Leki na katar u dzieci
Lek na zatoki dla dziecka jest powszechnie stosowany w okresie infekcyjnym. Maluchy mogą łapać różnego rodzaju infekcje kilka razy w ciągu roku. W większości przypadków choroby te nie są groźne, ale znacząco pogarszają komfort małego pacjenta. Leki na katar u dzieci mogą być też podawane przy poważniejszych infekcjach, jednak należy pamiętać, że ta grupa dzieci zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Krople i syropy na katar i zatoki u dzieci można stosować jednocześnie z antybiotykiem, jeśli jest on wdrożony do leczenia. W wielu sytuacjach, oprócz preparatów łagodzących katar i przywracających drożność nosa, potrzebne są też leki na ból i gorączkę dla dzieci. Środki te zawsze warto mieć w domowej apteczce, aby w razie potrzeby móc szybko złagodzić nieprzyjemne dolegliwości odczuwane przez malucha.
Leki na katar u dzieci najczęściej stosowane są przy ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa i zatok. W większości przypadków choroba ta wywoływana jest przez wirusy i nie wymaga podania antybiotyku. Pomocne mogą być wówczas leki na katar dla dziecka, które skutecznie łagodzą objawy infekcji. Preparaty te mają różne rekomendacje co do długości ich stosowania. Wybrane leki na zatoki dla dzieci można bezpiecznie podawać jedynie przez 5-7 dni, choć dostępne są też preparaty, które można stosować dłużej.
Spraye, syropy, krople na katar i zatoki u dzieci
Leki na katar u dzieci dostępne są w różnej postaci. Bardzo często opiekunowie sięgają po spray do nosa dla dziecka. Zaletą jego stosowania jest szybkie pojawienie się działania oraz długi czas jego utrzymywania się. Spray do nosa dla dziecka może mieć bardziej płynną lub żelową konsystencję. Leki na katar u dzieci w postaci żelu dłużej utrzymują się na śluzówce nosa. Ich podanie wiąże się z ograniczeniem spływania leku po błonie śluzowej gardła.
Można wybrać też krople na katar i zatoki u dzieci. Zarówno spray, jak i zwykłe krople na katar mają swoich zwolenników. Spray jest dla wielu osób wygodniejszy w podaniu i nie wymaga przyjęcia przez pacjenta pozycji leżącej. Z drugiej jednak stron nie wszystkie maluchy dobrze tolerują rozpylanie mgiełki leku w nosie. W takich przypadkach rodzice mogą zastosować krople na katar i zatoki u dzieci, które aplikuje się w pozycji leżącej.
Można wybrać też syropy na katar i zatoki u dzieci, które oprócz łagodzenia kataru mogą zmniejszać również inne oznaki infekcji. Warto pamiętać również o domowych sposobach na zatkany nos, takich jak chociażby inhalacje i regularne nawilżanie błony śluzowej nosa. Pomocne może być też płukanie nosa i zatok, które najczęściej zaleca się przeprowadzać u dzieci po ukończeniu 4 roku życia.