Ze względu na niewłaściwą dietę oraz dużą ilość stresu na co dzień wiele osób cierpi na niedobór magnezu. Jego suplementacja jest bardzo ważna, ponieważ magnez odpowiada za wiele istotnych procesów życiowych. Nie każdy jednak preparat z magnezem pozwoli na uzupełnienie dużych braków tego pierwiastka w organizmie. Jaki magnez wybrać, aby był najlepiej przyswajalny i dobrze spełniał swoją rolę? W artykule znaleźć można wskazówki na co zwrócić uwagę wybierając preparat z magnezem.
1. Rola w organizmie i objawy niedoboru magnezu
2. Dobry preparat z magnezem
3. Magnez w tabletkach, kapsułkach, musujący – dostępne formy
Rola w organizmie i objawy niedoboru magnezu
Magnez to niewątpliwie jeden z najważniejszych pierwiastków, który musi być dostarczany wraz z dietą. Przede wszystkim stabilizuje funkcjonowanie układu nerwowego. Poprawia nie tylko pamięć i koncentrację, ale także działa uspokajająco i wyciszająco. Bierze udział w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów, co umożliwia dostarczanie energii do komórek, w tym tych szczególnie wrażliwych na jej niedobór- komórek nerwowych.
Magnez to również szczególnie ważny pierwiastek dla układu sercowo – naczyniowego. Jego właściwy poziom w organizmie zmniejsza ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej, arytmii, zawału serca, jak również nadciśnienia tętniczego.
Magnez zapobiega osteoporozie. Wraz z wapniem i witaminą D buduje kości i zęby.
Pierwiastek ten reguluje również napięcie mięśni, dlatego jego odpowiedni poziom jest tak ważny dla osób uprawiających sport szczególnie w przypadku kontuzji oraz przewlekłego zmęczenia. Działanie to obejmuje również mięśnie gładkie. Magnez wspomaga leczenie takich schorzeń jak astma, zapalenie oskrzeli, łagodzi objawy związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, a także migreną.
Magnez ma wpływ również na procesy trawienne oraz detoksykacyjne. Chroni organizm przed zatruciami metalami ciężkimi znajdującymi się w pożywieniu (np. kadm, ołów, rtęć), głównie owocach i warzywach. Przeciwdziała również tworzeniu się kamieni nerkowych.
To nie są wszystkie obszary w organizmie gdzie jony magnezowe odgrywają ważną rolą. Nic więc dziwnego, że objawy braku magnezu mogą być tak różne. Zalicza się do nich głównie:
- nerwowość,
- rozdrażnienie,
- nadmierne, ciągłe zmęczenie,
- problemy ze snem,
- uciążliwe bolesne skurcze mięśni, głównie nóg,
- bóle głowy,
- drganie powieki,
- kołatanie serca.
Dobry preparat z magnezem
Apteczne półki uginają się od preparatów z magnezem. Niestety jakoś wielu z nich pozostawia sporo do życzenia. Zawsze warto zwrócić uwagę ile jonów magnezowych zawiera dany produkt oraz w postaci jakiego związku występuje. Często zdarza się, że tańsze suplementy zawierają w swoim składzie tlenek magnezu. Związek ten w zasadzie nie rozpuszcza się w wodzie, więc jego przyswajalność również jest znikoma. Najlepszy magnez powinien mieć postać soli organicznej (mleczan lub cytrynian). Są to wysoko przyswajalne związki magnezu. Podobnie jak chlorek, zaliczany do związków nieorganicznych. Ciekawym połączeniem są również chelaty. Te duże cząsteczki transportują jony magnezu do obszaru najlepszego ich wchłaniania w jelicie cienkim. Podobną rolę pełnią tabletki dojelitowe zawierające zazwyczaj organiczne lub nieorganiczne sole magnezu.
Wiele związków zawartych niekiedy w tej samej tabletce czy też kapsułce również wpływa na przyswajalność jonów magnezowych. Mowa tutaj m.in. o witaminie B6, która zwiększa przyswajalność magnezu o 30%. Dlatego też magnez z witaminą B6 (np. Magne-B6) jest tak bardzo popularny wśród preparatów tego typu. Są też związki, które osłabiają wchłanianie magnezu. Chodzi głównie o jony żelaza i wapnia. Z tego względu dla zachowania najwyższej przyswajalności magnezu warto zażywać go w osobnym suplemencie lub leku, pomiędzy posiłkami, popijając przegotowaną, przestudzoną wodą.
Dzienne zapotrzebowanie na magnez dla mężczyzn wynosi ok. 400 mg, dla kobiet ok. 300 mg. Wiadomo, że większość albo też całość tego składnika dostarczana jest do organizmu wraz z dietą. Bogatym źródłem jonów magnezowych są m.in. kakao, orzechy, migdały, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz rośliny strączkowe. Niestety ze względu na spożywanie wysokoprzetworzonej żywności, picie dużej ilości kawy i herbaty oraz stresujący tryb życia magnez w diecie powinien być uzupełniany. Szczególną grupą osób są również ciężarne. Magnez w ciąży jest bardzo ważny. Dzienne zapotrzebowanie na ten makroelement wzrasta do 350 mg, więc niemal każdej przyszłej mamie zalecana jest suplementacja. Wybierając preparat dla siebie ilość jonów magnezowych należy dobrać do indywidualnych potrzeb. Nie zawsze więcej znaczy lepiej, ponieważ przedawkowanie magnezu, które w prawdzie nie zdarza się za często, może wywołać biegunkę, problemy z oddychaniem, zawroty głowy, a w skrajnych przypadkach nawet śpiączkę.
Dostępne na rynku preparaty magnezowe mają status leku lub suplementu diety. Czy dobry magnez to zawsze musi być lek? Oczywiście tego typu produkty są dokładnie monitorowane na każdym etapie produkcji zarówno pod względem jakości jak i zawartości składników w każdej tabletce czy kapsułce. Nie mniej jednak na rynku istnieje wielu dobrych i uznanych producentów suplementów diety, którzy również dostosowują swoje produkty do wymagających, restrykcyjnych norm. Dlatego najlepiej do zakupu podejść po prostu rozważnie.
Najpopularniejsze produkty to magnez w kapsułkach lub tabletkach. Nie mniej jednak w aptece można znaleźć też całe mnóstwo innych form magnezu, m.in.
- magnez w tabletkach musujących – magnez do picia świetnie nadaje się dla osób, które mają problemy z połykaniem tabletek lub dla tych którzy chcą uzupełnić poziom elektrolitów i minerałów po treningu lub w upalne dni;
- magnez na skurcze – oprócz jonów magnezu w takich preparatach często znaleźć można również potas oraz witaminy z grupy B;
- magnez z potasem i głogiem – rekomendowany dla osób starszych oraz jako uzupełnienie diety dla pacjentów kardiologicznych;
- magnez dla dzieci w syropie, saszetkach bądź żelach – dzieci szczególnie w okresie intensywnego wzrostu często potrzebują suplementacji magnezem, dlatego w aptece można znaleźć wiele przystępnych dla nich suplementów diety.
Brak magnezu czy też wszelkie jego niedobory to bardzo poważny problem dla funkcjonowania organizmu, który mocno odczuwalny jest na co dzień. Może on objawiać się poważnymi zaburzeniami układu nerwowego, mięśniowego czy też sercowo – naczyniowego. Zawsze w takich sytuacjach warto sięgać po dobry magnez, który pozwoli szybko uzupełnić ilość jonów magnezowych.