Hemoroidy to częsta przypadłość, która w istotny sposób wpływa na komfort życia chorych. Który lek na hemoroidy jest skuteczny? Jak leczyć hemoroidy w ciąży?
Hemoroidy to potoczna nazwa choroby hemoroidalnej. Dochodzi w niej do powiększenia guzków krwawniczych, które występują naturalnie w okolicy odbytu. Zapobiegają one niekontrolowanemu oddawaniu gazów i stolca. Czasem dochodzi do ich powiększenia. Pojawiają się wówczas pierwsze objawy hemoroidów.
Hemoroidy – objawy, które trudno przeoczyć
Pierwsze objawy choroby hemoroidalnej to:
- krwawienie z odbytu podczas oddawania stolca – w początkowym stadium choroby jest ono najczęściej bezbolesne. Świeża, czerwona krew widoczna jest na papierze toaletowym lub stolcu;
- odczucie parcia na stolec;
- uczucie niecałkowitego wypróżnienia;
- swędzenie, pieczenie okolic odbytu.
Hemoroidy wewnętrzne początkowo są niewidoczne i wyczuć je można jedynie podczas badania odbytu. Wraz z rozwojem choroby mogą przedostawać się na zewnątrz odbytu. Hemoroidy zewnętrzne widoczne są na pierwszy rzut oka w postaci zasinionych guzków. Są też unerwione, w przeciwieństwie do hemoroidów wewnętrznych, przez co mogą wywoływać bardziej nasilone dolegliwości i problemy skórne u pacjenta.
Leki na hemoroidy – kiedy stosować, kiedy udać się do lekarza?
Tabletki na hemoroidy (żylaki odbytu), maści lub czopki na hemoroidy można stosować przy zauważeniu pierwszych objawów hemoroidów. Nie zwalnia to jednak z wizyty u lekarza. Jest ona konieczna u wszystkich osób, które zauważyły krwawienie z odbytu. Lekarz oceni, czy przyczyną rzeczywiście jest choroba hemoroidalna, czy problem leży gdzie indziej. Konieczne jest wykonanie badania „per rectum”, a często również badania proktologicznego tzw. anoskopii. Aby wykluczyć inne, możliwe przyczyny krwawienia z odbytu konieczna może być też kolonoskopia, szczególnie wtedy, gdy krew jest ciemnoczerwona.
Co na hemoroidy jest najbardziej skuteczne?
Lek na hemoroidy powinien być stosowany jednocześnie z wprowadzeniem zmian w trybie życia. Mogą one opóźnić rozwój choroby i zmniejszyć ryzyko nawrotu. Po pierwsze należy zadbać o prawidłowe wypróżnianie, bez silnego parcia i długotrwałego przesiadywania na toalecie. Ważne jest też wypijanie dużej ilości płynów i dieta z wysoką zawartością błonnika, chroniąca przed zaparciami.
Pacjenci z hemoroidami powinni zadbać o prawidłową higienę okolic odbytu. Po oddaniu stolca należy przemyć te miejsca za pomocą wody lub środka do higieny intymnej. Zamiast papieru toaletowego można korzystać ze specjalnych nawilżanych chusteczek, które są delikatniejsze dla skóry np. Procto-Glyvenol Soft.
Po oczyszczeniu okolicy odbytu można zastosować maści na hemoroidy. W początkowym stadium choroby, dobre efekty przynosi preparat nawilżający i regenerujący, taki jak np. Proktis M Plus lub inne maści na hemoroidy z kwasem hialuronowym. Jeśli pacjent odczuwa świąd i pieczenie, może zastosować lek na hemoroidy o działaniu miejscowo znieczulającym i ściągającym. Przykładowy preparat to maść Aesculan. Szybki efekt kojący da też zastosowanie maści na hemoroidy o działaniu chłodzącym Proctomina.
W ciągu dnia, preferowaną formą leczenia są maści. Czopki na hemoroidy zalecane są raczej na noc. Można zastosować preparaty z wyciągami roślinnymi o działaniu przeciwzapalnym, uszczelniającym i przeciwświądowym, np. Hemorol lub Proktis M.
Tabletki na hemoroidy wzmacniające ściany naczyń krwionośnych również okazały się skuteczne w leczeniu choroby hemoroidalnej. Obkurczają naczynia i zmniejszają napięcie w ich ścianach. Tabletki na hemoroidy o udowodnionym korzystnym wpływie na powiększone guzki krwawnicze to m.in. Cyclo 3 Fort. Można też sięgnąć po lek na hemoroidy z diosminą lub wyciągiem z kasztanowca.
Hemoroidy w ciąży
Hemoroidy w ciąży dotyczą niespełna połowy kobiet. Wynikają z ucisku powiększającej się macicy na naczynia żylne. Sprzyja to ich rozszerzaniu się i powstawaniu hemoroidów. Istotne jest unikanie długiego stania lub siedzenia, utrzymywanie okolic odbytu w czystości, a w razie konieczności zastosowanie czopków lub maści na hemoroidy.
W każdym przypadku, decyzję o podaniu leku na hemoroidy należy podjąć wspólnie z lekarzem. Lek na hemoroidy dozwolony od 4. miesiąca ciąży to np. Procto-Glyvenol. Hemoroidy w ciąży najczęściej zanikają po porodzie.
Domowe sposoby na hemoroidy
Domowe sposoby na hemoroidy to m.in. nasiadówki w ciepłym wywarze z kory dębu, kasztanowca, prawoślazu lub rumianku. Zmniejszają one obrzęk, działają ściągająco i przeciwzapalnie. Mogą z nich korzystać również kobiety cierpiące na hemoroidy w ciąży.
Okłady z lodu zabezpieczone ręcznikiem lub chusteczką szybko przynoszą ulgę i łagodzą nieprzyjemne dolegliwości choroby. Umiarkowana aktywność fizyczna i unikanie długotrwałego pozostawania w jednej pozycji również są wskazane wszystkim chorym z hemoroidami. Zaleca się też zmianę pozycji wypróżniania się. Zamiast siedzenia pod kątem 90 stopni, korzystniejsze jest kucanie. Jest to fizjologiczna pozycja, ułatwiająca defekację i łagodząca zaparcia.
Pierwsze objawy hemoroidów są na tyle charakterystyczne, że trudno ich nie zauważyć. Nie należy ich jednak bagatelizować. Aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości warto sięgnąć po skuteczny lek na hemoroidy, który szybko przyniesie ulgę i poprawi samopoczucie pacjenta. Zawsze wskazana jest też konsultacja z lekarzem.
Bibliografia:
- Sun Z., Migaly J., Review of Hemorrhoid Disease: Presentation and Management; Clin Colon Rectal Surg; 2016; 29 (1): 22-9; doi: 10.1055/s-0035-1568144
- Lohsiriwat V., Hemorrhoids: from basic pathophysiology to clinical management; World J Gastroenterol; 2012; 7; 18 (17): 2009-17; doi: 10.3748/wjg.v18.i17.2009
21 characters selected