Co na bolące gardło u dziecka stosować?
Leki na ból gardła dla dzieci szybko uśmierzają nieprzyjemne dolegliwości pojawiające się w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych. Preparaty te różnią się składem, właściwościami oraz postacią. Przy wyborze odpowiedniego środka na ból gardła dla dziecka należy wziąć pod uwagę jego wiek oraz rodzaj i stopień nasilenia objawów. Pastylki na ból gardła o właściwościach nawilżających i osłaniających zalecane są głównie przy wystąpieniu uczucia suchości i drapania w gardle. Są one pomocne również przy chrypce. W ich składzie znaleźć można m.in. porost islandzki, prawoślaz lub miód. Tabletki do ssania dla dzieci, w których obecny jest porost islandzki, najczęściej rekomendowane są do stosowania powyżej 4 roku życia. Dzieci w tym wieku zazwyczaj dobrze radzą sobie z taką postacią preparatu.
Przeciwbólowe i przeciwzapalne leki na ból gardła dla dzieci przeznaczone są do łagodzenia silnego bólu gardła, który trudno jest uśmierzyć przy pomocy innych preparatów. Jeśli pastylki do ssania nie przynoszą wystarczającej ulgi, można sięgnąć po lek na ból gardła dla dziecka w formie syropu. Działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe wykazuje dobrze znany rodzicom ibuprofen. Syrop na ból gardła dla dzieci z ibuprofenem dawkuje się na podstawie masy ciała małego pacjenta. Można go stosować już u niemowląt powyżej 3 miesiąca życia.
Leki na ból gardła u dziecka – kiedy je stosować?
Warto wiedzieć, co na ból gardła u dziecka jest skuteczne i bezpieczne, a także, w jakich sytuacjach i przez jak długi czas można stosować wybrany preparat. Leki na ból gardła dla dzieci podawane są najczęściej podczas infekcji. Można z nich korzystać przy przeziębieniu, grypie, anginie i innych chorobach, w których przebiegu dochodzi do zapalenia gardła i pojawienia się związanych z tym objawów. W takich sytuacjach, oprócz leków na gardła powszechnie stosowane są też leki na ból i gorączkę u dzieci.
Po leki na ból gardła rodzice sięgają również wtedy, gdy maluch skarży się na suchość w gardle lub pojawiła się chrypka. Objawy te mogą świadczyć o infekcji, ale mogą wynikać również z narażenia błony śluzowej gardła na niekorzystne czynniki środowiskowe, takie jak dym papierosowy czy też suche powietrze. Warto mieć na uwadze, że leki na ból gardła u dzieci, jeśli stosowane są bez wiedzy lekarza, powinny być podawane jedynie przez kilka dni. Jeśli po ich upływie dolegliwości nadal się utrzymują, konieczna jest wizyta u lekarza. Leki na ból gardła u dzieci często mają też wskazany maksymalny czas ich stosowania, który znaleźć można w dołączonej do nich ulotce.