
Jak prawidłowo mierzyć temperaturę ciała pod pachą, w odbycie czy też przykładając termometr do czoła? Właściwa technika oraz interpretacja wyniku ma ogromne znaczenie dla uzyskania rzetelnego wyniku pomiaru. Czy termometr bezdotykowy jest zawsze najlepszym wyborem? W jakich przypadkach lepiej wybierać inny termometr medyczny?
1. Termometr elektroniczny, bezdotykowy, bezrtęciowy – jaki wybrać?
2. Jak mierzyć temperaturę danym termometrem?
Termometr elektroniczny, bezdotykowy, bezrtęciowy – jaki wybrać?
Po termometr sięgamy zazwyczaj w przebiegu infekcji kiedy znacznie pogarsza się nasze samopoczucie. Uczucie zimna, dreszcze, rozdrażnienie, przyspieszone tętno i wypieki na twarzy to tylko niektóre z oznak, że wzrasta temperatura ciała. Jest to fizjologiczny proces, pozwalający organizmowi walczyć z chorobą. Podwyższona temperatura hamuje namnażanie się patogenów chorobotwórczych. Mierzenie temperatury podczas infekcji pozwoli nam określić czy temperatura ciała jest na tyle wysoka, że należy ją obniżyć np. za pomocą leków.
Gdzie mierzyć temperaturę i jakiego termometru użyć, aby pomiar był jak najbardziej wiarygodny? Wszystko zależy od tego na jakich parametrach urządzenia najbardziej nam zależy. Jedne mierniki dokonują pomiaru w zaledwie kilka sekund, a w przypadku innych trzeba poczekać na wynik nawet kilka minut. Różnią się one również ceną i dokładnością wyników pomiaru.
Jeszcze niedawno najbardziej popularnym modelem był termometr rtęciowy. Ze względu na wysoką toksyczność rtęci zostały one jednak wycofane z obrotu w 2009 roku. Ich miejsce zastąpiły termometry cieczowe. Termometr bezrtęciowy ma kapilarę wypełnioną najczęściej stopem galu, indy i cyny. Ciecz w jej wnętrzu podnosi się pod wpływem wzrostu temperatury. Jest to produkt stosunkowo tani, wytrzymały oraz wielofunkcyjny. Pomiary za pomocą szklanego termometru bezrtęciowego można dokonać zarówno pod pachą, pod językiem, jak i w odbycie. Łatwo można go zdezynfekować za pomocą alkoholu lub innych popularnych środków do dezynfekcji szkła. Niewątpliwą wadą takiego termometru jest długi czas pomiaru. Musi on pozostać pod pachą kilka minut aby zmierzyć gorączkę. Poza tym niemalże przeźroczysta ciecz wypełniająca kapilarę jest słabo widoczna. Osobom starszym oraz słabowidzącym trudno jest odczytać wynik ze skali. Ciężko również jest strząsnąć słupek kapilary do wartości początkowej. Mimo tego, że termometr bezrtęciowy wygląda jak ten klasyczny rtęciowy do którego przyzwyczajeni są nasi rodzice i dziadkowie nie jest on rekomendowany dla osób starszych, ponieważ mają one trudności z jego obsługą.
Inne rodzaje dostępnych na rynku termometrów to elektroniczne i bezdotykowe. Te pierwsze zasilane są przez niewielkie baterie, które są wymienne w niektórych modelach. Wynik badania pojawia się na wyświetlaczu LCD, a zakończenie pomiaru sygnalizowane jest dźwiękiem. Trzeba mieć świadomość, że mogą pojawić się niewielkie różnice w wynikach pomiaru pomiędzy termometrami różnych producentów, ponieważ poszczególne modele charakteryzują się inną czułością. W zależności czy wybierzemy termometr elektroniczny z miękką bądź twardą metalową końcówką determinuje to jego funkcjonalność. Końcówka wykonana z tworzywa sztucznego umożliwia zastosowanie urządzenia w jamie ustnej i doodbytniczo.
Alternatywą dla powyższych są termometry bezdotykowe. Ranking tych urządzeń jest trudny do opracowania, ponieważ na rynku jest bardzo dużo modeli tego typu termometrów. Wszystkie cechuje krótki czas wykonania badania oraz wielofunkcyjne zastosowanie, ponieważ za ich pomocą można zmierzyć temperaturę ciała, ale również cieczy czy też otoczenia. Działanie urządzenia opiera się na technologii podczerwieni i zasilane jest ono przez baterie. Aby dokonać pomiaru nie potrzeba bezpośredniego kontaktu termometru ze skórą, co umożliwia jego wykorzystanie u wielu osób bez ryzyka przenoszenia patogenów chorobotwórczych. Wynik pojawia się na wyświetlaczu LCD co alarmuje sygnał dźwiękowy i odpowiedni kolor. Modele bezdotykowe można przystawić w odległości kilku centymetrów od czoła w okolicy tętnicy skroniowej lub na szyi pod uchem. Tego typu urządzenia są bardzo czułe, dlatego niekontrolowany ruch podczas pomiaru może zaburzać wynik. Jaki termometr bezdotykowy wybrać? Ciekawą opcją wśród tego typu urządzeń jest termometr do ucha. Specjalna końcówka pozwalająca na pomiar temperatury błony bębenkowej umożliwia określenie bardziej precyzyjnego wyniku badania. Co ma ogromne znaczenie szczególnie w przypadku dzieci, którym trudno wytrzymać bez ruchu podczas badania. Poza tym rozgrzana bądź oziębiona skóra ze względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz również będzie zaburzać przezskórny pomiar temperatury ciała. Termometry bezdotykowe nie są tanie. Cena takiego urządzenia to kilkaset złotych.

Jak mierzyć temperaturę danym termometrem?
Termometrem elektronicznym oraz bezrtęciowym można mierzyć temperaturę na 3 sposoby – pod pachą, pod językiem i w odbycie. Jak prawidłowo wykonać każde z tego typu badań?
Mierzenie temperatury pod pachą to chyba najbardziej popularna technika pomiaru. Termometr bezrtęciowy bądź elektroniczny należy umieścić w dole pachowym i delikatnie docisnąć go ramieniem na kilka minut. Skóra w tym miejscu nie powinna być mokra, ponieważ zaburzy to wynik. Jeśli termometr wskaże powyżej 37,5°C oznacza to stan gorączkowy.
Jak mierzyć temperaturę w ustach? Przede wszystkim przed przystąpieniem do badania termometr musi zostać zdezynfekowany. Następnie jego końcówkę umieszczamy pod językiem. Pomiar wykonany w taki sposób uznany jest za bardziej precyzyjny niż pod pachą. O gorączce świadczy wynik powyżej 37,5°C.
Jak poprawnie mierzyć temperaturę w odbycie? Końcówkę termometru warto przed jej włożeniem do odbytu nasmarować wazeliną. Następnie wsuwamy ją do połowy długości odbytu. Badanie najlepiej wykonywać gdy pacjent leży na boku. Jest to najbardziej precyzyjny sposób na zbadanie temperatury ciała. O gorączce mówimy gdy wynik wynosi powyżej 38°C.
Pozostaje jeszcze wyjaśnić jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym zarówno przezskórnie jak i przykładając jego końcówkę do błony bębenkowej? Dokonując pomiaru na czole powinno trzymać się urządzenie prostopadle do powierzchni czoła w odległości kilku centymetrów lub gdy na czole pacjenta pojawi się pojedynczy punkcik światła. Wynik w krótkim czasie pojawi się na wyświetlaczu. Trzeba pamiętać, że pot pojawiający się na skórze może zaburzyć wynik.
Gorączka u niemowlaka to ogromne zmartwienie dla rodziców. Rozdrażnionemu maluchowi ciężko zmierzyć temperaturę na czole. Sprawdza się wtedy pomiar termometrem dousznym. Specjalną końcówkę wsuwamy do uch i w ciągu kliku sekund na wyświetlaczu pojawia się temperatura błony bębenkowej, która bardzo dokładnie odzwierciedla ciepłotę ciała w danym momencie. Zarówno dla pomiaru przezskórnego jak i dousznego gorączkę oznacza wynik powyżej 38°C.
Szeroki wybór termometrów znajdziesz tutaj >>
To jaki termometr wybierzemy zależy w dużej mierze od naszych indywidualnych potrzeb oraz zasobów finansowych. Dla rodziców małych dzieci najlepiej sprawdzają się termometry bezdotykowe na podczerwień ze względu na możliwość dokonania szybkiego i precyzyjnego pomiaru. Dla dorosłych przywiązanych do termometrów rtęciowych alternatywę stanowią termometry elektroniczne oraz bezrtęciowe. Nie powinny one kosztować dużo, a pozwolą one określić zarówno stan podgorączkowy jak i gorączkę.