Brzuch insulinowy jest nie tylko problemem natury estetycznej. Insulinooporność będąca jego przyczyną to stan, który bez odpowiedniej interwencji znacząco zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy oraz sprzyja wystąpieniu chorób sercowo-naczyniowych. Co prowadzi do pojawienia się oponki, brzucha insulinowego? Jak się go pozbyć? Które ćwiczenia na brzuch insulinowy pomogą zredukować ilość tkanki tłuszczowej z okolicy brzucha?
Kwas migdałowy w pielęgnacji twarzy – jak stosować kwas migdałowy w domu?

Kwas migdałowy jest łagodnym alfa-hydroksykwasem, który posiada właściwości złuszczające, przeciwłojotokowe i przeciwbakteryjne. Pomaga pozbyć się trądziku, płytkich przebarwień oraz zmniejsza widoczność zmarszczek. Jak stosować kwas migdałowy w warunkach domowych? O czym pamiętać, aby jego aplikacja była nie tylko skuteczna, ale również bezpieczna?
1. Kwas migdałowy – właściwości
3. Kwas migdałowy w kosmetykach
4. Kwas migdałowy – jak stosować?
6. Kwas migdałowy – przeciwwskazania
Kwas migdałowy – właściwości
Kwas migdałowy należy do grupy alfa-hydroksykwasów (AHA). W ostatnich latach cieszy się on dużym zainteresowaniem, głównie ze względu na właściwości złuszczające i odmładzające. Naturalnie kwas migdałowy występuje w gorzkich migdałach. Związek ten znaleźć można również w pestkach wiśni i moreli.
Kwas migdałowy na twarz jest szczególnie często stosowany dzięki skuteczności i wysokiemu bezpieczeństwu. Substancja ta jest stosunkowo dużą cząsteczką, co sprawia, że jej działanie jest łagodniejsze dla skóry. Nie penetruje skóry tak szybko i silnie jak kwasy o mniejszej wielkości cząstek, które jednocześnie posiadają silniejsze działanie drażniące. Kwas migdałowy posiada właściwości przeciwbakteryjne. Jednak jego potencjał leży przede wszystkim w działaniu złuszczającym.
Kwas migdałowy delikatnie złuszcza naskórek, nie wywołując przy tym podrażnienia. Ogranicza też nadmierne wydzielanie łoju. Przywraca skórze zdrowy, promienny wygląd. Pomaga pozbyć się martwych komórek naskórka. Kwas migdałowy posiadają w swoim składzie preparaty na trądzik, przebarwienia oraz kosmetyki przeciwstarzeniowe.



Kwas migdałowy – efekty
Na co jest kwas migdałowy? Powszechnie wykorzystuje się kwas migdałowy na trądzik oraz przebarwienia. Można z niego korzystać również w celu odmłodzenia skóry. Dzięki właściwościom przeciwłojotokowym, związek ten może być także aplikowany przez osoby zmagające się z nadmiernym wydzielaniem sebum.
Miejscowe stosowanie kwasu migdałowego pomaga pozbyć się przebarwień różnego rodzaju, w tym również przebarwień potrądzikowych. Ogranicza też fotostarzenie się skóry. Korzystanie z kwasu migdałowego, podobnie jak innych alfa-hydroksykwasów, może poprawić kondycję skóry, wygładzić ją oraz zmniejszyć widoczność zmarszczek.
Kwas migdałowy na trądzik wykorzystywany jest ze względu na właściwości złuszczające (keratolityczne), przeciwbakteryjne i przeciwłojotokowe. Substancja ta reguluje pracę gruczołów łojowych, ograniczając tym samym nadmierne błyszczenie się cery. Może ona zauważalnie poprawić stan skóry osób zmagających się z trądzikiem pospolitym.
Kwas migdałowy na przebarwienia zalecany jest głównie w leczeniu przebarwień powierzchniowych. Powoduje on nie tylko złuszczenie martwych komórek naskórka, ale również stymuluje odnowę komórek. W terapii przebarwień należy jednak mieć na uwadze, że efekty działania kwasu migdałowego nie pojawiają się szybko. Najczęściej konieczne jest co najmniej kilkukrotne wykonanie zabiegu złuszczania komórek lub regularne korzystanie z kosmetyku zawierającego kwas migdałowy, aby zauważyć zmniejszenie widoczności zmian pigmentacyjnych.
Kwas migdałowy – efekty jego stosowania u każdej osoby mogą być nieco inne. Każda skora inaczej bowiem reaguje na działanie kwasu. U części osób złuszczanie naskórka pojawia się dopiero po zastosowaniu kosmetyku z wyższą zawartością kwasu migdałowego, podczas gdy u innych podobny efekt wystąpi już przy aplikacji produktu z niższym stężeniem kwasu.
Twarz po kwasie migdałowym jest odświeżona, oczyszczona i wygładzona. Pory ulegają odblokowaniu i ograniczona zostaje produkcja sebum. Przy regularnym korzystaniu z kwasu migdałowego zmniejsza się też widoczność zmarszczek i przebarwień.



Kwas migdałowy w kosmetykach
Kwas migdałowy znajduje się w wybranych kosmetykach do pielęgnacji twarzy. Substancja ta obecna jest w kremie Pharmaceris T Sebo-Almond Peel. Dostępny jest krem z 5% oraz 10% kwasem migdałowym. Kwas migdałowy jest jednym ze składników jeszcze kilku kosmetyków z tej samej serii. Innym produktem z tym związkiem jest krem na noc redukujący zmiany potrądzikowe Bioliq Specjalist Niedoskonałości. Występuje w nim również kwas salicylowy, choć producent nie wskazuje konkretnego stężenia żadnego z tych składników. Wymienione produkty są dedykowane głównie osobom chorującym na trądzik. O pielęgnacji cery trądzikowej przeczytać można w artykule: Co na trądzik? – skuteczne porady i wskazówki.
Wyższe stężenia kwasu migdałowego wykorzystywane są w gabinetach medycyny estetycznej oraz innych placówkach, w których wykonywane są profesjonalne zabiegi na skórę. W tym przypadku korzysta się z produktów, w których stężenie kwasu migdałowego może sięgać nawet kilkudziesięciu procent.
Kwas migdałowy – jak stosować?
Kwas migdałowy na twarz może być stosowany również przez osoby z cerą wrażliwą lub cerą naczyniową. Dzięki bardzo dobrej tolerancji nie powinien on wywołać podrażnienia. Zaleca się jednak, aby stopniowo przyzwyczaić skórę do działania kwasu migdałowego. Początkowo warto więc sięgnąć po produkt o niższym stężeniu kwasu (np. 5%). Po aplikacji dobrze jest obserwować skórę. Sprawdzić, czy pojawiło się jej zaczerwienienie, szczypanie lub pieczenie. Jeśli skóra dobrze reaguje na stosowany kosmetyk i nie dochodzi do jej podrażnienia, stopniowo można zwiększać częstość aplikacji oraz stężenie kwasu migdałowego.
Jak często można stosować kwas migdałowy? Jeśli zaczynamy kurację od produktu ze stosunkowo niskim stężeniem kwasu migdałowego, najczęściej można stosować go codziennie. Jeśli wybieramy kosmetyk o wyższym stężeniu, początkowo warto nakładać go co 2-3 dni i obserwować skórę. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, po kilku dniach można aplikować go już codziennie. Do pielęgnacji skóry należy jednak podchodzić w sposób indywidualny. Każda skóra jest inna i inaczej reaguje na różne składniki aktywne. Warto więc rozważnie stosować kosmetyki z kwasami i sprawdzać, jak są tolerowane oraz jakie efekty powodują.
Jaki krem po kwasie migdałowym nałożyć? Kwas migdałowy, podobnie jak inne alfa-hydroksykwasy zaleca się aplikować na noc. W ciągu dnia istotna jest ochrona przeciwsłoneczna. Kosmetyki do opalania z filtrem przeciwsłonecznym chronią skórę przed negatywnymi skutkami promieniowania. Skóra poddana zabiegom złuszczania staje się bardziej podatna na oparzenia słoneczne. Dlatego tak ważne jest stosowanie w ciągu dnia produktu z odpowiednio wysokim filtrem. Dodatkowo, skóra po kwasach wymaga ukojenia i nawilżenia. Warto więc zwrócić uwagę na wzbogacenie codziennej pielęgnacji w kosmetyk z kwasem hialuronowym, alantoiną, ceramidami czy też innymi składnikami łagodzącymi i regenerującymi.
Kwas migdałowy w ciąży
Kwas migdałowy – działanie złuszczające i przeciwłojotokowe sprawia, że substancja ta mogłaby być stosowana również przez kobiety ciężarne, u których pojawił się trądzik. Kobiety w okresie ciąży są też bardziej narażone na powstawanie przebarwień, którym również przeciwdziałać może kwas migdałowy. Kwas ten uważany jest za bezpieczny w okresie ciąży. Niektórzy producenci kosmetyków z kwasem migdałowym zalecają jednak unikanie tych produktów w okresie ciąży. Warto więc kierować się zaleceniami dotyczącymi konkretnego produktu lub rekomendacjami dermatologa. O leczeniu przebarwień pisaliśmy w artykule: Przebarwienia na twarzy, szyi – jak pozbyć się problemu?
Kwas migdałowy – przeciwwskazania
Kwas migdałowy na twarz nie powinien być stosowany, jeśli skóra jest mocno podrażniona lub w ostatnim czasie była nadmiernie eksponowana na słońce. W takim przypadku zachodzi bowiem wysokie ryzyko dodatkowego jej podrażnienia. Pacjenci zmagający się z przewlekłymi chorobami dermatologicznymi, takimi jak np. łuszczyca, powinni przed samodzielnym wprowadzeniem do pielęgnacji kwasu migdałowego, skonsultować się z dermatologiem.
Choć kwas migdałowy zazwyczaj jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę, czasami mogą wystąpić działania niepożądane. Może więc pojawić się przejściowe zaczerwienienie lub swędzenie skóry. Im wyższe jest stężenie kwasu migdałowego w stosowanym kosmetyku tym takie ryzyko wzrasta. Nadmierne stosowanie kwasu lub jego zbyt częsta aplikacja może natomiast prowadzić do wzmożonego złuszczania naskórka, co również jest niepożądane.
Z czym nie łączyć kwasu migdałowego? Aby nie doszło do nadmiernego złuszczania naskórka nie zaleca się jednoczesnego stosowania kwasu migdałowego z innymi alfa-hydroksykwasami, beta-hydroksykwasami czy też retinolem.
Kwas migdałowy na trądzik, przebarwienia i zmarszczki jest zarówno skuteczny, jak i bezpieczny w stosowaniu. Skóra po jego stosowaniu staje się wygładzona i miękka w dotyku. Kwas migdałowy wspomaga też leczenie trądziku i ogranicza produkcję sebum. Wspiera też walkę z powierzchniowymi przebarwieniami, z którymi boryka się wiele osób. Kwas migdałowy może być bezpiecznie stosowany w warunkach domowych. Warto jednak stopniowo przyzwyczaić skórę do kontaktu z tym składnikiem i obserwować jej reakcję. Dzięki swoim cennym właściwościom kwas migdałowy z pewnością może być wartościowym elementem codziennej pielęgnacji.
Bibliografia:
- Garofalo V., Cannizzaro M.V., Mazzilli S., Bianchi L., Campione E. Clinical evidence on the efficacy and tolerability of a topical medical device containing benzoylperoxide 4%, retinol 0.5%, mandelic acid 1% and lactobionic acid 1% in the treatment of mild facial acne: an open label pilot study. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2019 May 15;12:363-369. doi: 10.2147/CCID.S182317. PMID: 31190944; PMCID: PMC6526677.
- Wójcik A., Kubiak M., Rotsztejn H. Influence of azelaic and mandelic acid peels on sebum secretion in ageing women. Postepy Dermatol Alergol. 2013 Jun;30(3):140-5. doi: 10.5114/pdia.2013.35614. Epub 2013 Jun 20. PMID: 24278065; PMCID: PMC3834725.
- Jankowiak W., Imielski W., Janeba-Bartoszewicz E. Zastosowanie kwasu migdałowego w peelingu kosmetycznym. Kosmetologia Estetyczna 2016, 1, 5, 57-60.
- Kapuścińska A., Nowak I. Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry. Postepy Hig Med. Dosw (online) 2015, 69, 374-383.