Higiena miejsc intymnych u małych dziewczynek i dorosłych kobiet jest niezmiernie ważna. Zapobiega pojawieniu się świądu, pieczenia, zaczerwienienia, infekcji i zmian skórnych w obrębie narządów płciowych, a także wpływa na jakość życia. Jak dbać o higienę intymną małej dziewczynki, a jak powinna wyglądać prawidłowa higiena intymna dorosłej kobiety?
1. Higiena intymna niemowląt – dziewczynek
2. Jak prawidłowo dbać o higienę intymną starszych dziewczynek?
3. Higiena intymna u kobiet
4. Jak dbać o higienę intymną podczas miesiączki?
5. Higiena intymna u kobiet po stosunku
6. Higiena intymna po porodzie
Higiena intymna niemowląt – dziewczynek
Higiena miejsc intymnych małych dziewczynek wymaga szczególnej uwagi rodziców. U niemowląt, skóra wokół narządów płciowych ma częsty kontakt z moczem, kałem i kosmetykami, nakładanymi podczas zmiany pieluszki. Jednocześnie, jest ona bardzo delikatna i podana na podrażnienia. Dlatego ważne jest częste zmienianie pieluch, aby kontakt z czynnikami drażniącymi był jak najkrótszy.
Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena intymna u dziewczynek w wieku niemowlęcym? Podczas każdej zmiany pieluszki, należy przemyć okolice intymne dziecka wodą. Jednorazowe chusteczki nawilżane są popularne i bardzo wygodne w użytkowaniu, ale nie powinny być stosowane nagminnie. Najlepszym wyborem jest woda (może, ale nie musi być przegotowana) i waciki. Można również umyć pupę malucha pod kranem.
Jak umyć miejsca intymne u dziewczynki? Żelazną zasadą prawidłowej higieny intymnej u dziewczynek, a także u dorosłych kobiet jest kierunek mycia. Zawsze przebiega on od przodu do tyłu, w kierunku odbytu. Nigdy odwrotnie, aby nie przenosić drobnoustrojów z odbytu do cewki moczowej i wejścia do pochwy. W takiej sytuacji, może dojść do rozwoju infekcji. Myjąc okolice narządów intymnych małych dziewczynek, powinniśmy delikatnie rozchylić zewnętrzne wargi sromowe i oczyścić je z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Nie wprowadzamy wacika, chusteczki ani palca do pochwy. Pochwa nie wymaga żadnego oczyszczania z zewnątrz. Ograniczamy się jedynie do dokładnego oczyszczenia skóry wokół miejsc intymnych i zewnętrznych warg sromowych.
Po umyciu można nałożyć cienką warstwę maści lub kremu, który nawilży, natłuści i zabezpieczy skórę przed ewentualnym odparzeniem. Może być to np. Bepanthen Baby Maść ochronna, Linomag w maści lub Alantan. Jeśli skóra jest zdrowa, nie zaleca się nakładać produktu z tlenkiem cynku. Są to dobre preparaty na odparzenia, z których warto korzystać dopiero wtedy, gdy pojawi się obrzęk, zaczerwienienie i podrażnienie.
Jak prawidłowo dbać o higienę intymną starszych dziewczynek?
Higiena intymna u dziewczynek, mających już kilka lat, polega przede wszystkim na codziennym podmywaniu okolic narządów płciowych. Kiedy dziewczynka przestaje nosić pieluchę, skóra w tym obszarze nie jest już narażona na częsty kontakt z wydalinami. Nie trzeba więc kilka razy dziennie przemywać tego obszaru. Wystarczy myć okolice intymne raz dziennie. Warto wprowadzać ten nawyk u dziewczynek jak najwcześniej, ucząc je prawidłowego kierunku mycia – od przodu do tyłu.
Dostępne są preparaty do higieny intymnej dla dzieci. Można też korzystać ze zwykłych środków myjących, stosowanych do mycia reszty ciała. Ważny jest jednak ich skład. Wybierajmy produkty delikatne, pozbawione silnych substancji myjących. Jest to bardzo istotne w przypadku dzieci, które mają wrażliwą lub atopową skórę.
Higiena intymna u kobiet
Higiena intymna kobiet od momentu pojawienia się pierwszej miesiączki, właściwie nie odbiega zbytnio od higieny intymnej u kilkuletnich dziewczynek. Ważne jest codzienne podmywanie się w odpowiednim kierunku. Można korzystać z produktów do higieny intymnej. Jeśli nie ma żadnych oznak podrażnienia ani infekcji, należy korzystać z łagodnych preparatów, które posiadają właściwości oczyszczające, ewentualnie nawilżające i kojące. Płyn lub żel do higieny intymnej często zawiera kwas mlekowy, który ogranicza rozwój chorobotwórczych bakterii. Można wybrać preparat z nagietkiem lub szałwią. Dostępne są też ekologiczne płyny do higieny intymnej, które zawierają ekstrakty roślinne pochodzące z upraw ekologicznych.
Tak jak w przypadku młodszych dziewcząt, nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z preparatów do mycia innych części ciała. pH miejsc intymnych (zewnętrznych) jest zbliżone do pH skóry. Produkty do mycia ciała dobrze sprawdzają się więc również do mycia krocza.
Niezależnie od tego, na jaki preparat do higieny intymnej się zdecydujemy, pamiętajmy o tym, aby nie wprowadzać go do pochwy. Myjemy jedynie zewnętrzne części narządów płciowych. Higiena pochwy – wprowadzanie do niej środków myjących – zaburza mikrobiotę (wszystkie zasiedlające to miejsce bakterie, grzyby i inne drobnoustroje) i znacząco zwiększa ryzyko pojawienia się infekcji intymnej.
Nie zaleca się korzystania z myjek i gąbek podczas przemywania miejsc intymnych. Zasada ta tyczy się nie tylko dorosłych kobiet, ale również młodszych dziewcząt oraz niemowląt. Warto również na co dzień nosić nieuciskającą bieliznę wykonaną z bawełny. Syntetyczne materiały utrudniają dostęp powietrza do skóry, słabo chłoną wilgoć i tym samym sprzyjają rozwojowi infekcji.
Zakażenia miejsc intymnych u kobiet zdarzają się dość często. Jeśli już się pojawią, warto jak najszybciej sięgnąć po skuteczne leki na infekcje intymne. Pierwsza infekcja zawsze powinna być leczona pod okiem ginekologa. Stosowanie leków przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych bez konsultacji z lekarzem wskazane jest jedynie w przypadku kobiet, u których w przeszłości pojawiły się podobne objawy i na ich podstawie, podejrzewa ona ten sam rodzaj infekcji. Więcej informacji o infekcjach intymnych i metodach ich leczenia można znaleźć w artykule: Infekcje intymne – przyczyny, leczenie, zapobieganie.
Jak dbać o higienę intymną podczas miesiączki?
Jak dbać o higienę intymną w czasie menstruacji, aby czuć się świeżo i komfortowo? Podczas miesiączki należy podmywać miejsca intymne przynajmniej dwa razy dziennie. Warto pamiętać o częstej zmianie tamponów lub podpasek. Tamponów nie należy trzymać w pochwie dłużej niż 8 godzin. Zbyt długa obecność tamponu w pochwie stwarza ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego. Obecnie dostępne są również inne metody higieniczne, np. kubeczki menstruacyjne, które można opróżniać nawet co 12 godzin. Dzięki nim, z pewnością higiena intymna staje się bardziej ekologiczna.
Podczas menstruacji można korzystać z tego samego żelu lub płynu do higieny intymnej co w okresie miedzy krwawieniami. Kobietom miesiączkującym odradza się korzystanie z długich i gorących kąpieli w wannie. Jeśli przebywamy poza domem, możemy korzystać ze specjalnych chusteczek do higieny intymnej. Pozwolą one oczyścić okolice intymne podczas zmiany tampony lub podpaski, a także przywrócić uczucie świeżości. Miejsca intymne po umyciu zawsze należy dokładnie osuszyć. Wilgoć w połączeniu z wyższą temperaturą stwarza korzystne warunki do namnażania się chorobotwórczych drobnoustrojów.
Higiena intymna u kobiet po stosunku
Higiena intymna kobiet po stosunku wymaga przestrzegania dwóch ważnych zasad. Pierwszą jest oddanie moczu, najlepiej do 15-20 minut od zakończenia współżycia. W czasie zbliżenia, łatwo dochodzi bowiem do przeniesienia bakterii z innych części ciała w okolice cewki moczowej kobiety. Rośnie więc ryzyko rozwoju infekcji dróg moczowych. Aby temu zapobiec, zaleca się więc oddanie moczu po stosunku. Strumień moczu wypływający przez cewkę pomoże oczyścić ją z nagromadzonych tam patogenów.
Drugą istotną kwestia, o której również trzeba pamiętać jest pozostawienie pochwy w spokoju. Nie myjemy jej, ani nie przepłukujemy przy pomocy irygatora. Pochwa nie wymaga żadnego oczyszczania. Takim działaniem możemy przynieść jej więcej szkody niż pożytku. Higiena intymna kobiet po stosunku ogranicza się więc do niemycia pochwy i oddania moczu. Można dodatkowo przemyć miejsca intymne wodą lub wodą z dodatkiem delikatnego środka myjącego, ale nie jest to niezbędne.
Higiena intymna po porodzie
Higiena intymna kobiet po porodzie wymaga szczególnego omówienia, ponieważ wygląda ona inaczej niż na pozostałych etapach życia. Krwawienie podczas połogu dotyczy zarówno kobiet rodzących w sposób naturalny, jak i kobiet rodzących przez cesarskie cięcie. U części kobiet dochodzi wówczas również do gojenia się rany krocza, którą należy odpowiednio pielęgnować. Higiena intymna po porodzie polega przede wszystkim na utrzymywaniu czystych i suchych miejsc intymnych. W pierwszych tygodniach połogu, kiedy krwawienie jest obfite, konieczne są częste zmiany wkładów chłonnych. Warto wówczas nosić specjalną bieliznę, zapewniającą dopływ powietrza do rany.
Kąpiel w wannie podczas połogu nie jest zalecana. Podobnie jak korzystanie z myjek i gąbek. Prawidłowa higiena intymna kobiet po porodzie ogranicza ryzyko pojawienia się zakażenia połogowego. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, typu wysoka gorączka, ponowne nasilenie krwawienia, silny ból i obrzęk krocza, a także nudności, konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem. Zakażenie połogowe wymaga szybkiego leczenia, aby nie doszło do rozwoju groźnych powikłań.
Podrażnienia, infekcje i inne problemy natury ginekologicznej najczęściej są wynikiem nieprawidłowej higieny intymnej. Jest ona kluczowa dla zachowania zdrowego układu moczowo-płciowego u kobiet. Higiena intymna u dziewczynek i u dorosłych kobiet wygląda dosyć podobnie. Jedną z jej najważniejszych zasad jest odpowiedni kierunek ruchu – od wzgórka łonowego w kierunku odbytu. Dotyczy to zarówno podcierania tych okolic po korzystaniu z toalety, jak również ich mycia lub osuszania. Warto wpajać ten nawyk dziewczynkom już od najmłodszych lat, aby stał się on dla nich naturalny w dorosłym życiu.
Bibliografia:
- Sidło-Stawowy A., Kobielska L., Wybrane problemy dermatologiczno-ginekologiczne u dziewczynek, Dermatologia po Dyplomie, 2020, 04.
- Drosdzol-Cop A., Najczęstsze przyczyny wizyt dziewczynek w gabinecie ginekologicznym, Forum Położnictwa i Ginekologii, 2018, nr 42.
- Sztajerowska J., Szafarowska M., Pielęgnacja krocza po porodzie, Ginekologia po Dyplomie, 2018, 03.
30 characters selected