Witamina D3 dostępna jest w kroplach, tabletkach, aerozolu, żelkach i innych postaciach. Jaka witamina D jest najlepsza dla dziecka? Czy wszystkie dzieci powinny ją przyjmować?
Witamina D dla dzieci powinna być suplementowana w okresie od października do marca. W trakcie pozostałych miesięcy przyjmowanie tej substancji nadal jest zalecane przez specjalistów. Jeśli jednak zapewnimy skórze odpowiednią syntezę witaminy D, nie ma konieczności jej dodatkowego stosowania.
Witamina D dla dzieci – dlaczego jest tak istotna?
Witamina D dla dzieci jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kośćca i zębów. Wynika to z jej wpływu na gospodarkę wapniowo-fosforanową. Zwiększa stężenie tych minerałów w organizmie. Kiedy poziom wapnia w surowicy jest zbyt niski, dochodzi do uwalniania obu pierwiastków z kości. Niedobór witaminy D u dzieci grozi zaburzeniem mineralizacji i spadkiem masy kostnej. Może rozwinąć się krzywica, która prowadzi do deformacji kości i zaburza rozwój fizyczny. Witamina D jest więc niezbędna w procesie kształtowania się silnych, wytrzymałych kości.
Wciąż dowiadujemy się o kolejnych prozdrowotnych właściwościach tej substancji. Witamina D – na co jeszcze wpływa? Ma swój udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego i spowalnia proces namnażania się komórek nowotworowych.
Witamina D3 – dawkowanie u dzieci
Aby zapewnić skórze odpowiednią syntezę witaminy D3 przynajmniej 18% ciała musi być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez min. 15 minut dziennie. Naturalna synteza witaminy D jest najbardziej efektywna miedzy godziną 10 a 15, o ile nie ma zachmurzenia, a skóra nie jest pokryta filtrami przeciwsłonecznymi. Wymagania te są często trudne do spełnienia.
Ekspozycja dziecięcej skóry na słońce jest przeciwwskazana do 3. roku życia. Wiele osób, w obawie przed niekorzystnymi skutkami działania promieni słonecznych na skórę rezygnuje z odsłaniania niepokrytego filtrami ciała na słońcu. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i ich dzieci. W takiej sytuacji, bezpiecznym rozwiązaniem jest doustne przyjmowanie witaminy D3. Dawkowanie zgodnie z aktualnymi zaleceniami wygląda następująco:
- 0-6 miesiąc życia: 400 IU/dobę niezależnie od tego, czy dziecko karmione jest piersią czy mlekiem modyfikowanym;
- 6-12 miesiąc życia: 400-600 IU/dobę;
- 1-10 lat: 600-1000 IU/dobę;
- 11-18 lat: 800-2000 IU.
Przedstawione dawkowanie dotyczy profilaktycznego stosowania witaminy D u dzieci. W przypadku stwierdzonego niedoboru, zalecana ilość tej substancji jest dobierana indywidualnie, w zależności od jej stężenia w organizmie. Dzieci z prawidłową masą ciała, których dieta zawiera pokarmy bogate w witaminę D, mogą przyjmować niższe rekomendowane dawki. Dzieciom z nadwagą lub dietą ubogą w tą substancję, zalecane są wyższe dawki, znajdujące się w górnej granicy.
W czym jest witamina D?
Przede wszystkim w tłustych rybach, takich jak łosoś, śledź i węgorz. Mniejsze ilości znajdują się w żółtkach jaj, żółtym serze i niektórych grzybach. Należy pamiętać, że u dzieci otyłych, konieczne jest stosowanie podwójnej ilości zalecanej dawki dla danej grupy wiekowej. Noworodkom, które zostały przedwcześnie urodzone, lekarz może rekomendować wyższe dawki witaminy D.
Witamina D dla noworodka – jaką wybrać?
Jaka witamina D będzie najlepsza dla dziecka? Przede wszystkim taka, która podana zostanie w odpowiedniej dawce. U dzieci duże znaczenie ma też sama forma podania. W przypadku niemowląt, można sięgnąć po krople, kapsułki twist-off lub aerozol. Starsze dzieci, radzące sobie dobrze z połykaniem tabletek, mogą zażywać właśnie w takiej formie lek lub suplement. Witamina D dobrze wchłania się w obecności tłuszczów. Z tego względu zaleca się stosować ją razem w pokarmem bogatym w tłuszcz.
Efektywność różnych form jest bardzo podobna. Witamina D dla dzieci w postaci kropli jest tak samo skuteczna jak w postaci np. aerozolu. Jeszcze kilka lat temu zalecano, aby niemowlakom podawać preparat, w którym znajdowała się witamina D i K. Obecnie nie ma takiej potrzeby. Maluch po porodzie otrzymuje zastrzyk z wystarczającą dawką witaminy K. Jedyną witaminą zalecaną obecnie do suplementowania u zdrowych, prawidłowo rozwijających się dzieci jest witamina D.
Witamina D – lek i suplementy diety
Witamina D – apteka oferuje liczne preparaty w różnej formie, aby każdy rodzic znalazł taki produkt, który w pełni zaspokaja potrzeby dziecka, a jednocześnie nie stwarza problemów z podaniem.
U niemowląt w pierwszym półroczu życia można zastosować krople D-Vitum 400 j.m. Krople bez problemu można podać dziecku bezpośrednio do ust lub dodać do pokarmu. Rodzice chwalą sobie taką formę witaminy D właśnie ze względu na dużą łatwość i swobodę w stosowaniu. W drugim półroczu życia, jeśli potrzebna jest dawka 600 j.m. można również sięgnąć po krople, takie jak np. Ibuvit D.
Dość popularne są też kapsułki twist-off, dostępne w różnych dawkach. Ich zawartość należy wycisnąć do ust dziecka lub do pokarmu uważając, aby otoczka kapsułki nie dostała się przypadkowo do buzi dziecka. Szukając dawki 1000 j.m. dla rocznego malucha można wybrać aerozol np. D-Vitum 1000. Wystarczy 1 naciśnięcie pompki, aby dostarczyć dziecku potrzebną ilość witaminy D3. Dobrym preparatem są też krople Vigantol, które mają status leku, a nie suplementu diety. 1 kropla dostarcza 500 j.m. witaminy D.
Jaka witamina D będzie dobra dla starszych dzieci? Kilkuletnie dzieci, które bez trudu połykają kapsułki i tabletki, mogą przyjmować preparat z witaminą D właściwie w każdej dostępnej formie. Warto kierować się indywidualnymi preferencjami dziecka. Niektóre formy np. żelki lub kapsułki do żucia zawierają jednak spore ilości cukru i dodatkowych substancji, które nie wpływają korzystnie na zdrowie.
Do decyzji rodzica należy wybór odpowiedniego preparatu z witaminą D dla dziecka. Ważne, aby jego forma była akceptowalna przez malucha, co wpłynie na regularne przyjmowanie potrzebnej dawki witaminy D3.
Bibliografia:
Rusińska A., Płudowski P., Walczak M. i wsp. Vitamin D Supplementation Guidelines For Poland – A 2018 Update, Front Endocrinol (Lausanne); 2018; 31; 9: 246; doi: 10.3389/fendo.2018.00246
15 characters selected