Sięganie po witaminy na wypadanie włosów to jedno, ale potrzebne jest również ich wzmocnienie na zewnątrz. Dlaczego tak ważny przy wypadaniu włosów jest masaż skóry głowy i czy wcierka będzie lepsza niż szampon, który hamuje wypadanie włosów? Jak skutecznie zatrzymać nadmierną utratę włosów i stymulować wzrost nowych?
1. Wypadanie włosów - przyczyny
2. Maska, odżywka i szampon do włosów wypadających
3. Wcierka na wypadanie włosów
4. Domowe sposoby na wypadanie włosów, zioła na włosy
Wypadanie włosów - przyczyny
Przyczyny wypadania włosów mogą być bardzo różne. U niemal 80% mężczyzn, którzy tracą włosy znaczenie ma wpływ testosteronu na mieszki włosowe (łysienie androgenowe). W przypadku pozostałych części panów oraz pań za utratę włosów odpowiada wiele różnych czynników. Należą do nich m.in.:
- silny stres,
- niedobory witamin, minerałów i aminokwasów w diecie,
- zmiany hormonalne - właśnie dlatego tak często obserwuje się wypadanie włosów po ciąży oraz po menopauzie; choroby tarczycy również często objawiają się nadmierną utratą włosów,
- choroby skóry głowy - sany zapalne, grzybice (łojotokowe zapalenie skóry głowy, łupież),
- przyjmowanie niektórych leków (np. cytostatyki stosowane w leczeniu raka),
- podrażnienia pojawiające się na skórze głowy wywołane promieniowaniem UV, zanieczyszczeniami, sięganie po źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów, co skutkuje zamknięciem się mieszków włosowych,
- zbyt inwazyjne i nadmierne stylizacje włosów (prostowanie, suszenie, częste farbowanie, itp.) - dochodzi do uszkodzenia struktury włosów i ich łamania się, co obserwuje się jako wypadanie.
Wypadanie włosów ma charakter okresowy. Ich nadmierną utratę obserwuje się do 4 miesięcy po zadziałaniu czynnika osłabiającego jego struktury. Aby maksymalnie wzmocnić włosy najlepiej zadziałać dwutorowo. Od wewnątrz, dostarczając składników odżywczych, które wraz z krwią trafią do cebulek włosów - stanowiących ich macierz. Równie ważne są działania zewnętrzne na włosy. Dzięki temu znacznie poprawi się ich struktura. Wzmocnienie włosów za pomocą olejków, odżywek, masek i wcierek nie tylko poprawi ich wygląd, ale również zapobiegnie ich wypadaniu, a nawet będzie stymulowało wzrost nowych.
Maska, odżywka i szampon do włosów wypadających
Szampony do włosów stosowane są po to, aby oczyścić skórę głowy i włosy z zanieczyszczeń, a dodatkowo zapewnić im właściwości pielęgnacyjne. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy szampon nie zatrzyma wypadania włosów. Niestety jego kontakt ze skórą głowy jest zbyt krótki. Poza tym często mając delikatne włosy, skłonne do łamania się i wypadania wybieramy mało inwazyjne szampony. Dokładne i efektywne oczyszczenie skóry głowy jest jednak bardzo ważne, ponieważ pozwala jej oddychać, poprawia ukrwienie i toruje drogę do przezskórnego wnikania składników aktywnych pochodzących z odżywki i maski do włosów. Nie dochodzi również do zatykania łojem i zrogowaciałym naskórkiem mieszków włosowych. Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie popularne stały się peelingi do skóry głowy lub też mycie włosów szamponem peelingującym.
Szampon przeciw wypadaniu włosów może być stosowany naprzemiennie, z tym o właściwościach peelingujących, mocniej oczyszczającym. Tego typu kosmetyki nie mogą wykazywać działania drażniącego na skórę głowy, ponieważ może to wręcz nasilać problem utraty włosów. Dlatego ważne jest, aby kosmetyki do pielęgnacji włosów miały naturalne pH i były pozbawione inwazyjnych środków pieniących (SLS, SLES). Ponadto powinny być one bogate w składniki aktywne, które wzmacniają włosy, w tym również ziołowe wyciągi m.in. ze skrzypu polnego lub czarnej rzepy.
Na czystą skórę głowy i włosy można nałożyć odżywkę, a raz, dwa razy w tygodniu warto pamiętać o masce. Zawiera ona znacznie więcej składników odżywczych. Pozostawiając maskę na włosach dłużej, ich większa ilość przenikania do głębszych warstw kosmków, a efekty ich działania utrzymują się dłużej. Natomiast odżywka na wypadanie włosów pełni rolę bardziej kondycjonującą, ułatwia rozczesywanie, chroni włosy przed czynnikami zewnętrznymi, sprawia, że lepiej się układają.
Dlatego jeśli problem z utratą kosmków jest nasilony najlepiej sięgać po przeznaczone do włosów i skóry głowy maski przeciw wypadaniu włosów i na porost włosów. Pierwsza grupa to kosmetyki lub dermokosmetyki do włosów słabych i wypadających, która ma za zadanie wzmocnić i odżywić cebulki włosów. Ich składy bogate są w kwasy tłuszczowe, witaminy, takie jak biotyna na włosy, minerały i proteiny. Maski stymulujące wzrost nowych włosów pobudzają uśpione cebulki włosów, a ich składniki mają przyspieszyć podziały komórkowe w macierzy włosa. Środki tego typu to m.in. olejek rycynowy, cedrowy, drożdże i sok z brzozy. Aby zwiększyć efektywność działania maski po jej nałożeniu na włosy warto owinąć głowę ręcznikiem i pozostawić na pół godziny.
Wcierka na wypadanie włosów
Wcierki do włosów jeszcze lepiej sprawdzają się przy wypadających i mocno osłabionych włosach niż maski i odżywki. Sam preparat to jedno, ale podczas jego aplikacji wykonywany jest masaż skóry głowy, który poprawia jej ukrwienie i korzystnie wpływa na mikrocyrkulację. Zabieg ten sprawia, że składniki aktywne jeszcze lepiej przenikają przez skórę głowy i odżywiają cebulki. Na rynku dostępne są różne rodzaje wcierek, m.in. łagodzące łupież, normalizujące pracę gruczołów łojowych, hamujące wypadanie i pobudzające wzrost włosów. Ponadto w zależności od zastosowanego rozpuszczalnika dla substancji czynnych wcierki na wypadanie włosów dzielą się na wodne, alkoholowe i olejowe. Oczywiście te wodne będą najbardziej łagodne dla skóry głowy, a olejowe sprawdzą się gdy jest ona przesuszona. Natomiast wcierki alkoholowe najczęściej stosuje się gdy problem wypadania włosów jest nasilony, a skóra jest w dobrej kondycji. Alkohol bardzo dobrze wnika w głąb skóry głowy i stanowi znacznie lepszy rozpuszczalnik, niż woda czy olej, dla wielu substancji aktywnych. Niestety bywa, że działa drażniąco i wysuszająco na naskórek.
Wcierki na porost włosów mają również określoną moc oznaczoną na opakowaniach skalą od 0 do 3. Preparaty o wyższej numeracji nie nadają się do stosowania na początek. Często zawierają składniki mocno drażniące jak chili, imbir i kapsaicynę, które mają za zadanie pobudzić krążenie w obrębie skóry głowy i stymulować włosy do wzrostu.
Składnikami wcierek są głównie ekstrakty roślinne, ale nie tylko. Co najczęściej zawierają wcierki?
- ziele skrzypu - bogate w związki krzemu, które wzmacniają cebulki i hamuje wypadanie włosów,
- liście pokrzywy zwyczajnej - zawierają krzemionkę, kwasy tłuszczowe, polifenole, liczne witaminy i minerały - zatrzymują wypadanie, pobudzają wzrost i korzystnie wpływją na wygląd włosów,
- wyciągi z czarnej rzepy - popularny składnik preparatów na wypadanie włosów poprzez pobudzenie cebulek oraz usprawnienie cyku wzrostu włosa,
- korzeń łopianu - wzmacnia włosy cienkie i zniszczone, hamuje ich wypadanie oraz stymuluje wzrost nowych; sprawdza się też w łysieniu łojotokowym - niweluje świąd oraz stan zapalny,
- nasiona kozieradki - przyspieszają wzrost włosów, zatrzymują ich wypadanie, łagodzą łojotok i podrażnienia, a co więcej zapewniają zdrowe i lśniące włosy,
- wyciąg z żeń-szenia - poprawia stan włosów i toruje drogę dla innych składników preparatów,
- kofeina - poprawia mikrokrążenie i przyspiesza porost kosmyków,
- olej z czarnuszki - mocno wzmacnia kosmki i przyspiesza ich wzrost,
- olej laurowy - łagodzi podrażnienia skóry głowy, skuteczny preparat na wypadanie włosów.
Dużą popularnością cieszą się również ampułki na wypadanie włosów. Preparaty tego typu to również wcierki, z tym że podzielone na odpowiednie porcje. Jedna ampułka powinna zostać w całości jednorazowo zaaplikowana na skórę głowy. Zawierają wysokie koncentracje składników aktywnie działających.
Jak prawidłowo używać wcierki? Na początek należy pamiętać, że skóra głowy musi być czysta, aby substancje aktywne miały możliwość przeniknąć do cebulek. Wcierki stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta, równomiernie rozprowadzając je na skórze głowy, jednocześnie ją masując. Częstotliwość stosowania zależy od rodzaju wcierki. Niektóre z nich można aplikować nawet co drugi dzień, inne raz w tygodniu. Wszelkie informacje znajdują się na opakowaniu każdego preparatu. Na pewno dobrze jest jeśli pozostają one przez co najmniej kilkadziesiąt minut na skórze głowy. Jeśli głowa zostanie umyta szamponem od razu po nałożeniu wcierki, składniki aktywne nie zdążą przeniknąć w głąb skóry.
Domowe sposoby na wypadanie włosów, zioła na włosy
Na co dzień istotna jest również odpowiednia dieta na wypadanie włosów. Warto zwracać uwagę, aby dostarczać organizmowi dużo witamin i minerałów, które odżywią włosy. Chodzi głównie o witaminy z grupy B, witaminę A, E, C i żelazo, krzem, cynk. Warto zatem oprócz świeżych warzyw i owoców spożywać wielozbożowe kasze, makarony, pieczywo, jak również chude mięso, ryby, rośliny strączkowe, które stanowią dobre źródło aminokwasów.
Uzupełnienie menu mogą stanowić suplementy diety wzmacniające włosy. Kapsułki i tabletki na włosy i paznokcie zawierają w swoim składzie zestawy witamin, minerałów, ziołowych wyciągów oraz aminokwasów, które odżywiają cebulki włosa od wewnątrz, a dzięki temu wzmacniają kosmki. Wśród preparatów tego typu ważna jest biotyna na włosy. Już niewielkie niedobory tego składnika w diecie sprawiają, że włosy stają się osłabione i podatne na wypadanie. Ze względu na termiczną obróbkę żywności oraz spożywanie wysoko przetworzonych produktów może jednak brakować jej w diecie. Często również leki na wypadanie włosów zawierają w swoim składzie wysokie dawki biotyny. Działa ona bardzo korzystnie zarówno na wzrost łodygi włosa jak i na jego macierz.
Jak wybrać skuteczny preparat na wypadanie włosów? Przeczytaj artykuł: Witaminy i preparaty na mocne włosy - ranking.
Dla zwolenników naturalnych metod można stosować zioła na wypadające włosy. Nadadzą się one zarówno do picia jak i do wykonywania odżywczych płukanek. Do tego calu sprawdzą się zioła do zaparzania w saszetkach, m.in. szałwia i pokrzywa. Kilka saszetek należy zalać wrzątkiem i odczekać, aż napar będzie letni. Po umyciu włosów szamponem należy dokładnie zlać, albo w miarę możliwości zamoczyć włosy w ziołowym naparze i pozostawić na włosach kilkadziesiąt minut, owijając głowę ręcznikiem. W taki sposób większa ilość drogocennych składników przeniknie to struktury kosmków oraz przez skórę do mieszków włosowych. Wybierając do płukanki szałwię należy zachować ostrożność przy jasnych włosach, ponieważ może ona barwić je na ciemny odcień.
Czy istnieje jeden skuteczny sposób na wypadanie włosów? Zdecydowanie nie. Dużo zależy jaka jest przyczyna nadmiernej ich utraty. Ważne jest wsparcie mieszków włosowych i samych kosmków zarówno od wewnątrz jak i na zewnątrz. Dlatego warto sięgnąć po dostosowane do własnych potrzeb i oczekiwań tabletki na wypadanie włosów, a także szampon wzmacniający, odżywkę, maskę i wcierkę. Taki zestaw w połączeniu z dietą oraz unikaniem czynników szkodliwych sprawią, że będą nas cieszyć silne, zdrowe włosy i nie będziemy mieć zastrzeżeń co do ich kondycji. Należy jednak pamiętać, że nadmierna utrata włosów może mieć związek z problemami zdrowotnymi. Jeśli zatem martwi nas ten fakt warto zastanowić się nad wizytą u lekarza oraz wykonaniem badań.
Bibliografia:
- T. Grant Phillips, W. Paul Slomiany; Hair Loss: Common Causes and Treatment; Am Fam Physician.; 2017 Sep 15;9 6(6): 371-378 [dostęp online];
- Błecha Krzysztof; Nadmierne wypadanie włosów – racjonalna fitoterapia i suplementacja diety; Post Fitoter 2021; 22(1): 70-73; DOI: https://doi.org/10.25121/PF.2021.22.1.70.
28 characters selected