Krople na ból ucha
Preparaty na ból uszu zawierają substancje przeciwbólowe, przeciwzapalne, antybakteryjne, a także łagodzące i nawilżające. Leki na ból ucha z salicylanem choliny wskazane są do stosowania u osób dorosłych. Substancja ta szybko i skutecznie zmniejsza stan zapalny i przynosi ulgę w bólu. Wśród preparatów na ból ucha dla dzieci znajdziemy m.in. krople do ucha ze srebrem i miedzią. Działają one przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Hamują rozwój drobnoustrojów i łagodzą zapalenie ucha. Można je stosować już od 1-ego roku życia.
Wśród kropli do ucha dla dzieci znajdziemy też preparaty na bazie olejków roślinnych. Pomagają one usunąć nagromadzoną w przewodzie słuchowym woskowinę. Zmniejszają też odczuwany ból i łagodzą podrażnienie. Takie krople na ból ucha dla dzieci można stosować najczęściej od 3-ego roku życia.
Preparaty na ból ucha – stosowanie
Krople na ból ucha należy zawsze stosować zgodnie z opisem, umieszczonym w ulotce. Zawarte tam zalecenia mogą bowiem nieco odbiegać od ogólnych zasad podawania kropli do uszu. Przed użyciem takiego preparatu należy ogrzać butelkę z kroplami w dłoniach. Roztwór powinien mieć temperaturę zbliżoną do ciepłoty ciała. Krople na ból ucha zaleca się stosować w pozycji leżącej. Dla większego komfortu podania leku, można poprosić o pomoc inną osobę.
Chory powinien położyć się tak, aby ucho do którego będzie podawany preparat było zwrócone ku górze. Następnie należy odciągnąć małżowinę uszną, aby możliwie jak najbardziej „wyprostować” kanał słuchowy. Dzięki temu, krople na ból ucha dostaną się do miejsca działania. Po zakropieniu zalecanej ilości kropli, należy pozostać jeszcze kilka minut w pozycji leżącej. Po podniesieniu głowy, nadmiar preparatu na ból ucha może wypłynąć. Wystarczy przetrzeć go chusteczką.
Krople lub spray na ból ucha może być stosowany jeśli dolegliwości nie są bardzo nasilone. W przypadku silnego bólu, krwawienia z ucha, gorączki lub pogorszenia słuchu należy udać się do lekarza. Preparaty na ból ucha bez recepty nie powinny być stosowane dłużej niż 3-5 dni w zależności od konkretnego leku. Jeśli objawy się nie zmniejszają lub nasilają, również konieczna jest konsultacja z lekarzem.