Jakie mleko po 12 miesiącu życia wybrać?
Jeśli dziecko było karmione mlekiem modyfikowanym w pierwszy roku życia, po 12 miesiącu można wprowadzić produkt na bazie mleka z cyfrą 3. Mleko modyfikowane po 1 roku życia, podobnie jak mleko następne (mleko modyfikowane po 6 miesiącu z oznaczeniem 2) warto jest wprowadzać do diety stopniowo, tak aby maluch przyzwyczaił się do nowego smaku. Jeśli dziecko jest zdrowe, można stosować standardowe mleko modyfikowane. Dostępna jest też żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, która przeznaczona jest dla dzieci z określonymi potrzebami żywieniowymi. Takie produkty powinny być jednak wprowadzane do diety dziecka pod kontrolą lekarza.
Mleko modyfikowane po 12 miesiącu życia nie może być już jedynym źródłem pożywienia dla malucha. Stopniowe rozszerzanie diety i wprowadzanie różnych rodzajów posiłków rekomendowane jest w okolicy 6 miesiąca życia. Po ukończeniu 1 roku życia, mleko powinno być już tylko dodatkiem do codziennej diety.
Mleko po pierwszym roku życia – kiedy warto je stosować?
Mleko modyfikowane po 1 roku życia zawiera cenne witaminy, minerały i inne składniki odżywcze, które wspierają prawidłowy rozwój dziecka. Produkt na bazie mleka może stanowić więc wartościowy element diety dostarczający maluchowi związków, które wspomagają funkcjonowanie jego organizmu. Mleko po 12 miesiącu życia może być stosowane u dzieci, które od początku lub od kilku miesięcy karmione są mlekiem modyfikowanym. Można je wprowadzić również u maluchów, których mamy zdecydowały się na zaprzestanie karmienia piersią po 1 roku życia.
Mleko modyfikowane po 12 miesiącu można podawać dzieciom aż do ukończenia 2 roku życia. U rocznego malucha warto próbować przestawić się z podawania mleka w butelce na podawanie pokarmu z otwartego kubka lub np. bidonu z miękką rurką. Należy przy tym pamiętać, że naczynia w których podawane jest mleko modyfikowane wymagają regularnego i dokładnego czyszczenia.
Mleko modyfikowane po 1 roku życia nie jest niezbędnym elementem diety. Jeśli dziecko przyjmuje odpowiednią ilość pokarmów w ciągu dnia, nie ma konieczności dodatkowego podawania mu mleka w proszku lub w płynie. Warto jednak zwrócić uwagę, czy w spożywanych posiłkach znajduje się wystarczająca ilość wapnia, który jest niezbędny do kształtowania się kośćca, a także innych składników odżywczych. Jeśli może być ich zbyt mało, warto rozważyć wzbogacenie diety o mleko po 12 miesiącu życia.