Zatrucie alkoholem często jest błędnie postrzegane jako kac. Tymczasem stan ten jest znacznie poważniejszy i może stanowić zagrożenie dla zdrowia oraz życia pacjenta. Jakie są objawy zatrucia alkoholem etylowym w zależności od jego stężenia we krwi? Jak długo trwa zatrucie alkoholem? Jak pomóc osobie, u której zauważamy oznaki zatrucia?
Śluz ślimaka - jakie ma właściwości i jak go stosować?

Śluz ślimaka jest od dawna cenionym składnikiem w pielęgnacji Koreanek, ze względu na unikalny skład i właściwości. Śluz ma lekką konsystencję oraz wykazuje działanie nawilżające, rozświetlające oraz regenerujące, dlatego jest on polecany do pielęgnacji skóry trądzikowej i z przebarwieniami. Dodatkowo, śluz hamuje procesy starzenia się skóry oraz łagodnie redukuje zmarszczki. Cenne właściwości śluzu ślimaka są również wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w gojeniu się ran i oparzeń.
1. Wyciąg ze śluzu ślimaka - czym jest i jaki ma skład?
2. Śluz ślimaka- działanie na skórę
3. Kto powinien stosować śluz ze ślimaka?
a. Śluz ślimaka na zmarszczki - działanie anti-aging
b. Śluz ślimaka na przebarwienia
c. Śluz ślimaka na leczenie trądziku
d. Śluz ze ślimaka na rany i oparzenia
5. Z czym nie łączyć śluzu ślimaka?
6. Czy śluz ślimaka uczula? - przeciwwskazania do stosowania śluzu ślimaka
Wyciąg ze śluzu ślimaka - czym jest i jaki ma skład?
W ostatnich latach wyciąg ze śluzu ślimaka zyskał popularność ze względu na jego unikalne właściwości pielęgnacyjne. Wyciąg ze śluzu ślimaka często można spotkać w kosmetykach koreańskich, cechujących się lekką konsystencją, właściwościami nawilżającymi i rozświetlającymi. Śluzu nie da się wyprodukować w syntezie chemicznej, dlatego obecnie jedyną formą pozyskiwania wyciągu jest pobudzenie produkcji śluzu przez ślimaki pod wpływem niskiego napięcia elektrycznego lub pod wpływem roztworu chlorku sodu. Metody te są bezpieczne dla zwierząt i umożliwiają wielokrotne pozyskiwanie śluzu od tych samych osobników.
Śluz ślimaka charakteryzuje się lepką i lekką konsystencją, która szybko się wchłania. Cennymi składnikami śluzu ze ślimaka są glikozaminoglikany, proteoglikany i mucyna, które mają właściwości regeneracyjne, wspierają nawilżenie i elastyczność skóry. Kolagen i elastyna stymulują procesy naprawcze naskórka, a peptydy wspomagają odbudowę tkanek. Śluz ze ślimaka bogaty jest także w kwas hialuronowy, alantoinę i minerały, które odżywiają i dogłębnie nawilżają skórę.



Śluz ślimaka- działanie na skórę
Śluz ze ślimaka aktywuje wiele procesów zwiększających produkcję kolagenu, zmniejsza stan zapalny oraz wpływa na odbudowę macierzy pozakomórkowej - głównego składnika budulcowego tkanek. Główne działania śluzu ślimaka to:
- regeneracja skóry,
- nawilżenie i odbudowa bariery hydrolipidowej,
- zmniejszanie powstawania zmarszczek (anti-aging),
- redukcja przebarwień,
- działanie antybakteryjne,
- łagodzenie stanów zapalnych,
- wspomaganie leczenia ran, blizn i rozstępów,
- ochronna przed promieniowaniem UV.



Kto powinien stosować śluz ze ślimaka?
Śluz ze ślimaka można spotkać w wielu kosmetykach nawilżających i regenerujących. Jest to zalecany składnik dla skóry odwodnionej, suchej i wrażliwej, która daje uczucie ściągnięcia i pieczenia. Po śluz ślimaka powinny również sięgnąć osoby z pierwszymi oznakami starzenia się skóry. Ponadto, śluz ślimaka na twarz to dobry wybór dla cery trądzikowej oraz z występującymi przebarwieniami. Wiele badań wskazuje także na istotny wpływ śluzu ślimaka na gojenie się ran, a także w regeneracji skóry poparzonej.
Śluz ze ślimaka może być stosowany przez kobiety w ciąży. Nie zawiera on substancji, które mogłyby podrażniać skórę i wchłaniać się do krwioobiegu. Co więcej, kremy ze śluzem ślimaka są polecane przyszłym mamom, aby zapobiec powstawaniu rozstępów. Działanie przeciwzapalne śluzu zmniejsza także zaczerwienienie nowo powstałych blizn.
Śluz ślimaka na zmarszczki - działanie anti-aging
Kosmetyki ze śluzem ślimaka są chętnie wybierane przez Azjatki, jako środek spowalniający proces starzenia i redukujący zmarszczki. Śluz stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, sprawiając, że skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Obecne w śluzie peptydy stymulują komórki skóry - fibroblasty do produkcji “cegiełek” budulcowych skóry. Śluz ze ślimaka jest bogaty także w antyoksydanty tj. witaminę C, jony miedzi i cynku, które redukują ilość wolnych rodników, odpowiedzialnych za zniszczenie warstwy ochronnej skóry. Stosowanie śluzu ze ślimaka w porannej pielęgnacji może również zmniejszyć wpływ szkodliwego promieniowania UV na procesy starzenia się skóry. Śluz ślimaka pod oczy, dzięki obecności kwasu hialuronowego i glikolowego zmniejsza drobne zmarszczki i rozświetla skórę.
Śluz ślimaka na przebarwienia
Regularne stosowanie śluzu ślimaka zmniejsza przebarwienia posłoneczne i potrądzikowe. Kwas glikolowy w śluzie, należy do kwasów AHA, które łagodnie złuszczają martwy naskórek i nadają skórze zdrowy blask. Dodatkowo, peptydy i antyoksydanty hamują aktywność enzymu tyrozynazy - kluczowego składnika w produkcji melaniny. Działanie promieniochronne śluzu ślimaka zabezpiecza przed powstawaniem nowych przebarwień pod wpływem światła UV.
Sprawdź inne preparaty na przebarwienia>>
Śluz ślimaka na leczenie trądziku
Śluz ślimaka jest szczególnie polecany osobom, borykających się z trądzikiem, ze względu na unikalne właściwości antybakteryjne. Śluz zawiera naturalne peptydy przeciwdrobnoustrojowe (AMPs) oraz enzymy, które hamują namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za rozwój trądziku tj. Cutibacterium acnes oraz Staphylococcus aureus. Obecny w śluzie kwas glikolowy reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejszając pojawienie się nowych krostek. Z kolei alantoina, mucyna i glikozaminoglikany zmniejszają stan zapalny skóry, który objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i podrażnieniem. Śluz ślimaka wspomaga również procesy regeneracyjne skóry i ogranicza ryzyko powstawania blizn i przebarwień potrądzikowych.
Śluz ze ślimaka na rany i oparzenia
Wiele badań wskazuje na korzystny wpływ śluzu ślimaka na proces gojenia się ran i oparzeń. Śluz stymuluje syntezę kolagenu i innych białek strukturalnych, sprawiając, że czas gojenia się ran jest znacznie krótszy oraz zmniejszając ryzyko powstania blizn. Alantoina, mucyna i glikozaminoglikany działają przeciwzapalnie, a peptydy AMPs chronią ranę przed zakażeniami. Co więcej, lepka formuła śluzu tworzy na ranie film ochronny, który utrzymuje odpowiednią wilgotność. Jest ona niezbędna do szybszej regeneracji naskórka.
Jak stosować śluz ślimaka?
Śluz ślimaka występuje w postaci serum, kremów nawilżających, maseczek oraz toników. Można go stosować jako uzupełnienie porannej i wieczornej pielęgnacji. Aplikacja kosmetyków ze śluzem ślimaka rano zwiększa trwałość makijażu oraz nadaje skórze zdrowy i rozświetlony wygląd. Natomiast kremy i maseczki ze śluzem ślimaka stosowane na noc regenerują skórę i mogą być stosowane z innymi składnikami aktywnymi m.in niacynamidem i ceramidami.
Z czym nie łączyć śluzu ślimaka?
Pomimo, że śluz ślimaka jest kompatybilny z wieloma składnikami kosmetyków, to w niektórych przypadkach należy zachować ostrożność. Ze względu na obecność kwasu glikolowego w śluzie, nie należy go łączyć z innymi preparatami złuszczającymi, które zawierają kwasy AHA, BHA lub retinoidy. Takie połączenie może prowadzić do nadmiernego złuszczania, podrażnienia i przesuszenia skóry. W tym przypadku należy rozdzielić w czasie stosowanie śluzu ślimaka i innych składników aktywnych o działaniu złuszczającym. Ponadto, śluz ślimaka nie należy stosować jednocześnie z witaminą C. Śluz może osłabić działanie antyoksydacyjne witaminy C.
Czy śluz ślimaka uczula? - przeciwwskazania do stosowania śluzu ślimaka
Ze względu na obecność specyficznych białek, śluz ślimaka może wywołać alergię. Choć zdarza się to rzadko, to kosmetyki ze śluzem mogą powodować kontaktowe zapalenie skóry objawiające się zaczerwienieniem, świądem, pieczeniem i wysypką. W przypadku pojawienia się tych objawów, zaleca się zmycie kosmetyku i nałożenie delikatnego kremu z alantoiną lub pantenolem.
Śluz ślimaka to cenny składnik wielu kosmetyków o działaniu nawilżającym i regenerującym. Zawarte w nim substancje aktywne wspierają produkcję kolagenu oraz innych białek strukturalnych skóry. Dodatkowo śluz wykazuje właściwości złuszczające, antyoksydacyjne i promieniochronne. Kosmetyki ze śluzem ślimaka są polecane osobom z trądzikiem, suchą i odwodnioną skórą oraz z pierwszymi oznakami starzenia. Pomimo, że śluz ślimaka jest zazwyczaj dobrze tolerowany, to w niektórych przypadkach może powodować reakcje alergiczne.
Bibliografia:
- Kot, I., Wargala, J., & Kot, M. (2023). Śluz ślimaka jako innowacyjny składnik stosowany w kosmetologii i medycynie. Advances in Clinical and Experimental Medicine, 2023(02), 1–12.
- McDermott, A. M., Veeranagouda, Y., & Ramasamy, R. (2021). Advancing discovery of snail mucins function and application. Frontiers in Bioengineering and Biotechnology, 9, 734023. https://doi.org/10.3389/fbioe.2021.734023.
- Singh, M., Sharma, S., & Kaur, P. (2024). Snail extract for skin: A review of uses, projections, and limitations. Journal of Cosmetic Dermatology, 23(1), 12–25. https://doi.org/10.1111/jocd.16123.
- Nguyen, J. K., Masub, N., & Jagdeo, J. (2020). Bioactive ingredients in Korean cosmeceuticals: Trends and research evidence. Journal of Cosmetic Dermatology, 19(5), 1120–1134. https://doi.org/10.1111/jocd.13344.