W ciągu ostatnich lat częstość występowania szkarlatyny wzrasta. Co powoduje tę chorobę i jak można się nią zarazić? Czy jednorazowe przechorowanie płonicy chroni przed ponownym zarażeniem? Jak objawia się szkarlatyna i jak się ją leczy?
Jak zniwelować zmarszczki pod oczami oraz inne oznaki starzenia

Zmarszczki pod oczami, na czole lub wokół ust z wiekiem stają się coraz głębsze i bardziej widoczne. Czy można je całkowicie wyeliminować? Jakie substancje aktywne zawarte w kosmetykach wspomagają walkę ze zmarszczkami wokół oczu? Jakie sposoby na zmarszczki ograniczą ich powstawanie i pogłębianie się?
1. Zmarszczki i bruzdy - kiedy zaczynają się pojawiać?
2. Zmarszczki na twarzy - rodzaje
3. Likwidacja zmarszczek - czy jest możliwa?
4. Jakie kosmetyki spłycą zmarszczki pod oczami?
5. Skuteczne preparaty na zmarszczki mimiczne
6. Jak zapobiegać zmarszczkom na twarzy?
Zmarszczki i bruzdy - kiedy zaczynają się pojawiać?
Zmarszczki na szyi, czole i pozostałych częściach twarzy pojawiają się u każdego, bez wyjątku. Choć są naturalnymi oznakami starzenia się skóry, wielu osobom trudno je zaakceptować i szukają skutecznych sposobów aby zlikwidować zmarszczki. Inni, choć akceptują postępujące procesy starzenia i związane z nimi zmiany na skórze, chcą zmniejszyć ich widoczność i spowolnić pojawianie się kolejnych zmarszczek mimicznych lub zmarszczek innego rodzaju.
Powstawanie zmarszczek rozpoczyna się w okolicach 25. roku życia. Proces ten przyspiesza po 40-stce. Wraz z upływem czasu, zmarszczki pod oczami, wokół ust, nosa i na szyi stają się coraz głębsze i dłuższe, a przez to coraz bardziej widoczne. Na występowanie zmarszczek (ich ilość, głębokość i szybkość powstawania) wpływają w dużej mierze czynniki genetyczne. Ogromne znaczenie ma też właściwa pielęgnacja skóry, która może opóźnić pojawianie się zmarszczek i bruzd.



Zmarszczki na twarzy - rodzaje
Kurze łapki, zmarszczki pod oczami, wokół ust i nosa to typowe zmarszczki mimiczne. Powstają one w wyniku ruchów mięśni, do których dochodzi podczas okazywania emocji. Ciągle powtarzające się skurcze i naprężenia mięśni w tych samych miejscach prowadzą do pojawienia się coraz głębszych zmian. Do tej grupy zmarszczek należy również tzw. lwia zmarszczka. Znajduje się ona na czole. Jest wynikiem częstego marszczenia brwi i czoła. Zmiana ta nadaje twarzy surowego, nieco rozzłoszczonego wyrazu. Stąd wzięła się jej nazwa. Kurze łapki pod oczami i po bokach oczu są naturalną konsekwencją częstego uśmiechania się czy chociażby mrużenia oczu.
Innym rodzajem zmarszczek są te, które powstają w wyniku starzenia chronologicznego. Z wiekiem skóra staje się coraz bardziej wiotka, coraz mniej napięta i elastyczna. Na pojawienie się tego typu zmarszczek ma wpływ głównie genetyka. W określonym momencie zaczyna spadać aktywność fibroblastów, czyli komórek biorących udział w produkcji kolagenu i elastyny. Zmniejszająca się ilość tych białek w skórze wiąże się z jej mniejszą sprężystością i jędrnością.
Likwidacja zmarszczek - czy jest możliwa?
Skuteczne usuwanie zmarszczek jest możliwe głównie dzięki zabiegom z zakresu medycyny estetycznej. Mogą one spłycić lub całkowicie zniwelować drobne zmarszczki pod oczami, wokół ust, nosa lub innych częściach twarzy. W skórę wstrzykiwać można toksynę botulinową (botoks), która rozluźnia mięśnie na pewien czas, a także kwas hialuronowy wypełniający zmarszczki na czole lub zmarszczki wokół ust. Zabieg z kwasem hialuronowym stymuluje produkcję kolagenu i odmładza skórę. Można skorzystać również z innych zabiegów, które przywracają skórze młody wygląd. Różnią się one m.in. stopniem inwazyjności i długością utrzymywania się efektów.
Redukcja zmarszczek jest możliwa również dzięki stosowaniu kosmetyków. Warto jednak podkreślić, że kremy przeciwzmarszczkowe mogą nieco spłycić powstałe zmarszczki i sprawić że będą one mniej widoczne, ale nie zlikwidują ich całkowicie. Dobrze dobrane kosmetyki pełnią jednak bardzo ważna rolę w profilaktyce zmarszczek. Regularne stosowanie tych produktów może opóźniać pojawianie się kurzych łapek pod oczami, bruzd pod nosem, zmarszczek w zewnętrznych kącikach oczu, na czole i w kącikach ust.



Jakie kosmetyki spłycą zmarszczki pod oczami?
Skóra wokół oczu jest cieńsza i bardziej delikatna, przez co szybciej w tej okolicy zaczynają pojawiać się kurze łapki i inne rodzaje zmarszczek. Dodatkowo, ze względu na znajdujące się płycej gruczoły łojowe, łatwiej dochodzi do zatkania ich ujścia i tworzenia się tzw. prosaków. Dlatego właśnie kosmetyki pod oczy mają zazwyczaj lżejszą konsystencję. Delikatna skóra wokół oczu wymaga specjalnej pielęgnacji przeciwstarzeniowej. W początkowym okresie powstawania zmarszczek warto stosować przede wszystkim produkty nawilżające zawierające takie substancje jak kwas hialuronowy, glicerynę czy aloes. Można sięgnąć po intensywnie nawilżający żel pod oczy La Roche-Posay Hydraphase Intense. W jego składzie znajdują się też proteiny i kofeina, która niweluje obrzęki i cienie pod oczami.
Kiedy pierwsze zmarszczki pod oczami już się pojawią lub zaczynają się pogłębiać, konieczne jest zastosowanie produktu o silniejszym działaniu przeciwmarszczkowym, który stymuluje odnowę komórkową, inicjuje produkcję włókiem kolagenowych, a do tego działa antyoksydacyjnie. W dobrych kosmetykach na zmarszczki pod oczami znajdują się takie składniki jak retinol i jego pochodne, koenzym Q10, peptydy, witamina C, E i inne związki napinające skórę oraz zwiększające jej jędrność. Aby wygładzić zmarszczki i poprawić elastyczność skóry można zastosować duoaktywny krem przeciwzmarszczkowy pod oczy Pharmaceris A, który jest odpowiedni również dla skóry wrażliwej.
Skuteczne preparaty na zmarszczki mimiczne
Aby zniwelować nie tylko zmarszczki pojawiające się na skórze wokół oczu, ale również wokół ust, nosa i na czole warto sięgnąć po skuteczne kosmetyki przeciwstarzeniowe. W ich składzie szukajmy retinolu, retinaldehydu i innych pochodnych witaminy A. Substancje te pobudzają procesy odnowy komórek, stymulują syntezę elastyny i kolagenu, które zapewniają skórze odpowiednią wytrzymałość i jędrność, a do tego inicjują powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Pochodną witaminy A znaleźć można np. w kremie głęboko ujędrniającym na noc Dr Irena Eris Clinic Way 2. Wykorzystano w nim technologię umożliwiającą transport substancji aktywnych do głębszych warstw skóry.
Przeciwzmarszczkowe kremy do twarzy zawierają również witaminę C. Ona także stymuluje fibroblasty do wzmożonej produkcji włókien kolagenowych i elastynowych. Działa też silnie antyoksydacyjnie. Duża ilość wolnych rodników uszkadza komórki i powoduje przedwczesne starzenie się skóry. Szukając więc skutecznego sposobu na zmarszczki z pewnością nie należy omijać witaminy C. Substancja ta dodatkowo wyrówna koloryt skóry i zmniejszy widoczność przebarwień. Przywróci skórze promienny, zdrowy wygląd. Czysta witamina C jest związkiem niestabilnym, który łatwo się utlenia. Z tego powodu producenci kosmetyków do pielęgnacji skóry często zamiast czystego kwasu askorbinowego wykorzystują jego pochodne, takie jak sól sodowa fosforanu askorbylu czy kwas tetraizopalmitoilo-askorbinowy. Witamina C znajduje się w kremie La Roche-Posay Redermic C z filtrem UV. Jest to produkt, który wypełnia i wygładza zmarszczki, a także zwiększa napięcie skóry.
Aby zmniejszyć widoczność zmarszczek mimicznych, bruzd oraz zmarszczek powstałych w wyniku postępującego starzenia się skóry warto regularnie dostarczać skórze substancji, które stymulują zachodzące w komórkach procesy regeneracji i korzystnie wpływają na syntezę kolagenu, którego z wiekiem zaczyna ubywać. Dobre kosmetyki przeciwstarzeniowe zawierają również takie składniki jak peptydy, ceramidy, alfa-hydroksykwasy i antyoksydanty.
Jak zapobiegać zmarszczkom na twarzy?
Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać powstawaniu niż zlikwidować zmarszczki, które już pojawiły się na skórze. Profilaktyka jest bardzo ważna dla utrzymania zdrowej, jędrnej i promiennej cery. Warto dbać o skórę wokół oczu i ust jeszcze przed zauważeniem pierwszych zmarszczek. Stosowanie dobrze dobranych kosmetyków do pielęgnacji twarzy dostarcza komórkom substancji, które zapewniają skórze młody i piękny wygląd. Jak zatem zapobiegać pojawianiu się zmarszczek i pogłębianiu się tych już obecnych?
- Chrońmy skórę przed promieniami słonecznym - nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie UV niszczy kolagen, silnie wysusza skórę, a przez to znacząco przyspiesza procesy starzenia się komórek. Pod wpływem promieniowania zmarszczki powstają szybciej, a do tego są głębsze i dłuższe. Nakładanie produktów do opalania z filtrami przeciwsłonecznymi zabezpiecza skórę przed negatywnym wpływem promieni słonecznych. O tym, jak dbać o skórę w okresie letnim, pisaliśmy w artykule: Jak pielęgnować skórę latem? Kilka ważnych informacji.
- Latem korzystajmy z okryć głowy i okularów przeciwsłonecznych - ograniczą one konieczność częstego mrużenia oczu. Noszenie okularów przeciwsłonecznych to skuteczny sposób na kurze łapki pod oczami, ograniczający ich powstawanie.
- Nie pomijajmy demakijażu oczu podczas oczyszczania skóry twarzy - delikatny demakijaż pozwala usunąć ze skóry różne zanieczyszczenia i wpływa na efektywniejsze wchłanianie się substancji aktywnych z kremu pod oczy. Zbyt agresywny demakijaż i mocne pocieranie skóry nie tylko ją podrażni, ale też negatywnie wpłynie na jej elastyczność.
- Zwracajmy uwagę na skład kosmetyków, dobierając je odpowiednio do potrzeb skóry - korzystajmy z produktów o dobrym składzie, zwracając uwagę na aktualną kondycję skóry i jej potrzeby - dostarczanie komórkom substancji których potrzebują pomoże dłużej cieszyć się zdrową i jędrną skórą.
- Zadbajmy o zdrowy, higieniczny tryb życia - na stan skóry wpływa też odpowiednia ilość snu, sposób odżywiania się, aktywność fizyczna lub jej brak, korzystanie z używek, narażenie na długotrwały stres, a także bezpośredni kontakt z zanieczyszczeniami powietrza.
Choć zmarszczkom nie da się zapobiec, to jednak możemy opóźnić ich pojawianie się na skórze i stopniowe pogłębianie się. Stosując skuteczne kosmetyki przeciwzmarszczkowe zwiększamy elastyczność i jędrność skóry. Silne odżywienie i nawilżenie skóry przywraca jej młodszy i promienny wygląd.