
Latem ukąszenia owadów potrafią uprzykrzyć nam życie. Ból, świąd, obrzęk, a niekiedy ogólnoustrojowe odczyny po ukąszeniu to jedno, ale taka miejscowa zmiana to również zagrożenie dla naszego zdrowia ogólnego. Jak łagodzić nieprzyjemne dolegliwości? Jaki żel bądź maść po ukąszeniu najlepiej zastosować?
Latem najczęściej gryzą komary, ale również meszki czy też bąki bydlęce. Narażeni jesteśmy także na użądlenia owadów błonkoskrzydłych, m.in. pszczoły miodnej, osy, a w gorszych wypadkach trzmiela czy też szerszenia. Jad tych owadów zawiera substancje o charakterze alergenów, które mogą wywołać nadwrażliwość i niekiedy poważną reakcję alergiczną.
Najczęstsze dolegliwości jakie powstają na skutek ukąszenia owadów – opuchlizna, zaczerwienienie, świąd, łatwo można załagodzić stosując żel na ukąszenia bądź sięgając po domowe sposoby. Nie mniej jednak zdarzają się też większe skórne odczyny miejscowe, które utrzymują się dłużej oraz reakcje ogólnoustrojowe czy nawet wstrząs anafilaktyczny, stanowiący bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia.
1. Ukąszenia owadów – jak postępować?
2. Co na ukąszenia owadów można kupić bez recepty?
3. Czym złagodzić ukąszenia komarów i innych owadów u dzieci
4. Domowe sposoby na ukąszenia owadów
Ukąszenia owadów – jak postępować?
Oczywiście najlepiej zabezpieczać się przed ukąszeniami. Przed wyjściem z domu, szczególnie wieczorem czy też na wycieczkę do lasu lub nad jezioro, należy sięgać po odpowiednie repelenty. Kiedy natomiast dojdzie do ukąszenia przede wszystkim zmiany na skórze nie wolno drapać. Pogarsza to jedynie powstały odczyn, wbrew pozorom nasila dolegliwości oraz stanowi idealne warunki do rozwoju zakażenia. Zdecydowanie lepiej jest od razu zastosować środek antyseptyczny na skórę, co skutecznie chroni przed infekcjami skórnymi i ogólnoustrojowymi powstałymi po ukąszeniu. Aby zahamować rozwój objawów, załagodzić obrzęk, ból i świąd, warto przyłożyć do miejsca po ukąszeniu zimny kompres.
Więcej o środkach na komary dowiesz się czytając artykuł: Opaski, spraye a może plastry – skuteczne środki na komary.
Co na ukąszenia owadów można kupić bez recepty?
Łagodne odczyny skórne po ukąszeniu przez komara, a nawet użądleniu przez pszczołę można leczyć za pomocą dostępnych w sprzedaży odręcznej preparatów. Kiedy zmiany utrzymują się dłużej lub też pojawiają się inne niepokojące objawy, m.in. gorączka, wysypka, rozsiane zmiany skórne lepiej od raz skontaktować się z lekarzem niż sięgać po doustne leki na alergię, które również można kupić bez recepty. Kiedy dojdzie do zakażenia miejsca po ukąszeniu i zmiana skórna nie chce się goić konieczne jest zastosowanie antybiotyku. Oczywiście w tym wypadku również potrzebna jest konsultacja ze specjalistą.
Jakie środki o działaniu miejscowym można zastosować na ukąszenia komarów i innych owadów?
Najbardziej popularny i też niewątpliwie skuteczny jest żel na ukąszenia komarów zawierający maleinian dimetindenu. Substancja ta działa przeciwhistaminowo oraz łagodzi swędzenie i obrzęk, np. Fenistil. Na rynku dostępne są też produkty na ukąszenia komarów, które nie działają przeciwalergicznie, a jedynie łagodząco, np. Entil ukąszenia.
W przypadku ostrych stanów zapalnych, jakie wystąpią na skórze po ukąszeniu oraz przy mocno nasilonych objawach można sięgnąć po maść na ukąszenia owadów zawierającą hydrokortyzon. Steryd dostępny bez recepty działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurcza naczynia krwionośne. Szybko przynosi ulgę. Nie mniej jednak skóry posmarowanej hydrokortyzonem nie wolno eksponować na słońce.

Czym złagodzić ukąszenia komarów i innych owadów u dzieci?
Żel na ukąszenia owadów zawierający substancję przeciwalergiczną (maleinian dimetindenu) zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego może być stosowany bez konsultacji z lekarzem dopiero u dzieci powyżej 6. roku życia. Na rynku dostępne są również preparaty łagodzące odczyn skórny dopuszczone do użytkowania przez maluchy powyżej 1. roku życia, np. Sio żel po ukąszeniu lub Boiron Dapis. Nie jest łatwo znaleźć żel na ukąszenia dla niemowląt. Dlatego najlepiej oczywiście chronić maluchy przed ukąszeniami, a w razie ich pojawienia się zastosować leczenie doustne po konsultacji z lekarzem – Fenistil krople. Alternatywą jest też dopuszczony do użytkowania od pierwszych dni życia hipoalergiczny Roll-on Chcco na bazie wyciągu z pieprzowca chińskiego i mentolu, które to składniki łagodzą świąd i dają przyjemne uczucie chłodu.
Łagodzący żel po ukąszeniu, maść na ukąszenia komarów – wszystkie preparaty znajdziesz tutaj >>
Domowe sposoby na ukąszenia owadów
Nie zawsze pod ręką mamy maść na ukąszenia owadów z apteki. Niekiedy trzeba radzić sobie dostępnymi w domu środkami. Czym smarować ukąszenia komarów wykorzystując dostępne w każdym domu produkty?
- Ocet – działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i przeciwobrzękowo; nasączony wacik należy przyłożyć na bolesne miejsce.
- Cebula – siarka w niej zawarta wykazuje zdolność wiązania toksyn, przez co zmniejsza odczyn zapalny oraz obrzęk; należy przekrojoną cebulę przyłożyć w miejsce ukąszenia.
- Pasta powstała po zmieszaniu sody oczyszczonej z wodą – wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne, niweluje obrzęk po ukąszeniu oraz świąd.
Oczywiście niezawodną metodą jest również zimny okład. Obniżenie temperatury nie tylko łagodzi objawy ukąszenia, ale również hamuje rozprzestrzenianie się szkodliwych substancji jakie dostały się do krwioobiegu wraz z ukąszeniem.