Kolagen to bardzo ważny element budujący m.in. stawy, ścięgna oraz skórę. Z czasem organizm traci zdolność regeneracji włókien kolagenowych. To właśnie dlatego w pewnym wieku poleca się sięgać po kolagen na stawy. Zatem który kolagen na stawy wybrać, aby jego przyjmowanie przynosiło najlepsze efekty?
1. Jak działa kolagen na stawy?
2. Kolagen na bolące stawy
3. Na stawy kolagen czy glukozamina?
4. Polecany kolagen na stawy
5. Kolagen na stawy a skóra
Jak działa kolagen na stawy?
Kolagen to białko, które jest składnikiem fibrylarnym kości, skóry, zębów, włosów oraz naczyń krwionośnych i limfatycznych. Stanowi ono również element budulcowy chrząstki stawowej, ścięgien i więzadeł. O tym jak kolagen jest ważny świadczą dodatkowo liczby, stanowi on:
- 30% zawartości białka w organizmie,
- 67% zawartości białka w chrząstce – typ II,
- 75% zawartości białka w skórze – typ I.
Nic więc dziwnego, że jest on niezbędny do zachowania prawidłowego funkcjonowania niemal całego organizmu, w tym do utrzymania ruchomości stawów. Kolagen ma specyficzne właściwości, ponieważ jest on rozciągliwy i bardzo wytrzymały jednocześnie. Oprócz tego, że kolagen stanowi element składowy struktur stawowych i reguluje ich elastyczność to dzięki niemu produkowana jest również odpowiednia ilość mazi stawowej. Naturalny kolagen na stawy jest niezbędny dla uzyskania pełnego zakresu ruchu stawu oraz zachowania ich bezbolesnego funkcjonowania.
Niestety włókna kolagenowe zaczynają zanikać już od 25. roku życia. Jest to naturalny procesy związane ze starzeniem się organizmu. Niedobory tego białka stwierdza się również u sportowców oraz u osób cierpiących na choroby zwyrodnieniowe stawów. Dla tych grup szczególnie zaleca się regularne sięganie po preparaty kolagenu na stawy uzupełniające dietę w to cenne białko.
Kolagen na bolące stawy
Ból stawów najczęściej wynika z nieprawidłowości w samym stawie lub w jego okolicznych strukturach (ścięgna, więzadła, itd.). Oczywiście nigdy nie można wykluczyć również innej przyczyny bólu stawów. Przede wszystkim niezwłocznie należy zgłosić się do specjalisty jeśli oprócz dolegliwości bólowych pojawi się również obrzęk, gorączka oraz inne niepokojące objawy.
Często trudności w poruszaniu się oraz sztywność stawów mają związek z wiekiem. Zanikanie włókien kolagenowych, chrząstki oraz mazi stawowej to tylko niektóre z konsekwencji starzenia się struktur stawowych. Można jednak, odpowiednio dbając o stawy, spowalniać te procesy degeneracyjne i zachować maksymalną sprawność ruchową mimo upływu lat. Na co należy zwrócić uwagę?
• bardzo szkodliwy jest siedzący tryb życia,
• zbyt intensywny wysiłek fizyczny, niedostosowany to możliwości organizmu może uszkadzać struktury stawowe,
• bagatelizowanie drobnych urazów i pogłębianie się deformacji w obrębie stawów z upływem lat,
• wielokrotne powtarzanie tego samego ruchu stanowi duże przeciążenie dla stawów,
• nadmierna masa ciała to dla stawów ogromne dodatkowe obciążenie.
Często osoby cierpiące na ból stawów sięgają po nadmierną ilość środków przeciwbólowych. Unikanie odpowiedniej diagnostyki w wielu przypadkach prowadzi do maskowania objawów i dalszego pogłębiania się choroby. Najlepiej jeśli leczenie bólu stawów łączy w sobie farmakoterapię, fizjoterapię, zmianę trybu życia i diety oraz suplementację. Tutaj często pacjenci sięgają właśnie po kolagen na stawy. Białko to ma ogromne znaczenie dla zachowania funkcjonalności stawów.
Na stawy kolagen czy glukozamina?
Wielu zadaje sobie pytanie czy kolagen na stawy jest skuteczny? Przecież na rynku znajduje się wiele preparatów i składników wspomagających ruchomość stawów i niwelujących ich bolesność. Należy do nich m.in. siarczan glukozaminy.
Synteza glukozaminy w organizmie również spada wraz z upływem lat. Jest to bardzo ważny składnik zapewniający prawidłową funkcjonalność stawów. Glukozamina działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, a ponadto stymuluje syntezę kolagenu i zabezpiecza tkanki przed włóknieniem. Jej suplementacja zaleca jest szczególnie w chorobie zwyrodnieniowej stawów.
Nie mniej jednak jak pokazują badania to stosowany regularnie przez 3 miesiące hydrolizowany kolagen na stawy w porównaniu z glukozaminą spowodował zmniejszenie bólu i poprawę mobilności stawów u chorych z chorobą zwyrodnieniową. Dobrze również, gdy preparat na stawy zawiera oba te składniki, ponieważ przyjmowane razem zwiększają one swoją skuteczność.
Polecany kolagen na stawy – jak wybrać preparat?
Na rynku znajduje się wiele preparatów z kolagenem. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać ten najbardziej skuteczny?
- Kolagen morski na stawy – pochodzenie białka ma ogromne znaczenie, w przypadku problemów ze stawami zalecany jest głównie kolagen rybi, gdyż jest najbardziej zbliżony budową do ludzkiego.
- Kolagen liofilizowany na stawy – technologia otrzymywania kolagenu ma duże znaczenie w jego dalszej skuteczności; liofilizacja to nieinwazyjny proces produkcji pozwalający zachować pierwotne właściwości białka. Z wyższą skutecznością wiąże się również cena. Dlatego należy uważać na tani kolagen na stawy – może posiadać on nieco gorsze właściwości.
- Kolagen na odbudowę chrząstki – warto wiedzieć, że budulcem chrząstki stawowej jest kolagen typu II.
- Czysty kolagen na stawy – czyli oznaczony literą A. Ma on najwięcej substancji aktywnych i najwyższą jakość.
Działanie kolagenu na stawy wspomaga dodatkowo obecność w preparacie witaminy C, glukozaminy oraz kwasu hialuronowego. Zwiększają one jego wchłanianie i działają antyoksydacyjnie, ochraniając tym samym wrażliwe białko, jakim jest kolagen.
Dla zachowania właściwej kuracji kolagenem warto odpowiedzieć jeszcze na dwa pytania:
- Jak stosować kolagen na stawy?
Najlepiej między posiłkami, popijając preparat odpowiednio dużą ilością wody.
- Jak długo stosować kolagen na stawy?
Specjaliści zakładają, że kuracja kolagenem powinna trwać co najmniej 3 miesiące. Oczywiście jeśli lekarz zadecyduje inaczej może być ona kontynuowana jeszcze dłużej.
Kolagen na stawy a skóra
Kolagen to białko bez wątpienia bardzo ważne dla naszego organizmu. Występuje ono w dużej mierze w stawach, ale przede wszystkim w skórze. To spadek ilości kolagenu sprawia, że skóra traci swoją elastyczność oraz staje się wiotka i pomarszczona. Na rynku znajdują się również preparaty, które stawiają na wsparcie dla stawów oraz jednocześnie na regeneracją skóry, m.in. ARTIVIT, zawierający oprócz dobrej jakości kolagenu również witaminy z grupy B
Bibliografia:
- Moskowitz W.R.; Seminars in Arthritis and Rheumatism, Vol 30, No 2 (October), 2000: 87-99.
16 characters selected