Co na katar w ciąży stosować?
Nie wszystkie leki na zatoki w ciąży są dozwolone do stosowania przez kobiety oczekujące potomstwa. Przeciwwskazane są chociażby leki z pseudoefedryną i fenylefryną. Co na zatkany nos w ciąży można więc stosować? W okresie ciąży można bezpiecznie korzystać z wody morskiej. Izotoniczna woda morska działa nawilżająco. Pomaga oczyścić nozdrza z nadmiaru śluzu, a także obecnych w nich bakterii, wirusów i innego rodzaju zanieczyszczeń. Spray do nosa dla kobiet w ciąży, który zawiera izotoniczną wodę morską, może być stosowany codziennie, zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjentki.
Krople do nosa w ciąży mogą też zawierać hipertoniczny roztwór wody morskiej. Ma on większe stężenie i rekomendowany jest głównie w przypadku zalegania gęstej wydzieliny, którą trudno jest usunąć przy pomocy standardowej wody morskiej. Hipertoniczny spray do nosa dla kobiet w ciąży zmniejsza obrzęk śluzówki i krótkotrwale przywraca drożność nosa. Ten rodzaj wody morskiej może być stosowany jedynie przez określony czas.
Krople do nosa dla kobiet w ciąży
Jakie krople do nosa w ciąży można dodatkowo stosować? Wybrane preparaty na katar dla kobiet ciężarnych są dodatkowo wzbogacone olejkami eterycznymi lub substancjami nawilżającymi/regenerującymi. Dobrze sprawdzają się one zarówno przy katarze wywołanym infekcją, jak również tzw. katarze ciążowym, którego przyczyną są zmiany hormonalne zachodzące w okresie ciąży. Katar hormonalny może utrzymywać się tylko przez pewien okres ciąży lub trwać przez całe 3 trymestry. Jeśli objaw ten występuje przez tak długi czas, szczególnie ważne jest stosowanie bezpiecznego sprayu do nosa dla kobiet w ciąży, z którego można korzystać długotrwale.
Co na katar w ciąży może być pomocne? Zmagając się z katarem, warto pamiętać też o inhalacjach, które mogą przynieść chwilową ulgę i odetkać zablokowany nos. Przy lejącym katarze, można użyć do inhalacji ampułek z solą fizjologiczną, a przy gęstym katarze lepiej sprawdzić powinny się ampułki z solą hipertoniczną. Można też wykonać inhalacje parowe z niewielkim dodatkiem olejków eterycznych. Należy przy tym pamiętać, że nie wszystkie olejki eteryczne są dozwolone do stosowania przez kobiety ciężarne. Przy przeziębieniu przydatne mogą być też preparaty na ból gardła w ciąży, środki na kaszel lub ból głowy.
Krople do nosa w ciąży mogą chwilowo poprawić komfort i samopoczucie chorującej pacjentki. Pomocne może być częste wietrzenie pomieszczenia i nawilżanie w nim powietrza. Warto zadbać także o optymalną temperaturę w mieszkaniu. Nadmierne ogrzewanie pomieszczeń nie wpływa korzystnie na komfort chorego. Przed snem dobrze jest wyżej ułożyć poduszkę pod głową, aby zapobiegać gromadzeniu się wydzieliny w nosie i zatokach.