Połóg to szczególny czas dla każdej mamy. W tym okresie ciało kobiety wraca do formy sprzed ciąży i porodu. W tym okresie zachodzi wiele zmian również w sferze psychicznej niezależnie od rodzaju porodu. Zatem czego może spodziewać się kobieta w czasie połogu, na co powinna zwrócić uwagę, aby nie czuć się zaskoczoną?
Jak powstają rozstępy w ciąży i jak im zapobiegać?

Rozstępy, choć nie są problemem zdrowotnym lecz defektem estetycznym, mogą znacząco obniżać satysfakcję z własnego wyglądu i pewność siebie. Które kobiety są bardziej narażone na rozstępy w ciąży? Jakie kosmetyki na rozstępy w ciąży warto stosować?
1. Rozstępy w ciąży – przyczyny ich występowania
2. Kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży?
3. Rozstępy w ciąży – jak wyglądają? Fazy powstawania rozstępów
4. Co na rozstępy w ciąży warto stosować?
5. Rozstępy w ciąży – jak im zapobiegać?
Rozstępy w ciąży – przyczyny ich występowania
Rozstępy w ciąży to powszechny problem, który dotyczy od 50% do 90% kobiet w ciąży. Główną przyczyną ich powstawania jest przekroczenie zdolności skóry do jej rozciągania. Szybki przyrost masy ciała i intensywne rozciąganie się skóry prowadzą do uszkodzenia włókien kolagenowych. Wpływ na pojawienie się rozstępów w ciąży mają też zmiany hormonalne. Mogą one prowadzić do zaburzeń syntezy włókien kolagenowych i elastynowych, odpowiedzialnych za elastyczność, jędrność i utrzymanie odpowiedniego napięcia skóry.
Czynnikiem o istotnym wpływie na pojawienie się rozstępów w ciąży są predyspozycje genetyczne. Jeśli u kobiet z poprzednich pokoleń występowały rozstępy w ciąży, ryzyko ich rozwoju jest większe.
Uważa się, że na rozstępy w ciąży wpływ ma również sposób odżywiania się. Spożywanie mało urozmaiconych posiłków, ubogich w potrzebne skórze składniki odżywcze (cynk, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A i E) wpływa negatywnie na wygląd i kondycję skóry. Oddziałuje też niekorzystnie na zdolność skóry do regeneracji.



Kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży?
Pierwsze rozstępy w ciąży zazwyczaj pojawiają się na przełomie II i III trymestru, między 6. a 7. miesiącem ciąży. Nie jest to jednak sztywna granica. Pojawienie się pierwszych rozstępów w ciąży zależy od szybkości przebierania masy ciała, która u każdej ciężarnej może być nieco inna. Najczęściej jednak, najintensywniejszy wzrost wagi obserwuje się właśnie od 6-7. miesiąca.
Rozstępy w ciąży pojawiają się u większości kobiet oczekujących dziecka. Najczęściej rozwijają się pod koniec II i w ciągu III trymestru ciąży, kiedy to następuje najbardziej intensywny przyrost masy ciała. Przekroczenie zdolności skóry do rozciągania skutkuje rozerwaniem włókien kolagenowych i utworzeniem wrzecionowatych pasemek, które początkowo mają fioletowo-czerwone zabarwienie, a z czasem stają się perłowo-białe.


Rozstępy w ciąży – jak wyglądają? Fazy powstawania rozstępów
W zdrowej skórze, włókna kolagenu i elastyny tworzą gęstą sieć połączeń. Ułożone są one równolegle, prostopadle i skośnie, zapewniają skórze odpowiednią elastyczność i wytrzymałość. W przypadku rozstępów, uszkodzone włókna kolagenowe i elastynowe układają się równolegle do powierzchni skóry. Jest to widoczne w postaci wrzecionowatych, równolegle do siebie ułożonych pasemek. Wyróżniamy 2 fazy powstawania rozstępów, w tym także rozstępów w ciąży:
- faza zapalna – rozstępy na piersiach, udach lub brzuchu w ciąży mają postać fioletowo-czerwonych zmian. Ich powierzchnia lekko unosi się ponad poziom skóry. W fazie zapalnej, jak sama nazwa wskazuje, w skórze objętej zmianami toczy się stan zapalny. Dochodzi do rozszerzenia się drobnych naczyń krwionośnych i obrzęku tkanek. Charakterystyczny dla tego etapu powstawania rozstępów w ciąży jest też świąd skóry, który dla niektórych kobiet jest bardzo uciążliwy. Skóra jest cieńsza i stopniowo traci elastyczność. Faza zapalna, według różnych źródeł, trwa od 6 do 24 miesięcy,
- faza zanikowa – rozstępy w ciąży na tym etapie tracą swój intensywny kolor. Stają się perłowo-białe. Przestają odróżniać się od zdrowej skóry tak jak miało to miejsce w fazie zapalnej. Toczący się stan zapalny zanika. Skóra jest odczuwalnie cieńsza i bardziej wiotka. Rozstępy są płaskie i nie wystają już ponad powierzchnię skóry.
Miejsca objęte rozstępami pozbawione są mieszków włosowych, gruczołów łojowych oraz gruczołów potowych. U kobiet najczęściej pojawiają się rozstępy na brzuchu w ciąży, a także rozstępy na pośladkach i piersiach.
Co na rozstępy w ciąży warto stosować?
Rozstępy na piersiach w ciąży lub zmiany pojawiające się w innych obszarach ciała nie znikną samoistnie. Z czasem, ich kolor traci swoją intensywność, a one same nieco „wtapiają się” w skórę, ale jeśli już się pojawiły – same nie znikną. Co zatem stosować na rozstępy w ciąży i które kosmetyki są bezpieczne dla kobiet ciężarnych?
Olejek, balsam czy krem na rozstępy w ciąży zaleca się stosować jeszcze przed pojawieniem się tych nieestetycznych zmian. Składniki aktywne znajdujące się w preparatach na rozstępy, choć w większości przypadków nie mają udowodnionej skuteczności w zapobieganiu lub zmniejszaniu widoczności rozstępów, intensywnie nawilżają skórę, odżywiają ją oraz znacząco ograniczają swędzenie. Intensywne rozciąganie się skóry często powoduje silny świąd. Aplikacja dobrej jakości kosmetyku zniweluje to uczucie.
W zapobieganiu rozstępom w ciąży warto sięgnąć po preparat zawierający wąkrotę azjatycką. Substancje zawarte w tej roślinie stymulują produkcję kolagenu oraz elastyny. Wpływając korzystnie na krążenie, wspomagają dotlenienie i odżywienie tkanek. Krem na rozstępy w ciąży zawierający wyciąg z wąkroty azjatyckiej może być stosowany zarówno profilaktycznie, w celu zapobiegania wystąpieniu tych zmian, jak i w momencie, gdy rozstępy już się pojawiły. Warto jednak pamiętać o tym, że rozstępy są najbardziej podatne na leczenie w pierwszej fazie – fazie zapalnej. Przykładowym preparatem z wąkrotą azjatycką jest krem przeciw rozstępom Ziaja Mamma Mia. Może być on bezpiecznie stosowany przez kobiety od 4. miesiąca, a także po porodzie.
Cennym kosmetykiem na pierwsze rozstępy w ciąży może być też olejek Bio-Oil. Zawiera on 14 olejków, które poprawiają elastyczność, jędrność i napięcie skóry. Przywracają skórze prawidłowy poziom nawilżenia. Posiadają właściwości odżywcze i regenerujące. Olejek Bio-Oil również zalecany jest od II trymestru ciąży. Inne kosmetyki, które mogą być bezpiecznie stosowane przez kobiety ciężarne to m.in. Pharmaceris M Tocoreduct Forte Preparat zmniejszający istniejące rozstępy i blizny poporodowe i Elasti-Q Original Krem do ciała zapobiegający rozstępom. Oba produkty zalecane są do stosowania od II trymestru ciąży.
Jeśli rozstępy w ciąży są dla kobiety bardzo istotnym problemem estetycznym i znacząco wpływają na jej samoakceptację, może ona skorzystać z metod bardziej inwazyjnych, wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej. W leczeniu rozstępów wykorzystanie znalazły m.in. laser frakcyjny, mezoterapia igłowa, peelingi chemiczne oraz mikrodermabrazja. Nie wszystkie zabiegi można wykonywać w ciąży. Niektóre z nich zaleca się przeprowadzić dopiero po porodzie. Kobiety zmagające się z rozstępami w ciąży mogą udać się do wykwalifikowanego kosmetologa lub lekarza, który pomoże dobrać odpowiedni zabieg do stanu skóry i potrzeb pacjentki.
Rozstępy w ciąży – jak im zapobiegać?
Rozstępy w ciąży to zmiany, których wystąpieniu często nie jesteśmy w stanie zapobiegać. Pewną rolę w profilaktyce pełni regularne stosowanie wymienionych wyżej kosmetyków. Zaleca się aplikować je od II trymestru ciąży, czyli w okresie który najczęściej poprzedza wystąpienie tych zmian. Kosmetyki z wąkrotą azjatycką mogę zapobiegać pojawianiu się rozstępów w ciąży. Preparaty na rozstępy mogą też poprawić odczuwany komfort kobiet ciężarnych. W wyniku intensywnego rozciągania się skóry, rozstępy na brzuchu, udach czy piersiach w ciąży często powodują uporczywe swędzenie. Regularne nawilżanie skóry niweluje świąd, zapobiega pojawieniu się suchości i przynosi kobiecie ulgę.
Aby zmniejszyć ryzyko rozstępów w ciąży można też dbać o prawidłowy przyrost masy w tym czasie. Kobiety przybierające na masie zbyt dużą ilość kilogramów w krótkim czasie są bardziej narażone na pojawienie się rozstępów. Regularna, dostosowana do możliwości kobiety i zaawansowania ciąży aktywność fizyczna może pomóc ograniczyć nadmierny przyrost masy ciała. O ćwiczeniach w czasie ciąży można przeczytać w artykule: Ciąża – co wolno, a czego nie? Dieta i ćwiczenia w ciąży. Jedną z zalet regularnej aktywności fizycznej jest też korzystny wpływ na stan skóry.
W celu zapobiegania wystąpieniu rozstępów w ciąży, zalecana jest też odpowiednia dieta. Zdrowe, zbilansowane posiłki, dostarczające nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy A i E oraz inne potrzebne skórze składniki odżywcze, wpływają na jej nawilżenie i odżywienie. Dowiedz się co jeść w ciąży i sprawdź jak dieta w ciąży może być wzbogacona w owoce i warzywa.
Rozstępy w ciąży to powszechny problem, dotyczący większości kobiet oczekujących dziecka. Mimo tego, że nie stanowi on problemu natury zdrowotnej, może obniżać samoakceptację i pewność siebie. Aby zapobiegać wystąpieniu rozstępów w ciąży warto zadbać o dietę, aktywność fizyczną i regularną pielęgnację ciała. Jeśli rozstępy już się pojawią i nie ustępują pod wpływem stosowanych kosmetyków, a jednocześnie bardzo przeszkadzają kobiecie, pozostaje zasięgnąć porady specjalisty i poddać się zabiegowi, który pomoże zmniejszyć widoczność powstałych zmian.
Bibliografia:
- Jastrzębska-Więsek M. Rychtyk J. Partyka A., Ludwikowska B., Wesołowska A., Współczesne możliwości terapii rozstępów. Farm Pol 2018, 74 (7): 417-426.
- Karłowicz-Bodalska K., Han S., Han T., Miranowicz M., Bodalska A., Centella asiatice (L.) Urban, syn. Hydrocotyle asiatica L. – wąkrota azjatycka – znana roślina lecznicza Dalekiego Wschodu. Postępy Fitoterapii 2013, 4: 225-235.