Wiele osób zastanawia się jak wyleczyć blizny po trądziku, co na czerwone blizny po oparzeniu skutecznie zmniejszy ich widoczność, a także jak usunąć blizny po operacji. Leczenie blizn najczęściej jest długotrwałe. Im szybciej jednak rozpoczniemy terapię, tym większe są szanse na prawidłowe zagojenie się rany i powstanie mało widocznej blizny. Jak zatem usunąć blizny po trądziku i jak pozbyć się blin innego pochodzenia?
1. Blizny na twarzy i ciele – jak dochodzi do ich powstawania?
2. Jak pozbyć się blizny i czy jest to możliwe?
3. Jak pozbyć się blizn po trądziku?
4. Głębokie blizny po trądziku – jak usunąć?
5. Co na blizny po operacji?
6. Co na blizny po ospie? Jak pozbyć się blizn po oparzeniu?
7. Mobilizacja blizny
8. Profilaktyka skuteczniejsza niż leczenie
Blizny na twarzy i ciele – jak dochodzi do ich powstania?
Blizny to zmiany skórne, które powstają w wyniku procesu gojenia się rany. Celem ich tworzenia się jest utrzymanie ciągłości skóry. Blizny zanikowe, jak sama nazwa wskazuje, mają postać wgłębień i ubytków w skórze. W tej grupie znajdują się często blizny po trądziku, a także blizny po ospie. Innym rodzajem są blizny przerostowe, które wystają ponad powierzchnię skóry. Są one efektem zaburzonego procesu gojenia się rany. Zmianami przerostowymi są najczęściej blizny po oparzeniu, blizny po operacji, a także blizny po urazach mechanicznych.
Blizna powstaje z innych tkanek niż otaczająca ją skóra. Z tego powodu zawsze będzie miała ona inne cechy, m.in. inny kolor. Na jej powierzchni nie ma gruczołów łojowych, ani potowych. Nie ma też mieszków włosowych.
Jak pozbyć się blizny i czy jest to możliwe?
Na ostateczny wygląd blizny wpływa wiele czynników. Jest to przede wszystkim:
- charakter rany – m.in. stopień głębokości, czy jest cięta czy szarpana,
- lokalizacja rany – tam gdzie skóra jest cieńsza i słabiej ukrwiona blizny są bardziej widoczne,
- wiek pacjenta – młodsza skóra regeneruje się szybciej, a proces gojenia się rany częściej przebiega prawidłowo,
- predyspozycje genetyczne,
- narażenie blizny na częste działanie promieni słonecznych – blizny w takich obszarach mają ciemniejsze zabarwienie,
- obecność niektórych chorób przewlekłych, takich jak np. cukrzyca.
Leczenie blizny należy rozpocząć tak szybko jak tylko jest to możliwe. Proces gojenia się rany przechodzi 3 fazy. Pierwsza to faza zapalna – rozwija się stan zapalny, pojawia się ból i zaczerwienienie. W drugim etapie zachodzi intensywne ziarninowanie, podczas którego rana pokrywa się specjalną tkanką tzw. ziarniną. Trwa to około 4-6 tygodni. Ostatnim etapem tworzenia się blizny jest jej dojrzewanie, czyli przebudowa. W tym okresie blizna stopniowo przyjmuje ostateczny kształt.
Leczenie blizny warto rozpocząć w momencie, kiedy jest ona zaczerwieniona i nie rozpoczął się jeszcze etap jej dojrzewania. Wówczas można osiągnąć najlepsze efekty terapii. Miejmy jednak na uwadze, że mimo stosowania najlepszych preparatów na blizny lub korzystania z wyspecjalizowanych zabiegów medycyny estetycznej, możemy znacząco zmniejszyć widoczność blizny, ale zazwyczaj nie pozbędziemy się jej całkowicie.
Jak pozbyć się blizn po trądziku?
Co stosować na blizny zanikowe powstałe po trądziku? Blizny zanikowe będące efektem zmian trądzikowych są łatwiejsze w leczeniu niż blizny przerostowe. W terapii tych zmian skuteczna okazała się laseroterapia, a także mechaniczne złuszczanie skóry. Dobre efekty przynosi również eksfoliacja kwasami i stosowanie związków chemicznych, które zmniejszają widoczność zmian. Co na blizny po trądziku warto stosować? Na pewno jest to kwas azelainowy. Wykazuje on właściwości przeciwzapalne i zmniejszające widoczność przebarwień. Kwas azelainowy dostępny jest m.in. w kremie Acne-derm, który powinien się dobrze sprawdzić u osób ze skórą suchą i żelu Skinoren, przeznaczonego dla osób ze skórą skłonną do przetłuszczania się. Jak wygładzić blizny po trądziku? Również przy pomocy kwasu azelainowego, który należy aplikować na zmienione miejsca regularnie, 2 razy dziennie.
Blizny potrądzikowe można leczyć również przy pomocy kwasu salicylowego, kwasu glikolowego i kwasu migdałowego. Substancje te działają złuszczająco, pobudzają syntezę kolagenu w skórze i zmniejszają widoczność łagodnych blizn po trądziku.
Głębokie blizny po trądziku – jak usunąć?
Głębokie blizny po trądziku nie poddają się tak łatwo nieinwazyjnym metodom leczenia. Stosowanie w tym przypadku leków miejscowych o działaniu złuszczającym i przeciwzapalnym może być niewystarczające do pozbycia się lub zauważalnego zmniejszenia widoczności blizny. Osobom z głębokimi lub rozległymi bliznami zaleca się laseroterapię. Przenikająca przez skórę wiązka lasera wywołuje uszkodzenia termiczne, dzięki czemu stymuluje komórki skóry do odnowy. Dostępne są różne rodzaje zabiegów laserowych, które dobiera się indywidualnie. Najczęściej konieczna jest seria zabiegów, przebiegająca z kilkutygodniowymi odstępami.
Co na blizny po operacji?
Jak usunąć blizny po operacji? Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że to, jak będzie wyglądała blizna pooperacyjna zależy głównie od sposobu jej pielęgnacji. Korzystne efekty w leczeniu blizn po operacji mają plastry i żele silikonowe (np. Sutricon), które ze względu na wysoką efektywność są coraz częściej stosowane w terapii blizn. Nie do końca poznany został mechanizm działania silikonu na blizny, ale uważa się, że jego skuteczność wynika głównie z ograniczenia parowania wody ze skóry, co stwarza korzystne warunki do gojenia się rany. Preparaty silikonowe na blizny po operacji aplikuje się co 12-24 godziny, w zależności od konkretnego preparatu. Są wygodne w stosowaniu. Ta metoda leczenia blizn jest bezbolesna, a więc dobrze tolerowana przez pacjentów. Czas trwania terapii przy pomocy środków silikonowych wynosi kilka miesięcy.
Co na blizny po ospie? Jak pozbyć się blizn po oparzeniu?
Wspomniane wyżej preparaty na blizny z silikonem sprawdzają się nie tylko przy bliznach pooperacyjnych. Z powodzeniem można z nich korzystać również w przypadku blizn po ospie wietrznej, blizn po oparzeniach, a także blizn powstałych w wyniku innego rodzaju urazu. Poza żelem lub plastrem silikonowym, skuteczne w zmniejszaniu widoczności tych zmian okazały się również preparaty na bazie heparyny i wyciągu z cebuli. Heparyna posiada właściwości przeciwzapalne. Rozluźnia gęsto usieciowane włókna kolagenu i zwiększa poziom uwodnienia gojących się tkanek. Wyciąg z cebuli hamuje nadmierne przerastanie blizny. Wspiera prawidłowe procesy, które zachodzą podczas gojenia się rany. Składniki te zawarte są m.in. w żelu Contractubex i kremie Cepan. W obu tych lekach znajduje się również alantoina, która wspiera proces regeneracji skóry. Preparaty te mają potwierdzoną skuteczność zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu różnego rodzaju blizn. Dla części pacjentów problemem związanym z ich aplikacją jest dość charakterystycznych zapach, będący wynikiem zawartego w nich wyciągu z cebuli. W takim przypadku warto sięgnąć po preparaty silikonowe.
Mobilizacja blizny
Mobilizowanie blizny jest ważnym zabiegiem, który poprawia odżywienie komórek i zwiększa elastyczność blizny. Wzrost ukrwienia umożliwia efektywniejsze dostarczanie składników odżywczych i jednocześnie wpływa na prawidłowy proces gojenia się rany. Mobilizacja blizny zmniejsza też ryzyko pojawienia się zrostów, które mogą ograniczać przesuwalność tkanek i tym samym zakres ruchu. Zabieg ten można przeprowadzać już kilka dni po operacji. Wówczas mobilizacja dotyczy jednak tylko tkanek sąsiadujących z raną. Dopiero w kolejnym etapie, po zagojeniu się rany, można bezpośrednio mobilizować bliznę. Mobilizację powinna przeprowadzać osoba, która specjalizuje się w tej technice.
Samodzielnie również można masować skórę w pobliżu blizny, jednak warto zacząć robić to dopiero po całkowitym zagojeniu się rany. Co prawda można spotkać się z zaleceniami, aby samodzielnie mobilizować bliznę już od pierwszych dni po przebyciu urazu, jednak bez odpowiedniego doświadczenia i wiedzy, można wyrządzić sobie tym więcej szkody niż pożytku. Po zagojeniu się rany, można masować tworzącą się bliznę w kierunku „do blizny”. Masaż warto wykonywać jednocześnie aplikując na skórę wybrany preparat na blizny. Następnie można masować bliznę wykonując spiralne i kuliste ruchy. Zaleca się też skręcanie i rolowanie wzdłuż blizny.
Profilaktyka skuteczniejsza niż leczenie
Nie wszystkim rodzajom blizn można zapobiec. Blizny potrądzikowe pojawiają się jednak częściej i są trudniejsze w leczeniu u osób, które usiłują samodzielnie, mechanicznie pozbyć się zmian zapalnych. Brak wprowadzenia skutecznej terapii trądziku również zwiększa ryzyko pojawienia się blizn. Najlepszym sposobem zapobiegania blizn potrądzikowych jest wdrożenie odpowiedniego leczenia jak najszybciej po pojawieniu się zmian, a także właściwa pielęgnacja skóry preparatami przeciwtrądzikowymi. Stosując leki na trądzik, zarówno te na receptę, jak i środki dostępne bez recepty, należy zawsze pamiętać o nakładaniu na skórę preparatu z filtrem przeciwsłonecznym. Narażenie leczonych zmian na działanie promieniowania UV znacząco zwiększa prawdopodobieństwo powstania blizn potrądzikowych.
Co na blizny po oparzeniu? Aby zmniejszyć widoczność blizny po oparzeniu, bardzo ważne jest odpowiednie zadbanie o oparzone miejsce bezpośrednio po zdarzeniu. Ranę należy chłodzić wodą (woda nie może być zimna, a jedynie chłodna) przynajmniej przez okres 15 minut. W następnej kolejności można aplikować na oparzenie pantenol lub Bepanthen.
O stosowaniu preparatów przeciwsłonecznych warto pamiętać przez cały okres leczenia blizn, niezależnie od tego czy są to blizny potrądzikowe, blizny pooperacyjne czy blizny po oparzeniu. Rana nie powinna mieć bezpośredniego kontaktu z promieniowaniem UV przynajmniej przez okres pierwszych dwóch miesięcy. O kosmetykach z filtrami ochronnymi pisaliśmy w artykule: Kremy, olejki i balsamy – jakie kosmetyki do opalania skutecznie chronią skórę przed promieniowaniem UV?
Blizny stanowią dla wielu osób poważny defekt kosmetyczny który wpływa w istotny sposób na samoakceptację i pewność siebie. Zmiany te są trudne w leczeniu, a ich terapia najczęściej jest długotrwała. Dostępne są obecnie różne metody zmniejszanie widoczności blizn potrądzikowych, pooperacyjnych i blizn innego pochodzenia. Warto dobierać odpowiednie sposoby leczenia w oparciu o rodzaj blizny. Im szybciej wdrożymy skuteczne działania, tym powstała blizna będzie mniejsza i bledsza.
Bibliografia:
- Przewłocka-Gągała M., Współczesny model postępowania z problemem blizn w kosmetologii i medycynie estetycznej, Aesth Cosmetol Med., 2021, 10 (1), 39-47.
- Szepietowski J., Kapińska-Mrowiecka M., Kaszuba A., Langner A., Placek W., Wolska H., Matusiak Ł., Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie. Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Przegl Dermatol, 2012, 99, 649-673.
- Sazanów-Lubelski J., Bergler-Czop B., Mierzwińska K., Ochała G., Blizny – profilaktyka i wybrane opcje terapeutyczne, Dermatologia po dyplomie, 2017, 03.
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Cepan.
9 characters selected