Ciemieniucha dotyczy ponad połowy niemowląt. Nie boli, ale wygląda mało estetycznie i może stanowić większy problem u dzieci, które posiadają wrażliwą skórę. Jak radzić sobie z ciemieniuchą u malucha za pomocą sprawdzonych sposobów. Kiedy zmiany skórne powinien ocenić specjalista?
1. Ciemieniucha - co to jest? Jak wyglądają zmiany?
2. Jak się pozbyć ciemieniuchy? Sprawdzone sposoby na ciemieniuchę
3. Odpowiednia pielęgnacja skóry głowy - domowe sposoby na ciemieniuchę
4. Specjalistyczne leczenie ciemieniuchy - kiedy należy zgłosić się z problemem do lekarza?
Ciemieniucha - co to jest? Jak wyglądają zmiany?
Ciemieniucha powstaje, ponieważ od mniej więcej 2. miesiąca życia występujące w skórze gruczoły łojowe pracują intensywniej. Dzieje się tak gdyż we krwi niemowlęcia krążą hormony matki, które maluch otrzymał jeszcze w życiu płodowym. Wydzielany łój łączy się ze złuszczającym się naskórkiem i powstają łuski w kolorze żółtym. Zmiany te z czasem stają się coraz większe tworząc żółtą skorupkę na skórze. Tak wygląda ciemieniucha. Pierwsze objawy ciemieniuchy to jasny nalot pokrywający główkę dziecka w okolicy ciemiączka. Później może pojawić się również zaczerwienienie. Zmiany mogą pokryć niemal całą owłosioną skórę głowy dziecka. Zdarza się, że ciemieniucha u dziecka pojawia się również na twarzy, za uszami, tułowiu oraz w okolicy pieluszkowej. Zdarza się również ciemieniucha na czole i w okolicach brwi.
Chociaż zmiany tego typu u niemowlaka nie są niczym szczególnym to ciemieniucha u rocznego dziecka ub ciemieniucha u 2 latka powinna wzbudzić zastanowienie. Łuski na skórze głowy dziecka w starszym wieku mogą świadczyć o alergii, zakażeniu grzybiczym, a także niewłaściwie dobranych kosmetykach do pielęgnacji. Zdarza się, że kosmetyki do skóry głowy zawierające w swoim składzie emolienty, powodują nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe, co stanowi podłoże do powstawania ciemieniuchy. Dysfunkcja gruczołów łojowych u starszych dzieci nie jest wywołana krążącymi we krwi hormonami. Trzeba więc znaleźć przyczynę ich zaburzonej pracy.
Zmartwieni rodzice zastanawiają się czy ciemieniucha boli. Na szczęście są to niepotrzebne obawy. Ta częsta przypadłość wieku niemowlęcego jedynie wygląda mało estetycznie. W wielu przypadkach mija samoistnie po kilku tygodniach, ale warto ją właściwie pielęgnować. Chodzi głównie o zmiękczanie i wyczesywanie łusek. Pozwoli to uniknąć ewentualnych komplikacji.
Jak się pozbyć ciemieniuchy? Sprawdzone sposoby na ciemieniuchę
Ciemieniucha u niemowlaka pod żadnym pozorem nie może być zeskrobywana na siłę. Należy pamiętać, że skóra małego dziecka jest bardzo delikatna i takie działania mogą prowadzić do jej uszkodzeń i rozwoju stanu zapalnego.
Co natomiast należy robić, czyli ciemieniucha - jak leczyć? Pomocna będzie zwykła oliwka. Na około 30 minut przed kąpielą warto wetrzeć ją w główkę dziecka. Po tym czasie należy wyczesać główkę miękką szczotką i umyć szamponem dla niemowląt. Najlepiej jeśli jest to delikatny szampon nawilżający.
W przypadku gdy ciemieniucha na głowie dziecka stanowi większy problem. Obejmuje jej duży obszar bądź skorupa jest stosunkowo gruba. Warto zastosować produkty na ciemieniuchę dostępne w aptece. Są to specjalne olejki w spray'u, szampony i płyny, które szybko pomogą pozbyć się ciemieniuchy, a do tego zmiękczają łuski i łagodzą podrażnienia. Głównymi składnikami tego typu środków na ciemieniuchę są różnego rodzaju oleje, np. z ogórecznika, oliwa z oliwek.
Odpowiednia pielęgnacja skóry głowy - domowe sposoby na ciemieniuchę
Kiedy przegrzewamy głowę dziecka sprzyja to powstawaniu ciemieniuchy. Dlatego jeśli zakładamy maluchowi czapeczkę to wybierajmy taką wykonaną z naturalnych tkanin. Należy unikać również ekspozycji skóry głowy na promieniowanie słoneczne. Wybierając kosmetyki dla dzieci do codziennej pielęgnacji najlepiej sięgać po takie dedykowane dla maluchów od pierwszego tygodnia życia. Są odpowiednio delikatne i działają łagodząco na skórę i gruczoły łojowe.
W przypadku pielęgnacji najmłodszych bardzo dobrze sprawdzają się domowe sposoby. Dlatego kiedy obserwujemy pierwsze zmiany na skórze głowy dziecka, przypominające żółte łuski bądź zaczerwienienie, możemy sięgnąć po płatki owsiane. Niewielką ich ilość namaczamy w ciepłej wodzie do napęcznienia. Następnie papkę wcieramy w główkę dziecka, delikatnie ją masując. Ewentualnie główkę niemowlęcia oczyszczamy za pomocą wilgotnego ręczniczka. Takie zabiegi pielęgnacyjne powtarzane kilka razy w tygodniu zadziałają zmiękczająco i złuszczająco.
Specjalistyczne leczenie ciemieniuchy - kiedy należy zgłosić się z problemem do lekarza?
Ciemieniucha zazwyczaj nie wymaga leczenia i konsultacji z lekarzem. Natomiast jak wygląda ciemieniucha na główce dziecka, która powinna zostać poddana ocenie specjalisty? Przede wszystkim wtedy gdy obserwujemy obrzęk, zaczerwienienie i sączące wykwity tam gdzie na skórze występuje ciemieniucha. Domowe sposoby mogą wtedy nie wystarczyć i konieczne będzie zastosowanie środków na receptę. Najczęściej lekarz ordynuje leki przeciwgrzybicze, sterydy oraz specjalną pielęgnację skóry.
Ponadto wtedy gdy ciemieniucha u dzieci występuje poza skórą głowy i trwa bardzo długo. Również gdy ciemieniucha swędzi i nie znika mimo podjętych prób samodzielnego jej zwalczania. Lekarz powinien ocenić zmiany.
Znacznie lepiej pielęgnować ciemieniuchę na owłosionej skórze głowy już na samym początku, zanim pojawią się zgrubiałe zmiany, które trudno usunąć. Z jednej strony ciemieniucha pojawia się u bardzo wielu niemowląt i w większości przypadków problem rozwiązuje się sam, ale nie warto go zaniedbywać. Domowe sposoby na ciemieniuchę z wykorzystaniem oliwki oraz wyczesywanie miękką szczoteczką są bardzo skuteczne i szybko pozwolą zwalczyć te mało estetyczne zmiany.