Zarówno częste oraz inwazyjne zabiegi kosmetyczne jak i niektóre warunki atmosferyczne wpływają niekorzystnie na kondycję włosów. Jak nawilżyć włosy, nadać im blasku oraz zregenerować? Jaka metoda pielęgnacyjna będzie najbardziej skuteczna i najlepiej odżywi włosy?
1. Suche włosy – jak rozpoznać problem?
2. Bardzo suche włosy – przyczyny
3. Suche włosy – pielęgnacja
4. Domowe sposoby na włosy suche i zniszczone
5. Jak zrobić olejowanie włosów? Efekty
Suche włosy – jak rozpoznać problem?
Aby móc właściwie pielęgnować włosy i dobierać odpowiednie kosmetyki należy zdiagnozować problem. Włosy suche można rozpoznać po tym, że bardzo trudno je ułożyć, puszą się i plączą w ciągu dnia, a zimą są nadmiernie zelektryzowane. Ponadto są szorstkie w dotyku, matowe, pozbawione witalności, a podczas czesania wiele z nich się łamie. Niekiedy włosy od nasady wyglądają znośnie, ale od połowy ich długości ewidentnie widoczne jest przesuszenie. Łamliwe włosy to nie jedyny problem związany z uszkodzeniem ich struktury. Suche włosy często wymagają podcinania ze względu na rozdwojone końcówki.
Niestety tego typu włosy wyglądają dobrze jedynie krótko po umyciu. Dlatego są zbyt często myte, poddawane suszeniu, a czasem nawet prostowaniu, co oczywiście pogłębia problem ich nadmiernej suchości. Nic dziwnego, że przesuszone włosy wyglądają jak siano na głowie.
Bardzo suche włosy – przyczyny
Kiedy włos traci swoją naturalną ochronę w postaci lipidowej otoczki jego łuski się otwierają, a woda wyparowuje na zewnątrz. Przyczyny tego procesu mogą być związane z czynnikami zewnętrznymi bądź wrodzoną skłonnością do suchych i łamliwych włosów. Taką strukturą charakteryzują się zazwyczaj włosy kręcone uznawane za „z natury suche”.
Nadmierne wysuszenie związane z działaniem czynników zewnętrznych niekiedy ma charakter przejściowy i wystarczy jedynie znaleźć sposób na suche włosy w postaci skutecznego kosmetyku bądź zabiegu pielęgnacyjnego aby przywrócić im dawny blask i nawilżenie. Co najczęściej wywołuje nadmierne przesuszenie włosów?
- narażanie na zbyt wysoką temperaturę, zarówno podczas ich mycia, jak i suszenia, prostowania i kręcenia,
- używanie nieodpowiednio dobranych kosmetyków; należy zwrócić uwagę, że niektóre produkty niededykowane włosom suchym mogą pogłębiać problem,
- rezygnacja latem ze sprayów termoochronnych,
- brak nakrycia głowy zarówno w słoneczne dni, jak i zimą kiedy spada temperatura na zewnątrz,
- farbowanie oraz rozjaśnianie włosów z wykorzystaniem inwazyjnych preparatów,
- częste kąpiele w morzu, basenie, wizyty w saunie,
- klimatyzacja,
- picie małej ilości wody,
- nieprawidłowo zbilansowana dieta; brak w diecie m.in. kwasów omega – 3, witaminy A i E.
- zaburzenia hormonalne, m.in. choroby tarczycy, okres po ciąży,
- choroby skóry głowy, np. łuszczyca,
- przewlekły stres.
Suche włosy – pielęgnacja
Podstawą właściwej pielęgnacji jest sięganie po kosmetyki do włosów dedykowane dla danego ich rodzaju. Takie produkty zawierają odpowiednie składniki aktywne, we właściwych proporcjach i najlepiej odpowiadają na potrzeby włosów suchych. Dlatego jeśli mamy do wyboru szampon na łamliwe włosy, a ten do włosów normalnych to wybierzmy ten który skuteczniej zabezpieczy kosmki przed uszkodzeniami.
Warto pamiętać również o tym, że nawet najlepszy szampon do włosów o właściwościach nawilżających nie będzie w stanie skutecznie pomóc na suche włosy. Jego głównym zadaniem jest oczyszczenie skóry głowy, nie będzie w stanie odżywić włosów i poprawić ich kondycji. Dlatego tak ważne są odżywka na suche włosy i maska na suche włosy. Ta pierwsza ma za zadanie nadać włosom miękkości i ułatwić ich rozczesanie. Natomiast maska do włosów zapewni im odpowiednie odżywienie i nawilżenie. Ważne, aby produkty te nie zawierały silikonów, które mogą dodatkowo obciążać włosy. Pożądanymi składnikami nawilżającymi w tego typu produktach są ekstrakt z nasion owsa, miód, aloes, pantenol i glicerol.
Jak postępować i jak nawilżyć bardzo suche włosy? Przynajmniej czasowo należy zrezygnować z obciążających włosy zabiegów, kosmetyków modelujących oraz naszpikowanych chemikaliami farb. Jeśli musisz pokryć siwe włosy to staraj się wybierać jak najbardziej naturalne farby, np. zawierające olejki. Natomiast jeśli chodzi o mycie włosów to nie przesadzaj z częstotliwością. Powinno odbywać się ono w letniej wodzie z wykorzystaniem delikatnego szamponu, np. micelarnego. Każdorazowo pamiętaj o nałożeniu odżywki, a średnio 2 razy w tygodniu o masce na włosy, którą pozostaw na kilkanaście minut. Przy osuszaniu unikaj mocnego pocierania włosów, lepiej delikatnie dociskać je ręcznikiem, zbierając nadmiar wody. Do tego celu można również zastosować ręcznik papierowy, chociaż jest to na pewno mniej ekologiczna metoda.
Domowe sposoby na włosy suche i zniszczone
Domowe sposoby na suche włosy to nie tylko przygotowane maski i płukanki z dostępnych w każdej kuchni składników, ale również właściwa dieta. W codziennym menu nie może zabraknąć odpowiedniej ilości białka, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin A, E, całej gamy witamin z grupy B oraz takich minerałów jak siarka, krzem, żelazo, cynk i miedź. Jeśli ze względu na brak czasu bądź możliwości dieta nie jest odpowiednio zbilansowana i różnorodna można ją uzupełniać stosując suplementy na włosy, skórę i paznokcie. Odpowiednio dobrane składniki sprawią, że włosy będą odżywione od wewnątrz. W warunkach domowych można natomiast zająć się ich nawilżeniem i regeneracją na zewnątrz.
Jak wybrać witaminy na włosy? Przeczytaj artykuł: Witaminy i preparaty na mocne włosy – ranking.
Odpowiednie nawilżanie włosów zapewni maseczka na włosy. Najlepiej trzymać ją około 20 minut na włosach owiniętych ręcznikiem. Po tym czasie włosy należy umyć stosując szampon na suche włosy, a następnie odpowiednią odżywkę. Taki zabieg wykonany kilka razy w miesiącu da bardzo pozytywne efekty.
Jakie składniki warto wykorzystać, aby powstała wartościowa maseczka na suche włosy w warunkach domowych?
- oliwa z oliwek,
- miód,
- żółtka jajek,
- banan,
- jogurt naturalny,
- drożdże,
- olejek rycynowy,
- sok z cytryny.
Oczywiście nie ma potrzeby stosowania wszystkich tych składników naraz. Dla przykładu wymieszanie łyżeczki miodu z jogurtem naturalnym oraz kilkoma kroplami olejku rycynowego pozwoli zatrzymać wilgoć we włosach, ale również wzmocni je i odżywi. Natomiast połączenie żółtka, soku z cytryny i kilku kropli oliwy z oliwek to nie tylko bomba witamin i składników odżywczych dla włosów, ale również świetny produkt nawilżający.
Jak zrobić olejowanie włosów? Efekty
Olejowanie włosów to popularny w ostatnim czasie sposób na suche włosy. Siano na głowie szybko zniknie dzięki regularnemu nanoszeniu oleju. Zabieg pozwoli nie tylko nawilżyć włosy, ale także wygładzi je, nada im blasku i sprawi, że będą się znacznie lepiej układać. Jak powinno wyglądać olejowanie włosów na sucho, a jak na mokro. Jaki olej sprawdzi się najlepiej w przypadku suchych włosów?
Do olejowania najlepiej wykorzystać nierafinowany, zimnotłoczony i naturalny olej. Tylko taki produkt jest bogaty w wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, minerałów, witamin oraz antyoksydantów. Olej powinien być nanoszony od połowy długości włosów w kierunku ich końcówek. Rodzaj oleju najlepiej dobierać do kondycji włosów i stopnia ich porowatości. Jeśli mocno się puszą, są kręcone i bardzo zniszczone to wykonujemy olejowanie włosów wysokoporowatych za pomocą produktów z dużą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych, m.in. olej lniany, z czarnuszki, z orzechów włoskich, z opuncji figowej i z kiełków pszenicy. Zabieg można powtarzać 2-3 razy na tydzień. Natomiast olejowanie włosów średnioporowatych najlepiej wykonywać 1-2 razy w tygodniu z wykorzystaniem takich produktów jak m.in. olej ryżowy, arganowy, olej z awokado, rycynowy, makadamia, olej ze słodkich migdałów oraz oliwa z oliwek extra virgin.
Jak nawilżać i jak odżywiać włosy za pomocą olejowania? Czyli w jaki sposób można wykonać ten zabieg w warunkach domowych?
- olejowanie włosów na mokro – na umyte i wilgotne pasma włosów nakłada się olej, następnie dla spotęgowania efektu foliowy czepek i ręcznik na głowę. Po 30 minutach włosy należy ponownie umyć i nałożyć na nie odżywkę,
- olejowanie włosów na sucho – lekko ogrzany olej nakładamy na suche, ale co ważne oczyszczone (bez resztek pianki, lakieru) pasma włosów i pozostawiamy na pół godziny; po upływie tego czasu dokładnie myjemy głowę,
- olejowanie na podkład – podkładem jest produkt, który wzmacnia działanie oleju, np. żel lniany, żel aloesowy i odżywka bez spłukiwania; na podkład nanosimy olej, pozostawiamy na 30 minut i myjemy głowę szamponem,
- olejowanie włosów na noc – metoda rekomendowana w przypadku włosów bardzo zniszczonych; na suche pasma włosów nanosimy olej i pozostawiamy na całą noc, po wstaniu włosy powinny zostać umyte i wzmocnione odżywką.
Warto podkreślić jeszcze kwestię, że zbyt częste i nadmierne olejowanie włosów nie wpływa korzystnie na ich wygląd. Obciążone kosmki tracą objętość, stają się tłuste i posklejane. Ponadto zbyt gruba warstwa ochronna olejku sprawia, że inne substancje odżywcze nie są w stanie się wchłonąć. Wtedy nakładanie maski na suche włosy nie przyniesie pożądanego efektu, podobnie jak stosowanie odżywki do włosów po ich umyciu. Oleje niewłaściwie aplikowane mogą gromadzić się u nasady włosów, co wpływa drażniąco na skórę głowy i przyczyniać się do powstania łupieżu.
Odpowiednio pielęgnowane suche włosy przestaną być problemem. Dlatego warto poświęcić im czas i dobrać odpowiednie kosmetyki, a nawet wykonać zabiegi nawilżające włosy w domu - jak maseczki z dostępnych niemal w każdej kuchni składników oraz olejowanie włosów. Nie można zapominać również o odpowiedniej diecie na włosy. Efekty będą bez wątpienia zadowalające, ponieważ zdrowe włosy to piękne włosy pełne blasku.
17 characters selected