Ze względu na niewłaściwą dietę oraz dużą ilość stresu na co dzień wiele osób cierpi na niedobór magnezu. Jego suplementacja jest bardzo ważna, ponieważ magnez odpowiada za wiele istotnych procesów życiowych. Nie każdy jednak preparat z magnezem pozwoli na uzupełnienie dużych braków tego pierwiastka w organizmie. Jaki magnez wybrać, aby był najlepiej przyswajalny i dobrze spełniał swoją rolę? W artykule znaleźć można wskazówki na co zwrócić uwagę wybierając preparat z magnezem.
Drganie powiek – jakie mogą być przyczyny?
Drgająca powieka często uznawana jest za objaw niedoboru magnezu. Czy rzeczywiście jest on przyczyną drgania powiek? Co stosować, aby drganie ustąpiło?
3. Drgająca powieka – co stosować?
5. Drganie powiek – kiedy udać się do lekarza?
Drganie powiek – przyczyny
Drżenie powieki to dość powszechne zjawisko, którego doświadcza wiele osób, zarówno tych młodszych, jak i starszych. Choć jest ono często postrzegane jako objaw niedoboru magnezu, w rzeczywistości może mieć wiele różnorodnych przyczyn. Łagodne drganie powieki górnej lub dolnej najczęściej jest niegroźne i ustępuje samoistnie. Jeśli jednak ma ono duże nasilenie lub utrzymuje się dłuższy czas, może świadczyć o poważniejszej chorobie.
Od czego drga powieka? Najczęstsze przyczyny tego zjawiska to:
- zmęczenie,
- niedobór snu,
- nadmiar stresu, napięcia,
- zaburzenia lękowe,
- zaburzenia elektrolitowe (o objawach zaburzeń elektrolitowych i odwodnieniu można przeczytać w artykule: Elektrolity, nawodnienie organizmu, czyli jak radzić sobie z upałem?).
Drganie powiek może być też powodowane przez:
- suchość oczu,
- zapalenie spojówki,
- podrażnienie oczu, np. przez wiatr, dym papierosowy lub inne zanieczyszczenia,
- ekspozycję na bardzo jasne światło,
- nadmierne spożycie kofeiny,
- alkohol,
- wybrane leki (np. klozapina),
- niektóre choroby (np. migrena).
W rzadkich przypadkach drgająca powieka może być jednym z objawów poważnej choroby. Może pojawić się u osób ze stwardnieniem rozsianym, zespołem Guillaina-Barrego czy też innymi schorzeniami dotyczącymi układu nerwowego.
Drganie powiek – objawy
Drganie powiek to mimowolne skurcze mięśni powiek, których nie jesteśmy w stanie kontrolować. Zazwyczaj są one łagodne, choć jednocześnie też łatwo wyczuwalne dla samego pacjenta. Drżenie powiek najczęściej trwa krótko, może być to kilka lub kilkanaście sekund. Zdarza się jednak, że zjawisko to utrzymuje się nawet kilkanaście minut lub kilka godzin. Istotnym problemem może być drżenie powieki przez kilka dni lub tygodni. Mówimy wówczas o przewlekłym drganiu powiek.
U większości osób doświadczających drgania powieki, zjawisko to jest krótkotrwałe i niebolesne. Nie powoduje też żadnych szkód w organizmie. Mija samoistnie, nie pozostawiając po sobie śladu. Jedynym objawem są wówczas mimowolne skurcze mięśni powiek, które mogą dotyczyć jedynie dolnej/górnej powieki lub obejmować je obie. Choć drżenie powiek może wystąpić jednocześnie w obrębie prawego i lewego oka, zazwyczaj występuje jednostronnie.
Drgająca powieka – co stosować?
Drganie powieki – jak się pozbyć tego objawu? Jak zostało wspomniane, sporadyczne drganie powiek to stan, który ustępuje samoistnie, bez wprowadzania leczenia. Warto zastanowić się, jakie mogą być przyczyny takiego zjawiska. Może w ostatnim czasie nie przywiązywaliśmy wystarczającej uwagi do odpowiedniej ilości lub jakości snu, a może żyliśmy w dużym stresie i napięciu? Warto przeanalizować też swoją dietę, czy było w niej wystarczająco witamin i innych potrzebnych składników odżywczych. Nadmierne spożywanie alkoholu również mogło przyczynić się do drgania powiek.
W zależności od czynnika, który mógł spowodować drganie dolnej powieki lub drganie górnej powieki, inne może być wprowadzone leczenie. Warto:
- Zadbać o odpowiednią ilość i jakość snu, jeśli w ostatnim czasie nie wysypialiśmy się lub zmagaliśmy się z innego rodzaju zaburzeniami snu,
- Wypróbować techniki relaksujące, ćwiczenia oddechowe i inne sposoby radzenia sobie z nadmiarem stresu oraz napięcia – przewlekły stres działa destrukcyjnie na organizm i może przyczyniać się również do drgania powiek. Dlatego warto szukać i wypróbowywać różnych metod, które mogą pomóc ograniczyć negatywny wpływ stresu,
- Zadbać o nawilżenie oczu – jeśli zauważamy, że oczy są przesuszone, łzawią, swędzą lub pojawia się uczucie piasku pod powiekami, warto sięgnąć po nawilżające krople do oczu, takie jak np. Dexoftyal, Hialeye, Hylo-Care czy Thealoz Duo. Krople do oczu szybko przynoszą ulgę i niwelują nieprzyjemne odczucie suchości. Podczas wyboru kropli do oczu warto zwrócić uwagę na obecność w nich konserwantów oraz czas, przez który można z nich korzystać po otwarciu butelki. Wskazówki dotyczące wyboru dobrych kropli do oczu można znaleźć w artykule: Kiedy stosować nawilżające krople do oczu? – najlepsze preparaty,
- Zadbać o zdrowie oczu – pracując przy komputerze należy robić częste przerwy od wpatrywania się w monitor. Istotne jest też regularne zerkanie na przedmioty znajdujące się w dalszej odległości. Na funkcjonowanie narządu wzroku wpływa także odpowiednie ustawienie monitora i oświetlenie miejsca pracy,
- Zwrócić uwagę na dietę – zróżnicowana i zdrowa dieta dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Pomaga też utrzymać równowagę elektrolitową. Podczas upałów czy na skutek intensywnych treningów organizm traci wodę oraz cenne składniki mineralne. Może to prowadzić do pojawienia się różnorodnych objawów, w tym również drgania powiek. Jeśli to właśnie niedobór płynów może przyczyniać się do drżenia powieki, można sięgnąć po elektrolity,
- Ograniczyć spożycie alkoholu i napojów bogatych w kofeinę.
Dość popularne jest przyjmowanie magnezu na drganie powiek. Niedobór magnezu rzeczywiście może wpływać na pracę mięśni, powodując m.in. mrowienie lub drętwienie kończyn. Jest więc możliwe, że niedobór magnezu przyczynia się wystąpienia drgania powiek. Brakuje natomiast dowodów na to, aby suplementacja magnezu przynosiła realne korzyści osobom skarżącym się na drganie powiek. Przyjmowanie magnezu u większości osób jest bezpieczne, dlatego jeśli pacjent jest przekonany o jego skuteczności w łagodzeniu drżenia powiek, nic nie stoi na przeszkodzie, aby suplementował ten składnik mineralny.
W łagodzeniu skurczów mięśni udowodnioną skuteczność ma chinina. Ze względu jednak na ewentualne działania niepożądane, które może powodować, nie jest ona obecnie rekomendowana w leczeniu skurczów. Chininę znaleźć można m.in. w tonikach. Jej zawartość jest w tych produktach jednak na tyle mała, że nie należy spodziewać istotnego efektu terapeutycznego.
W poważnych przypadkach, gdy drganie powiek ma duże nasilenie, trwa długo lub jest bolesne dla pacjenta, lekarz może rozważyć zastosowanie toksyny botulinowej. Jest to skuteczny sposób na pozbycie się nieprzyjemnego drgania powiek. Metoda ta wymaga regularnego wstrzykiwania toksyny w mięśnie. Efekt zabiegu, w zależności od konkretnego pacjenta, utrzymuje się zazwyczaj kilka miesięcy.
Drganie powieki w ciąży
Co oznacza drganie powieki w ciąży? U kobiet ciężarnych drganie powieki może mieć podobne przyczyny, jak u pozostałych pacjentów. Może wynikać z odczuwanego stresu, napięcia, niedoboru snu czy też zaburzeń elektrolitowych. O ile stan ten nie trwa długo, najczęściej nie powinien być powodem do obaw. Jeśli jednak często nawraca lub utrzymuje się dłuższy czas, wskazana jest konsultacja z lekarzem. Czasami potrzebne jest przeprowadzenie odpowiednich badań, które pomogą znaleźć przyczynę nawracającego drżenia powieki.
U kobiet w ciąży bezpieczna jest suplementacja magnezu czy też stosowanie kropli nawilżających do oczu. Wybierając magnez, warto sięgnąć po preparat o statusie leku, który dobrze się przyswoi. Może być to Magne B6 czy chociażby Maglek B6. Należy jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem suplementacji wskazana jest konsultacja z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiedni preparat i zaleci właściwą dawkę. Ostrożnie należy podchodzić również do przyjmowania elektrolitów w ciąży. Elektrolity zawierają sód, potas, a często również inne składniki, które nie zawsze powinny być suplementowane przez kobiety ciężarne.
Drganie powiek – kiedy udać się do lekarza?
Częste drganie powieki powinno skłaniać pacjenta do udania się do lekarza i poszukania przyczyny tego zjawiska. Inne sytuacje, w których wskazana jest konsultacja lekarska to:
- drżenie powieki utrzymujące się tydzień lub dłużej,
- opadanie powieki,
- silne drgania prowadzące do całkowitego zamknięcia oka,
- pojawienie się zaczerwienienia, pieczenia lub ropy w oku,
- dodatkowe mimowolne skurcze w obrębie innych części twarzy,
- częste drganie powiek pojawiające się po wprowadzeniu do leczenia nowego leku.
Drganie dolnej powieki czy też drganie górnej powieki to częste zjawisko. Zazwyczaj, drżenie powiek jest łagodne, bezbolesne i trwa jedynie chwilę. Jeśli nawraca, warto zwrócić uwagę na styl życia i poszukać przyczyn, które mogły je spowodować. Gdy drżenie powiek jest uciążliwe dla pacjenta lub towarzyszą mu inne, wymienione wyżej objawy, warto udać się do lekarza, który może zlecić odpowiednie badania diagnostyczne. W pozostałych przypadkach, drganie powiek najczęściej ustępuje samoistnie. Jeśli zachodzi potrzeba, można sięgnąć po krople nawilżające, preparaty magnezowe lub elektrolity.
Bibliografia:
- Moshirfar M., Somani S.N., Shmunes K.M., Ronquillo Y.C. Will Tonic Water Stop My Eyelid Twitching? Clin Ophthalmol. 2020 Mar 4;14:689-691. doi: 10.2147/OPTH.S235895.
- Jafer Chardoub A.A., Patel B.C. Eyelid Myokymia. [Updated 2023 Aug 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560595/