Latem skóra narażona jest na wiele czynników powodujących jej wysuszenie i podrażnienie. Jak zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry? Jakie kosmetyki zastosować, aby jak najdłużej cieszyć się pękną opalenizną i zdrowo wyglądającą skórą?
1. Ochrona skóry przed słońcem
2. Kremy nawilżające po opalaniu
3. Zabiegi pielęgnacyjne latem
Ochrona skóry przed słońcem
Aby uniknąć niepożądanych efektów związanych z nadmierną ekspozycją ciała na słońce nie można zapominać jak ważne są filtry UV. Kremy przeciwsłoneczne odpowiednio aplikowane zabezpieczają przed krótko – i długofalowymi skutkami opalania. Mowa tutaj zarówno o bolesnych oparzeniach słonecznych jak i procesach związanych ze starzeniem się skóry czy powstawaniu zmian nowotworowych. Wiadomo, że ochrona przed słońcem to nie tylko kremy z filtrem UV, ale także unikanie ekspozycji w godzinach największego nasłonecznienia, odpowiednie nawodnienie, a także nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne również zawierające filtry UV.
Kremy z filtrem UV powinny być aplikowane na skórę po każdym wyjściu z wody i wytarciu się ręcznikiem. Wysoki filtr, nawet 50 SPF, nie sprawi, że wrócimy z urlopu bez opalenizny, a jedynie zabezpieczy naszą skórę przed ewentualnymi poparzeniami oraz podrażnieniami wywołanymi przez promieniowanie słonecznym.
Latem szczególnie ważna jest również ochrona skóry twarzy przed słońcem. Nawet w pochmurne dni należy nakładać nawilżający krem do twarzy z filtrem co najmniej 30 SPF. Nie warto stosować ciężkiego makijażu i narażać cery na dodatkowe zatykanie porów. Należy natomiast szczególnie zadbać o jej oczyszczenie i odżywienie. Nie tylko promienie słoneczne niekorzystnie wpływają na cerę, ale również klimatyzacja. Dotyczy to w szczególności osób z wrażliwą skórą, na której latem znacznie częściej pojawiają się wysypki i podrażnienia. Ochrona skóry twarzy przed słońcem pozwoli uniknąć również pojawienia się na jej powierzchni przebarwień, z którymi coraz częściej musimy się zmagać po lecie.
Więcej informacji na temat kremów w filtrem znajdziesz w artykule: Kremy, olejki, balsamy - jakie kosmetyki do opalania skutecznie chronią skórę przed promieniowaniem UV
Kremy nawilżające po opalaniu
Bywa tak, że po balsam po opalaniu sięgamy dopiero wtedy gdy ekspozycja na słońce nieco się przedłużyła, a nasza skóra wymaga natychmiastowej pomocy. Zaczerwienienie, suchość, świąd i podrażnienie zmuszają nas do aplikacji łagodzącego i regenerującego preparatu. Warto jednak pamiętać, aby po powrocie z plaży czy basenu po kąpieli nałożyć na skórę odpowiedni balsam o działaniu mocno nawilżającym oraz odżywczym. Skóra po ekspozycji na promienie słoneczne, narażeniu na chlorowaną bądź słoną wodę jest mocno wysuszona. Jeśli szybko nie zadbamy o jej regenerację, zacznie się łuszczyć, co sprawi, że będzie wyglądać mało estetycznie. Latem należy używać kosmetyków o właściwościach higroskopijnych, nawilżających i zabezpieczających przed nadmierną utratą wody przez skórę. Do tego celu dobrze sprawdzają się olejki oraz emolienty. Co więcej wiele balsamów po opalaniu zawiera składniki utrwalające opaleniznę. Przecież dla pięknego wyglądu warto pamiętać o ich regularnym stosowaniu.
Zabiegi pielęgnacyjne oraz nawodnienie, poprzez picie odpowiednio dużej ilości wody, sprawią, że skóra będzie jędrna, gładka i przyjemna w dotyku. Spowolni to również procesy jej starzenia, które znacznie przyspieszają ze względu na brak regeneracji i ochrony przed wolnymi rodnikami zwłaszcza latem. Warto pamiętać, że zdrowa skóra to także naturalna ochrona przed słońcem.
Szeroki wybór kosmetyków do opalania i po opalaniu najdziesz tutaj >>
Zabiegi pielęgnacyjne latem
Lato to czas, kiedy nawilżające kremy do twarzy i ciała nie zawsze są wystarczające. Nasza skóra potrzebuje zabiegów pielęgnacyjnych, które mocno ją odżywią, nawilżą oraz pomogą usunąć zrogowaciały, przesuszony naskórek. Do tego celu bardzo dobrze sprawdzą się peelingi. Oczywiście nie te głęboko złuszczające oraz wykonywane kwasami: salicylowym, glikolowym czy też pirogronowym, ponieważ po kontakcie ze słońcem mogą powodować one podrażnienia i przebarwienia. Natomiast wykonany w warunkach domowych na ciało peeling kawowy, cukrowy bądź solny wzbogacony o olejek migdałowy, kokosowy czy też oliwę z oliwek sprawi, że skóra będzie wyglądała bardziej promiennie, a uzyskana opalenizna okaże się znacznie trwalsza i równomierna. Takie zabiegi to również świetny sposób na odbudowę i wzmocnienie skóry. Warto wykonać serię 3 takich peelingów przed urlopem, a nasza skóra będzie świetnie przygotowana na wakacyjny wyjazd.
Gruboziarniste peelingi to nie najlepszy pomysł jeśli chodzi o pielęgnację twarzy, ponieważ mogą powodować podrażnienia na jej powierzchni. Jest natomiast szereg kwasów, które nadają się do bezpiecznego stosowania latem na twarz. Kwas migdałowy normalizuje skórę, zmniejsza jej przetłuszczanie oraz ilość zaskórników. Nadaje się do pielęgnacji cery trądzikowej latem, która sprawia tak wiele kłopotów ze względu na wysoka temperaturę i nadmiar sebum. Jeśli skóra jest skłonna do zaczerwienienia i przebarwień idealnie sprawdzi się peeling z kwasem azelainowym. Dla cery suchej i odwodnionej rekomendowany jest natomiast kwas mlekowy. Zmęczoną słońcem i upałem cerę można wesprzeć stosują również odpowiednie maseczki o działaniu nawilżającym i kojącym.
Ze względu na panujące warunki atmosferyczne latem, podobnie jak zimą, powinniśmy szczególnie zadbać o naszą skórę. Kremy nawilżające do twarzy i ciała mogą okazać się niewystarczające, aby zapewnić jej zdrowy i piękny wygląd. Naturalna ochrona skóry przed słońcem polegająca na unikaniu nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe oraz odpowiednim nawodnieniu powinna zostać uzupełniona o regularne nanoszenie kremów zwierających wysokie filtry UV. Taka kompleksowa pielęgnacja pozwoli nam cieszyć się długo piękną, zdrową i opaloną skórą.
Dowiedz się, dlaczego używanie kremu z filtrem UV jest tak ważne.
51 characters selected