
Wraz z nadejściem wyższych temperatur rozpoczyna się sezon na komary. Jak cieszyć się ciepłymi wieczorami bez brzęczących nad uchem owadów? W artykule opracowanym przez naszych ekspertów znaleźć można cenne wskazówki jak chronić się przed komarami i po jakie środki przeciw komarom sięgać.
1. Dlaczego komary gryzą
2. Spray na komary
3. Inne sposoby na komary
Dlaczego komary gryzą?
Po ugryzieniu przez komara na skórze zostaje bolesny, swędzący bąbel, który dość mocno dokucza nawet przez kilka kolejnych dni. Dużo gorzej zmiana wygląda w przypadku uczulenia na ślinę komara. Alergia na komary sprawia, że reakcja na skórze jest dużo bardziej bolesna i znacznie bardziej rozległa. Miejsce ugryzienia staje się ciepłe i opuchnięte, a bąbel wypełnia się płynem surowiczym. Po jakimś czasie może dojść nawet do zmian ropnych i rozwoju stanu zapalnego. Charakterystyczne dla tego odczynu alergicznego jest to, że zmiany narastają powoli, a reakcja po ugryzieniu nasila się z roku na rok. Szczególnie uważać powinni pacjenci z astmą oraz cierpiący na inne rodzaje alergii.
Komary potrzebują ludzkiej krwi aby pozyskać z niej białko niezbędne do rozwoju złożonych jaj. Jest to element niezbędny dla zachowania ich cyklu życiowego. Wiele osób zastanawia się co gryzie komary czy komarzyce? To samica potrzebuje ludzkiej krwi w okresie lęgowym. Samce natomiast żywią się głównie nektarem kwiatów.
Spray na komary
Jedną z najpopularniejszych form wśród preparatów na komary są spraye. Zawierają one w swoim składzie olejki eteryczne bądź związki chemiczne o działaniu toksycznym na układ nerwowy owada.
Do pierwszej grupy zalicza się środki na komary w formie aerozolu, które dzięki odpowiedniemu zapachowi mają utrzymać owady z dala od człowieka. Do olejków eterycznych stosowanych powszechnie w tego typu preparatach zalicza się m.in. olejek eukaliptusowy, goździkowy, lawendowy, paczulowy, pomarańczowy, citronella, cytrynowy, geraniowy i tymiankowy. To właśnie tego typu preparaty w formie sprayu są najbardziej polecane dla dzieci. Trzeba jednak dokładnie zwracać uwagę na zalecenia producenta co do wieku, od którego dany preparat na komary może być stosowany. Wszystko zależy od użytych olejków oraz od ich stężenia. Zatem co na komary dla niemowlaka? Od 1. miesiąca życia można stosować płyn na komary w formie sprayu – SIO Natural.
Preparat na komary zawierający neurotoksyczny związek chemiczny - DEET (N,N-dietylo-meta-toluamid) jest jednak dużo bardziej skuteczny niż spray przeciw komarom na bazie olejków. DEET poraża nerwy czuciowe owada. Należy go jednak używać bardzo rozważnie, zawsze czytając ulotkę i informacje na opakowaniu przed jego pierwszym zastosowaniem. Środki ostrożności dotyczą oczywiście bezpiecznej granicy wieku od jakiej może być stosowany spray przeciw komarom z DEET oraz ewentualnych podrażnień na skórze. Niektóre produkty z bardzo wysokim stężeniem tego związku nadają się do aplikacji jedynie na ubranie. Preparat na komary zawierający DEET w stężeniu 50%, który przeznaczony jest wyłącznie dla dorosłych to Mugga. Jest tak skuteczny, że wystarczy go zaaplikować jedynie raz dziennie. Nieco niższe stężenie DEET można znaleźć w sprayu Ultrathon, który może być stosowany u dzieci od 3. roku życia. Te popularne repelenty wykazują również wysoką skuteczność w odstraszaniu innych insektów, w tym kleszczy.
Inne sposoby na komary
Na rynku dostępnych jest jeszcze wiele innych produktów zaliczanych do repelentów, czyli środków odstraszających. Co jest dobre na komary i może być stosowane przez dzieci?
- Plastry na komary – nasączone olejkami eterycznymi, np. olejkiem lawendowym – Mosbito plastry odstraszające komary, można je przykleić na wózek dziecka, ochraniając tym samym malucha przed komarami.
- Opaska odstraszająca komary – również jest ona nasączona olejkami eterycznymi. Opaski na komary są jak najbardziej przeznaczone dla dzieci, jednak dla tych młodszych nie do założenia na rączkę, ale raczej na np. wózek. Opaska na komary może być stosowana kilkakrotnie, kiedy po krótkim użytkowaniu znajdzie się ponownie w załączonym do opakowania woreczku strunowym zachowa swoje właściwości na dłużej, np. Mosbito opaska odstraszająca komary.
Co na komary? Szeroki wybór preparatów odstraszających komary znajdziesz tutaj >>
Oczywiście wiadomo, że aby uniknąć ugryzienia warto sięgać po różnego rodzaju produkty na komary, ale trzeba również znać kilka zasad postępowania, które pozwolą nam ustrzec się przed swędzącymi bąblami:
- pory, kiedy komary wykazują największą aktywność nie są najlepszym pomysłem na wyjście z domu, dlatego unikaj spacerów rano i wieczorem,
- jeśli wybierasz się do lasu najlepiej ubierz długie spodnie i bluzkę z długim rękawem, zabezpieczysz się nie tylko przed ugryzieniami komarów, ale również kleszczy,
- pamiętaj, że intensywne zapachy perfum oraz pot przyciągają owady,
- dodatkowo przed owadami zabezpieczają moskitiery, dlatego warto z nich korzystać zarówno zakładając na okna w domu, jak i wózek dziecięcy na spacerze.
Mimo ogromnych starań ciężko jest uniknąć ugryzienia przez komary. Na rynku dostępnych jest na szczęście mnóstwo preparatów łagodzących bąble po ugryzieniu. Żel na komary z substancją przeciwalergiczną czy maść na komary ze sterydem, to najpopularniejsze z nich. Co na ugryzienie komarów można jeszcze zastosować? Więcej preparatów znajdziecie w zakładce – Po ukąszeniu.