bolące kolano? Oczywiście oprócz diagnostyki i rozpoczęcia odpowiedniej farmakoterapii, a w wielu przypadkach i fizjoterapii, pomocna może okazać się również kilkutygodniowa suplementacja dobrym preparatem na stawy zawierającym sam siarczan chondroityny lub w połączeniu z innymi składnikami uzupełniającymi jego działanie.
Bibliografia:
- Henrotin Y, Mathy M, Sanchez C, Lambert C.; Chondroitin sulfate in the treatment of osteoarthritis: from in vitro studies to clinical recommendations; Ther Adv Musculoskelet Dis. 2010;2(6):335–48.
- Łęgosz P. i inni; Siarczan chondroityny, a zdrowe stawy. Czy każdy siarczan chondroityny jest sobie równy?; Ortopedia i traumatologia praktyczna; 4 grudnia 2019; nr 16.