Z roku na rok, częstość zachorowań na choroby odkleszczowe rośnie. Jak im zapobiegać? Jak usunąć kleszcza, który zdążył przytwierdzić się do skóry? I wreszcie, czy rumień po kleszczu zawsze oznacza boreliozę?
Z roku na rok, częstość zachorowań na choroby odkleszczowe rośnie. Jak im zapobiegać? Jak usunąć kleszcza, który zdążył przytwierdzić się do skóry? I wreszcie, czy rumień po kleszczu zawsze oznacza boreliozę?
Ze względu na zmiany w układzie immunologicznym, zachodzące w okresie ciąży, odporność przyszłej mamy jest obniżona. Zwiększa się ryzyko zachorowalności na infekcje wirusowe, w tym popularne przeziębienie. Jak leczyć przeziębienie w ciąży w sposób bezpieczny dla mamy i dziecko? Po jakie leki na przeziębienie w ciąży sięgać?
Hemoroidy w ciąży mogą powodować ból, swędzenie i silny dyskomfort podczas siedzenia lub wypróżniania. Dlaczego kobiety ciężarne są bardziej narażone na rozwój choroby hemoroidalnej? Jakie domowe sposoby i które leki na hemoroidy w ciąży mogą przynieść kobiecie ulgę i uśmierzyć odczuwane objawy?
Rozstępy, choć nie są problemem zdrowotnym lecz defektem estetycznym, mogą znacząco obniżać satysfakcję z własnego wyglądu i pewność siebie. Które kobiety są bardziej narażone na rozstępy w ciąży? Jakie kosmetyki na rozstępy w ciąży warto stosować?
Mdłości w ciąży występują u większości przyszłych mam. Mogą istotnie wpływać na samopoczucie i wykonywanie codziennych aktywności. Kiedy zaczynają się mdłości w ciąży i z czego mogą one wynikać? Jakie domowe sposoby na mdłości w ciąży mogą złagodzić pojawiające się dolegliwości? Po jakie tabletki na nudności mogą sięgnąć kobiety ciężarne?
Zbilansowana, pełnowartościowa dieta i regularna aktywność fizyczna to zasady zdrowego stylu życia, które dotyczą również kobiet w ciąży. Aby miały one najkorzystniejszy wpływ na przebieg ciąży oraz organizm matki i rozwój dziecka powinny być odpowiednio dostosowane. Jak powinna wyglądać dieta kobiety w ciąży i jaka forma ruchu będzie dla niej najlepsza?
Depresja poporodowa wpływa negatywnie na funkcjonowanie kobiety, utrudnia jej nawiązanie bliskiej relacji z dzieckiem i obniża jakość życia całej rodziny. Które kobiety są bardziej narażone na rozwój depresji poporodowej? Jak dostrzec jej objawy i jak pomóc młodej mamie w tych trudnych chwilach?
Badania w ciąży umożliwiają wczesne wykrycie wielu nieprawidłowości zarówno u dziecka, jak i u kobiety. Jak wygląda kalendarz badań w ciąży? Które badania zaleca się przeprowadzić w 1, 2, a które w 3 trymestrze?
Wiele kobiet w ciąży obawia się, że szczepienia mogą zaszkodzić dziecku. Ciąża nie jest jednak przeciwwskazaniem do wielu szczepień ochronnych. Co więcej eksperci rekomendują, że należy szczepić kobiety ciężarne, jeżeli tylko dostępna jest bezpieczna szczepionka. Kiedy zatem warto zaszczepić się w ciąży, a jakie szczepienia należy wykonać na etapie planowania potomstwa?