Informacje podstawowe Cetip, 10 mg tabletki powlekane, 10 szt.
Cetip to produkt leczniczy do stosowania m.in. w katarze siennym, alergii, świądzie skóry.
Skład Cetip, 10 mg tabletki powlekane, 10 szt.
Substancją czynną jest: cetyryzyny dichlorowodorek.
1 tabletka powlekana zawiera 10 mg cetyryzyny dichlorowodorku.
Substancje pomocnicze: rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana, kukurydziana, talk, magnezu stearynian; otoczka: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), talk i makrogol 6000.
Działanie Cetip, 10 mg tabletki powlekane, 10 szt.
Cetip wykazuje działanie przeciwhistaminowe (przeciwalergiczne).
Wskazania Cetip, 10 mg tabletki powlekane, 10 szt.
Lek ten jest stosowany w leczeniu osób z katarem siennym (sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa), występującymi przez cały rok alergiami, np. alergią na kurz lub sierść zwierząt (całoroczne alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa), a także z obrzękiem, zaczerwienieniem i swędzeniem skóry (pokrzywka). Lek ten łagodzi też nieprzyjemne objawy i dyskomfort związane z wymienionymi wyżej chorobami, takie jak kichanie, podrażnienie błony śluzowej nosa i katar, zatkany nos, swędzenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu, a także wysypki skórne.
Dawkowanie Cetip, 10 mg tabletki powlekane, 10 szt.
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano to w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
Dorośli i dzieci w wieku 12 lat i starsi: jedna tabletka raz na dobę.
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 5 mg (pół tabletki) dwa razy na dobę (pół tabletki rano i pół tabletki wieczorem) lub 10 mg (jedt raz na dobę zgodnie z zaleceniami lekarza.
Dzieci o masie dała poniżej 30 kg: 5 mg (pół tabletki) raz na dobę.
Tabletki należy połykać, popijając szklanką wody. Lek można przyjmować niezależnie od posiłku. Tabletkę można podzielić na równe dawki.
Przeciwwskazania Cetip, 10 mg tabletki powlekane, 10 szt.
Nie należy stosować leku Cetip: jeśli pacjent ma uczulenie na cetyryzynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, jeśli pacjent ma ciężkie zaburzenia czynności nerek, jeśli u pacjenta występuje nietolerancja niektórych cukrów (dziedziczna nietolerancja galaktozy, niedobór laktazy (typu Lapp) lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy), jeśli pacjent ma problemy z zatrzymaniem moczu.
Informacje dodatkowe Cetip, 10 mg tabletki powlekane, 10 szt.
Jeśli pacjent choruje na padaczkę lub narażony jest na ryzyko wystąpienia drgawek, ma zaburzoną pracę nerek, występują czynniki ryzyka zatrzymania moczu, powinien zwrócić się po poradę do lekarza.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Brak specjalnych zaleceń dotyczących warunków przechowywania.
Stosowanie innych lekówNależy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekarz, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Cetip może wchodzić w interakcje z: lekami hamującymi czynność ośrodkowego układu nerwowego (leki przeciwdepresyjne, leki przeciwlękowe, leki nasenne), rytonawirem.
Stosowanie leku z jedzeniem i piciemJak w przypadku wszystkich leków przeciwhistaminowych, podczas stosowania tego leku należy unikać spożywania alkoholu.
Pokarm nie wpływa w sposób zauważalny na wchłanianie cetyryzyny.
Ciąża i karmienie piersiąJeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieżyNie zaleca się stosowania tego leku u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszynTen lek może powodować senność jeśli objaw ten wystąpi u pacjenta, nie powinien on prowadzić pojazdów ani obsługiwać żadnych narzędzi i maszyn.
Jeśli pacjent jest szczególnie wrażliwy na działanie tego leku, może się okazać, że jednoczesne spożywanie alkoholu lub innych środków wpływających hamująco na układ nerwowy może dodatkowo wpływać na uwagę i zdolność reagowania.