
Kwas hialuronowy to jeden z podstawowych składników mazi stawowej. Jego odpowiednia ilość w torebce stawowej zapewnia właściwą funkcjonalność stawów. Dla kogo potrzebna jest suplementacja kwasem hialuronowym i jak wybrać odpowiedni preparat, aby najlepiej wspomagał pracę stawów?
1. Co to jest kwas hialuronowy
2. Problem z ruchomością stawów, ból stawów
3. Jak działa kwas hialuronowy na stawy?
4. Jaki kwas hialuronowy na stawy kolanowe?
Co to jest kwas hialuronowy?
Z chemicznego punktu widzenia kwas hialuronowy to polisacharyd, który powszechnie występuje w organizmie człowieka oraz w zasadzie we wszystkich organizmach żywych. W ciele ludzkim najwięcej tego składnika znaleźć można w skórze właściwej, chrząstce i mazi stawowej, ciele szklistym oka oraz w mózgu. Jest to również składnik filmu łzowego, płynów ustrojowych oraz element budulcowy ścian naczyń krwionośnych. Najczęściej występuje w postaci soli sodowej, jako hialuronian sodu.
Synteza kwasu hialuronowego zachodzi głównie w tkance łącznej. Niestety z wiekiem ilość produkowanego w organizmie kwasu spada. To między innymi dlatego skóra staje się mniej elastyczna i bardziej wysuszona, potrzebujemy stosować krople nawilżające do oczu, a nasze stawy stają się mniej ruchome.
Do podstawowych i najważniejszych właściwości kwasu hialuronowego należy jego zdolność do wiązania wody. 1 cząsteczka tego składnika może chłonąć nawet 250 cząsteczek wody. To ile kwas hialuronowy pochłonie wody zależy od jego struktury, co ściśle wiąże się również z jego gęstością i późniejszym wykorzystaniem w kosmetologii bądź medycynie. Dla przykładu nieusieciowiony kwas hialuronowy, który chłonie mniejszą ilość wody, sprawdza się jako składnik nawilżający kremów, natomiast usieciowiony jako wypełniacz w modelowaniu wyglądu twarzy.
Problem z ruchomością stawów, ból stawów
Przyczyn bólu i ograniczonej funkcjonalności stawów może być bardzo wiele. Począwszy od problemów związanych z przeciążeniami i urazami kończąc na bólach zwyrodnieniowych. Pacjenci najczęściej skarżą się na ból kolan i właśnie z tym problemem zgłaszają się do specjalistów. Często ból kolana wiąże się ze spadkiem ilości mazi w torebce stawowej. Jest to bardzo ważny element przestrzeni stawowej, ponieważ zmniejsza tarcie pomiędzy panewkami i zapewnia amortyzację w czasie ruchu kolana. Ubytek mazi stawowej sprawia, że panewki pocierają o siebie co wywołuje podrażnienie zakończeń nerwowych i uczucie bólu podczas ruchu. Pacjent zaczyna mieć trudności z chodzeniem i wykonywaniem podstawowych codziennych czynności nie wspominając już o możliwości uprawiania sportu nawet rekreacyjnie.

Jak działa kwas hialuronowy na stawy?
Jak już wspomniano wcześniej to kwas hialuronowy jest podstawowym składnikiem mazi stawowej. Produkowany jest w obrębie chrząstek skąd przechodzi do torebki stawowej. Nie mniej jednak średnio od 25. roku życia stopniowo spada synteza kwasu hialuronowego w organizmie. Jego deficyty prowadzą do problemów z ruchomością stawów i nieprzyjemnych dolegliwości bólowych.
Kuracja kwasem hialuronowym sprawdza się zatem w jednostkach chorobowych, które przebiegają ze zmniejszeniem objętości bądź lepkości mazi stawowej. W innych przypadkach, kiedy mamy do czynienia np. z deformacjami stawów jest on w stanie jedynie załagodzić ból kolan.
W chorobach zwyrodnieniowych oraz po urazach podaje się kwas hialuronowy bezpośrednio do jamy stawowej (wikosuplementacja). Ze względu na swoje higroskopijne właściwości ochrania on i odżywia chrząstki stawowe. Taki zabieg jest dość drogi, musi być wykonany przez lekarza i nie wystarczy tylko jeden zastrzyk zawierający kwas hialuronowy na stawy. Opinie na temat tej metody są zatem różne, chociaż jest ona coraz bardziej popularna i wielu przypadkach skuteczna.
Jaki kwas hialuronowy na stawy kolanowe?
Na rynku znajduje się wiele preparatów zawierających kwas hialuronowy. Kolano najlepiej odżywia preparat o najwyższej wchłanialności. Kwas hialuronowy zawarty w poszczególnych produktach różni się wielkością cząsteczki, wiązaniami pomiędzy łańcuchami kwasu, a także metodą jego wytwarzania. To wszystko ma ogromne znaczenie dla jego biodostępności. Nie każdy rodzaj kwasu hialuronowego będzie nadawał się do picia czy do zabiegów w medycynie estetycznej.
Kwas hialuronowy doustnie można przyjmować w wielu formach:
- kwas hialuronowy w tabletkach – głównie stanowi jeden ze składników w złożonych preparatach na stawy, dlatego też jego zawartość w pojedynczej dawce oraz przyswajalność nie są zbyt wysokie;
- kwas hialuronowy do picia – głównie są to płynne formy, które mają za zadanie zwiększyć ilość mazi stawowej;

- kwas hialuronowy w proszku do picia – ciekawa alternatywa dla płynnych form, np. HIALMAS saszetki. Preparat zawiera w swoim składzie małocząsteczkowy kwas hialuronowy, otrzymywany metodą biotechnologiczną oraz witaminę C. Jego regularne stosowanie pozwala odżywić, chronić i usprawnić działanie ścięgien i więzadeł oraz zmniejszyć występowanie stanów zapalnych.
Efekty regularnego stosowania preparatów na kolana zawierających kwas hialuronowy mogą pojawić się po kilku tygodniach chociaż jest to dość indywidualna kwestia. Trzeba pamiętać o tym, że sama suplementacja to za mało. Warto podjąć również dodatkowe działania mające na celu zwiększenie ruchomości i funkcjonalności stawów. Mowa tutaj o zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów oraz o podniesieniu ogólnej sprawności fizycznej. Takie postępowanie również może zwiększyć wewnątrzstawową syntezę kwasu hialuronowego.