
Szacuje się, że nawet co drugi mężczyzna między 40 -tym, a 70-tym rokiem życia cierpi na impotencję. Problem ten dość mocno rzutuje na poczucie własnej wartości panów, a także na relacje z drugą połówką. Zaburzenia potencji to nie wyrok, wiele z nich można leczyć. Jakie środki na potencję dla mężczyzn można zakupić bez recepty i kiedy należy udać się z problemem do specjalisty?
1. Przyczyny impotencji
2. Impotencja – wizyta u specjalisty
3. Leczenie impotencji - środki na potencję dostępne w aptekach
3a. Ekstrakty ziołowe – lekarstwo na potencję
3b. Tabletki na erekcję bez recepty
Przyczyny impotencji
Impotencja to poważne zaburzenie u mężczyzn objawiające się brakiem erekcji lub problemami z utrzymaniem wzwodu mimo chęci mężczyzny do podjęcia współżycia. Pojęcie to nie powinno być mylone z krótkotrwałymi zaburzeniami erekcji, które chwilowo mogą wystąpić niema u każdego pana w każdym wieku na skutek stresu bądź przemęczenia.
Przyczyny impotencji mogą być różne i wiązać się zarówno z problemami natury organicznej, ale również psychologicznej. Najczęściej pojawiające się długotrwałe zaburzenia wzwodu spowodowane są dysfunkcjami:
- na tle krążeniowym – w wyniku miażdżycy, dysfunkcji układu sercowo -naczyniowego czy też udaru zbyt mało krwi dociera do ciał jamistych członka, co utrudnia erekcję;
- na tle psychologicznym – głównie w wyniku stresu dochodzi do zahamowania seksualnego; problem ten dotyczy wielu młodych panów;
- na tle neurogennym – wiele schorzeń neurologicznych (udar, choroby kręgosłupa, padaczka, stwardnienie rozsiane) utrudnia erekcję;
- na tle hormonalnym – spadek ilości testosteronu na skutek andropauzy oraz zaburzenia hormonalne występujące w hipogonadyzmie uniemożliwiają wzwód.
Urazy mechaniczne lub urologiczne zabiegi chirurgiczne również mogą powodować długotrwałe zaburzenia erekcji. Bywa również tak, że impotencja ma kilka przyczyn. Wtedy określa się ją jako mieszaną.
Nie bez znaczenia są również tryb życia, dieta oraz stosowane używki. Specjaliści apelują, że zbyt mała aktywność fizyczna, otyłość, nadmiar w menu tłustych potraw oraz zbyt częste sięganie po papierosy, alkohol czy też środki odurzające znacznie obniżają jakość życia seksualnego. Również wiele leków może powodować impotencję. Chodzi głównie o farmaceutyki stosowane w leczeniu nadciśnienia, depresji, padaczki, choroby Parkinsona, nietrzymania moczu, nowotworu prostaty, a także leki hormonalne oraz środki anaboliczne.
Impotencja – wizyta u specjalisty
Często bywa tak, że panowie u których pojawia się problem z erekcją w pierwszej kolejności sięgają po tabletki na potencję bez recepty. Nawet jeśli pomogą one poprawić wzwód i jakość życia seksualnego to niestety efekty ich samodzielnego stosowania mogą okazać się krótkotrwałe. Impotencja to zaburzenie wymagające odpowiedniej diagnostyki oraz leczenia, na które składa się psychoterapia, niekiedy interwencja chirurgiczna oraz leki na impotencję.
Przed wizytą u specjalisty warto odpowiedzieć sobie również na kilka pytań, które pozwolą samemu mężczyźnie zobrazować sobie problem impotencji:
- Czy zaburzenia erekcji pojawiły się nagle czy narastały z czasem (przyczyna psychologiczna bądź ogólnoustrojowy problem zdrowotny)?
- Czy obecnie w codziennym życiu jesteś narażony na więcej stresu?
- Jakie leki obecnie przyjmujesz?
- Ile alkoholu wypijasz i papierosów wypalasz (dziennie, tygodniowo)?
- Jakie jeszcze inne dolegliwości wzbudziły Twój niepokój w ostatnim czasie?
Wbrew pozorom jest to bardzo potrzebne, ponieważ nawet 80% mężczyzn bagatelizuje pojawiające się problemy z potencją. Obwiniają o to wiek bądź próbują ratować sytuację na własną rękę stosując środki na potencję bez recepty. Nie mniej jednak zaburzenie powinno zostać zgłoszone lekarzowi pierwszego kontaktu. Może on po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem skierować go do seksuologa lub urologa, ale też zlecić wykonanie USG, aby sprawdzić czy przepływ krwi przez penisa nie jest utrudniony. Warto również zrobić badania krwi w celu oznaczenia poziomu cholesterolu, glukozy, testosteronu i prolaktyny. Taka podstawowa diagnostyka potrafi w wielu przypadkach zobrazować przyczynę problemu ze wzwodem. Jej leczenie natomiast może skutecznie rozwiązać zaburzenia erekcji na lata.
Inaczej kwestia wygląda jeśli przyczyna jest natury psychologicznej. Wtedy zalecana jest przede wszystkim psychoterapia mająca na celu odblokowanie seksualne pacjenta. Leki na zaburzenia wzwodu są często ordynowane jedynie dodatkowo.

Leczenie impotencji - środki na potencję dostępne w aptekach
Impotencja wymaga nie tylko diagnostyki, ale również specjalistycznego leczenia. Wspomagająco można stosować ziołowe leki na utrzymanie wzwodu, jednak do podstawowych metod leczenia zaburzenia należą:
- Środki farmakologiczne – doustne (sildenafil i jego pochodne, hormony) oraz podawane do ciał jamistych prącia (leki wpływające na czynność naczyń krwionośnych).
- Psychoterapia – obecnie stosuje się różnego rodzaju metody treningowe, hipnozę oraz psychoterapię indywidualną bądź z partnerem. Stanowi ona leczenie samodzielne bądź uzupełnienie innej kuracji.
- Leczenie chirurgiczne – interwencja opiera się głównie na chirurgii naczyń krwionośnych. Wprowadza się również zewnętrzne aparaty próżniowe, umożliwiające wytworzenie podciśnienia wokół członka i napływ krwi do prącia. Taki wzwód może utrzymać się przez około 30 minut co umożliwia stosunek.
Impotencja to nadal bardzo wstydliwy problem. Dlatego wśród panów tak bardzo popularne jest wspomaganie erekcji bez recepty. Niekiedy takie działanie przynosi pozytywne efekty, ale często bywają one jedynie złudne. Do najpopularniejszych środków na potencję należą ziołowe tabletki oraz lek na wzwód bez recepty zawierający w swoim składzie sildenafil, potocznie zwany viagrą.
Najlepsze środki na potencję znajdziesz tutaj >>
Ekstrakty ziołowe – środki na potencję bez recepty
Ziołowe środki na erekcję bez recepty mogą stanowić uzupełnienie terapii bądź też zapobiegać impotencji. Wśród popularnych ekstraktów ziołowych poprawiających potencję znajdują się:
- Korzeń żeń – szenia – zawarte w nim ginsenozydy zwiększają produkcję tlenku azotu i wspomagają rozkurcz naczyń krwionośnych w ciałach jamistych penisa; dzięki czemu do prącia dopływa więcej krwi. Dodatkowo jest to surowiec o działaniu adaptogennym, przysposabia organizm do radzenia sobie ze stresem, a tym samym dodaje energii życiowej i sił witalnych.
- Korzeń maca – surowiec bogaty w witaminy z grupy B oraz witaminę C, cynk, żelazo, aminokwasy, w tym ważną argininę i sterole roślinne. Zwiększa libido, wpływa na gospodarkę hormonalną, przez co niweluje problemy z erekcją i wspiera funkcjonowanie gruczołu krokowego. Korzeń maca spowalnia procesy starzenia się organizmu, a także poprawia nastrój, witalność i jakość nasienia.
- Owoc palmy sabałowej – liczne aktywne związki zawarte w surowcu wpływają na podwyższenie poziomu testosteronu oraz obniżenie ilości złego cholesterolu we krwi. Dlatego jest to popularny składnik wśród środków na poprawę potencji oraz wspomagających funkcjonowanie prostaty.
- Liść damiany pustynnej – powoduje wzrost ukrwienia narządów płciowych i korzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną. Znalazł zastosowanie jako wspomaganie leczenia impotencji oraz bezpłodności. Dodatkowo łagodzi objawy stresu, lęku i działa rozluźniająco. Dlatego jest to dobry środek na potencję, której zaburzenie powstało na tle psychologicznym.
- Liść miłorzębu japońskiego – wyciąg z miłorzębu powoduje wzrost syntezy tlenku azotu, a tym samym poprawia dopływ krwi do narządów płciowych. Dzięki takiemu działaniu wzrasta możliwość osiągnięcia wzwodu przez mężczyznę.
Również w Polsce naturalnie występują gatunki roślin, z których odpowiednie ekstrakty wykorzystywane są jako środki na erekcję bez recepty. Najbardziej popularny jest niewątpliwie bruzdyganek naziemny. Roślina zawiera związek o nazwie protodioscyna, która jest pochodną testosteronu. Bruzdyganek wpływa na erekcję, ale jest również naturalnym afrodyzjakiem. Inne rośliny o podobnym zastosowaniu, które można spotkać na pobliskich łąkach i polach to m.in. lubczyk, pokrzywa, kozieradka oraz owies.
Tabletki na erekcję bez recepty
Sildenafil należy do inhibitorów fosfodiesterazy typu 5. Dzięki zablokowaniu tego enzymu do prącia napływa więcej krwi, czego efektem jest silny, trwający nawet 5 godzin wzwód. Po zastosowaniu tego typu środka na potencję wystarczy jedynie delikatny bodziec podniecający, aby doszło do wzwodu. Sildenafil znacznie poprawia satysfakcję seksualną u obojga partnerów. Te najskuteczniejsze tabletki na potencję są dostępne w Polsce bez recepty w dwóch dawkach. Co jest ważne ze względu na pojawiającą się u wielu panów tolerancję. Po pewnym czasie niższe dawki przestają być skuteczne.
Warto zwrócić również uwagę, że lek ten nie pomoże jeśli impotencja spowodowana jest np. zanikiem ciał jamistych penisa bądź zbyt niskim ciśnieniem krwi. Ten lek na erekcję bez recepty w aptece można dostać bardzo łatwo, nie mniej jednak szczególną ostrożność powinny zachować osoby leczące się kardiologicznie. W ich przypadku bezpieczeństwo stosowania viagry powinien zawsze ocenić lekarz. Ewentualnie leki o podobnym profilu działania dostępne są również na receptę.
Impotencja i brak satysfakcji seksualnej to nie tylko wstydliwe problemy, które najlepiej schować pod łóżko w sypialni. Jest to przede wszystkim zaburzenie, które należy diagnozować i leczyć z pomocą lekarza specjalisty. Spadek formy seksualnej u mężczyzny, który utrzymuje się zbyt długo może świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym. Dlatego nie należy bagatelizować niepokojących sygnałów czy ratować się reklamowanymi środkami na potencję. Cudowne lekarstwo na potencję może okazać się bardzo zdradliwe. W pierwszej kolejności należy otwarcie porozmawiać z partnerem i udać się do specjalisty. Z taką pomocą można pozbyć się zaburzeń erekcji raz na zawsze, a tym samym poprawić relacje z partnerem w sypialni.
Bibliografia:
- Oettingen J.; Propozycja postępowania terapeutycznego w przypadku zaburzeń erekcji. Podejście poznawczo – behawioralne; Psychoterapia 2 (169) 2014; str. 91–105.
- Hatzimouratidis K. i inni; Rekomendacje dotyczące zaburzeń seksualnych u mężczyzn: zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk; Postępy andrologii online; 2016, 3 (1), 40–75.