Sucha skóra to nie tylko problem estetyczny. Czasem nadmierne wysuszenie naskórka może wiązać się z poważnymi zaburzeniami zdrowotnymi. Jak radzić sobie z suchą skórą na co dzień, jak skutecznie ją nawilżyć i na jakie inne objawy zwrócić uwagę?
1. Bardzo sucha skóra – przyczyny
2. Sucha skóra - jak nawilżyć i jak pielęgnować?
3. Skóra sucha a odwodniona
4. Nawilżenie skóry od wewnątrz
5. Sucha skóra u noworodka
Bardzo sucha skóra – przyczyny
Obniżona zdolność wiązania i zatrzymywania wody w naskórku oraz niedobór lipidów w warstwie rogowej to bezpośrednie przyczyny prowadzące do nadmiernej suchości skóry. Nie jest to przypadłość z którą się rodzimy. Takie zmiany w skórze zachodzą raczej na skutek działania różnego rodzaju czynników zewnętrznych bądź wewnętrznych. Chociaż u niektórych osób występuje większa skłonność do przesuszania się skóry, co ma związek z uwarunkowaniami genetycznymi. Jakie czynniki mogą doprowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry? Są to między innymi:
- Nieodpowiednia pielęgnacja
Zaliczyć można tutaj m.in. częste i zbyt długie kąpiele w ciepłej wodzie, a także używanie kosmetyków zawierających liczne środki powierzchniowo czynne oraz dodatki mogące powodować podrażnienia. Jak i również brak stosowania preparatów pomagających nawilżyć skórę (kremy, balsamy, olejki).
- Zmiany w gospodarce hormonalnej głównie u pań
Znacznie cieńsza i bardzo sucha skóra po 50 – tym roku życia u pań po okresie przekwitania oraz u kobiet w ciąży mają związek ze spadkiem ilości estrogenów we krwi. W związku ze zmianami hormonalnymi spada odporność skóry na czynniki zewnętrzne, ulega ona szybszemu wysychaniu, a dodatkowo dochodzi do zmniejszenia ilości związków tłuszczowych, które tworzą naturalny płaszcz lipidowy naskórka. W tym czasie dochodzi również do innych zmian na skórze, m.in. znacznie łatwiej pojawiają się przebarwienia czy też włókna kolagenowe tracą swe właściwości, co sprzyja powstawaniu rozstępów u ciężarnych.
- Narażanie na zbyt wysoką i zbyt niską temperaturę oraz promieniowanie słoneczne
Na skutek ciężkich warunków zewnętrznych dochodzi do uszkodzenia płaszcza lipidowego naskórka co skutkuje nadmierną suchością skóry i utratą jej warstwy ochronnej.
- Stosowanie niektórych leków
Do tego typu preparatów zalicza się niektóre leki obniżające ciśnienie krwi oraz stosowana w leczeniu trądziku izotretynoina czy też niektóre leki hormonalne.
- Przebywanie w klimatyzowanych bądź ogrzewanych kaloryferem pomieszczeniach
Niestety w takich miejscach wilgotność powietrza jest niemal o połowę niższa niż normalnie, a to bardzo niekorzystnie wpływa na kondycję skóry i stopień jej nawilżenia. Niestety obecnie niemal cały rok jesteśmy poddawani działaniu urządzeń obniżających wilgotność powietrza dlatego sucha skóra twarzy, dłoni i innych wystających spod ubrania części ciała stała się tak powszechnym problemem.
Problemy skórne w przebiegu cukrzycy to jej nadmierna suchość, łuszczenie się, ale także nawracające infekcje grzybicze i utrudnione gojenie się ran. Ma to związek z samą chorobą bądź ze stosowaną w jej leczeniu insuliną. Za bezpośrednią przyczynę zmian skórnych uważa się tzw. angiopatię cukrzycową, a mianowicie zmiany w naczyniach powodujące niewłaściwe ukrwienie w tym wypadku skóry.
W przebiegu niedoczynności tarczycy dochodzi do spowolnienia procesów metabolicznych. Co ma dość mocny wpływ na skórę. Upośledzony zostaje proces syntezy substancji odpowiedzialnych za wiązanie wody w skórze oraz proces keratynizacji, co ma związek ze spadkiem produkcji lipidów (ceramidów, cholesterolu, sebum) i naturalnego czynnika nawilżającego (NMF). Przez takie zmiany skóra nie może wiązać wody, ani zabezpieczyć się przed jej parowaniem. Właśnie dlatego w przebiegu niedoczynności tarczycy skóra staje się sucha, ziemista i łuszczy się, a na łokciach, kolanach i stopach oprócz tego że jest nadmiernie przesuszona to dodatkowo ciemnieje. Jeśli odpowiednio wcześnie nie zadba się o właściwą pielęgnację i zmiękczenie trzeba będzie leczyć bolesne, pękające pięty. Przyczyny tego typu zmian udowadniają jedynie fakt, że skóra to bardzo hormonozależny organ.
- Nieodpowiednie nawodnienie organizmu
Ogromny wpływ na wygląd i kondycję skóry ma dieta oraz stopień nawodnienia organizmu. Jeśli ilość przyjmowanych przez nas płynów będzie zbyt mała nie mamy co liczyć na odpowiednie nawilżenie skóry. Między innymi dlatego picie do 2 litrów wody dziennie jest takie ważne i to nie tylko latem.
Skóra sucha a odwodniona
Skóra sucha i bardzo sucha wygląda mało estetycznie. Jest szorstka, cienka, często popękana, mało elastyczna. Osoba z tego typu skóra odczuwa nieprzyjemne uczucie ściągnięcia po kąpieli niemal na całym ciele. Tego typu zmiany określają typ skóry i są spowodowane anomalią jej bariery, co ma związek z tym, że brakuje jej wody i lipidów.
Natomiast skóra odwodniona to problem, który może dotyczyć każdego typu skóry i co ważne jest to stan przejściowy i odwracalny. Taka skóra odwodniona charakteryzuje się jedynie miejscowym ściągnięciem, szorstkością czy też łuszczeniem, co ma związek z zaburzeniem utrzymania wody. Oczywiście wymaga ona odpowiedniego nawilżenia, szczególnie w newralgicznych miejscach. Inaczej skóra odwodniona stanie się suchą.
Sucha skóra - jak nawilżyć i jak pielęgnować?
Jak nawilżyć bardzo suchą skórę? Bez wątpienia należy dbać o nią codziennie i regularnie. Jej funkcja barierowa jest mocno zaburzona, więc skóra sucha jest pozbawiona ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dlatego też nie można jej narażać na suche powietrze, nadmierne opalanie, gorące, długie kąpiele, pocieranie szorstkim ręcznikiem i zmiany temperatury. Codzienna pielęgnacja powinna opierać się na oczyszczaniu, nawilżeniu, ochronie przeciwsłonecznej i odżywieniu.
Sucha skóra twarzy - jak nawilżyć? Zaczynając od demakijażu należy zwrócić uwagę, aby preparaty oczyszczające nie zawierały alkoholu i były dedykowane dla cery suchej. Podobnie żel bądź pianka do mycia twarzy. Ważne jest również stosowanie toniku do cery suchej, pozwoli on wyrównać pH skóry i zadziała tonizująco. Jak nawilżyć skórę twarzy? Krem do bardzo suchej skóry twarzy na dzień musi być mocno nawilżający. Powinien on zawierać składniki, które dostarczają i wiążą wodę w warstwie rogowej naskórka, np. kwas hialuronowy. Poza tym trzeba pamiętać, aby krem do cery suchej miał odpowiednio wysoki filtr UV zarówno latem jak i zimą. Promieniowanie ultrafioletowe występuje przez cały rok i ma ono bardzo niekorzystny wpływ na skórę. Natomiast sucha skóra wokół oczu wymaga zastosowania delikatnego kremu nawilżającego lub emolientu, który nada się pod oczy i na powieki. Sucha skóra pod oczami i w ich okolicach może też być objawem alergii.
Sucha skóra na twarzy potrzebuje również regeneracji, natłuszczenia i odżywienia. Pomocne w tym zakresie są kremy tłuste lub półtłuste, nakładane na noc, zawierające m.in. takie składniki jak: ceramidy, oleje roślinne czy też mocznik oraz emolienty. Raz, dwa razy w tygodniu warto zastosować również peeling enzymatyczny, który rozpuszcza martwe komórki naskórka i ułatwia ich złuszczanie, a także maseczkę do twarzy o działaniu nawilżającym bądź odżywczym. Pozwoli to na wnikanie składników aktywnych preparatu w znacznie głębsze warstwy skóry.
Oczywiście sucha skóra na nogach, rękach i innych partiach ciała również wymaga szczególnej pielęgnacji na co dzień i wybierania odpowiednich kosmetyków czy nawet dermokosmetyków i emolientów. Warto po nie sięgać zarówno do mycia, kąpieli jak i smarowania. Zawierają one w swoim składzie substancje, które pozwalają utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry, niwelują podrażnienia i natłuszczają ją. Działają również ochronnie i niwelują nieprzyjemne objawy związane z nadmierną suchością skóry oraz atopowym zapaleniem skóry, tj. świąd, uszkodzenia naskórka, zaczerwienienie, itd. Dlatego gdy pojawiają się suche plamy na skórze świadczące o problemie warto od razu sięgać po emolienty.
Jak działają emolienty i kiedy po nie sięgać? Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj >>
Coraz bardziej popularne staje się również szczotkowanie ciała. Jest to metoda peelingu, pozwalająca na złuszczenie martwego naskórka, wygładzenie i poprawę jędrności skóry oraz na niwelowanie wrastających włosków. Szczotkowanie na sucho nadaje się do skóry suchej i wrażliwej dużo bardziej niż gruboziarniste peelingi.
Nawilżenie skóry od wewnątrz
Wypijanie dziennie odpowiedniej ilości płynów oraz dieta mają ogromny wpływ na wygląd i stopień odżywienia skóry. Ważne witaminy na skórę to C,E i A. Pierwsza z nich wspomaga produkcję kolagenu, opóźnia procesy starzenia i podobnie jak witamina E działa silnie antyoksydacyjnie. Natomiast witamina A wspomaga procesy budowy skóry, wzrostu tkanek i utrzymania stabilności komórek nabłonkowych. Z jej niedoborem bezpośrednio wiąże się sucha skóra. Witaminy z grupy B, w tym głównie biotyna, to również składniki pomagające nawilżyć skórę od wewnątrz. Oprócz witamin ogromne znaczenie w diecie mają także minerały, głównie cynk i selen oraz kwasy omega.
Dlatego warto zmodyfikować codzienne menu kiedy naszym problemem jest bardzo sucha skóra. Co robić i co jeść? Przede wszystkim jak najmniej przetworzone warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, tłoczone na zimno oleje i ryby morskie.
Sucha skóra u noworodka
Od razu po narodzinach skóra maluszka nie jest jeszcze w pełni wykształcona. Ma ona znacznie mniej lipidów, właściwie nie działają gruczoły łojowe, potowe oraz mechanizmy termoregulacji. To wszystko sprawia, że naskórek jest znacznie cieńszy i delikatniejszy, a tym samym szybciej traci wodę i ulega przesuszeniu.
Właśnie dlatego bardzo ważne jest aby u najmłodszych stosować dermokosmetyki dedykowane dla nich. W końcu skóra niemowlęcia jest dużo bardziej wrażliwa niż skóra osoby dorosłej. Zawsze warto sięgać po dermokosmetyki pozbawione barwników i konserwantów, które są hipoalergiczne. Zadbają one o odpowiednie nawilżenie skóry głowy i całego ciała. Emolienty dla dzieci zawierają zazwyczaj oczyszczone oleje, które zabezpieczają przed nadmierną utratą wody przez skórę oraz stanowią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.
Sucha skóra to bardzo nieprzyjemny problem, zwłaszcza latem, kiedy jest ona narażona na działanie promieni słonecznych oraz zimą, gdy wiatr i mróz dodatkowo ją podrażniają. Pękająca skóra na dłoniach czy suche plamy na ciele to tylko niektóre z niepokojących symptomów alarmujących o nadmiernym wysuszeniu skóry czy jedynie jej odwodnieniu. Aby nie stało się to stanem permanentnym trzeba zadbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry zarówno na zewnątrz jak i od wewnątrz.
Bibliografia:
- Czarnecka-Operacz M.; Sucha skóra jako aktualny problem kliniczny; Post Dermatol Alergol 2006; XXIII, 2: 49–56 [dostęp online].
- Zagarska B. i inni; Ocena stanu wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat przyczyn suchości skóry, jej profilaktyki i możliwości pielęgnacyjnych; Post Dermatol Alergol 2008; XXV, 3: 100–106 [dostęp online].
- Wojnowska D. i inni; Sucha skóra – patogeneza, klinika i leczenie; Postępy Dermatologii i Alergologii XX; 2003/2 [ dostęp online].
21 characters selected