Mleko dla dzieci powyżej 30 miesiąca życia
Mleko dla dzieci po 30 miesiącu życia może być podawane maluchom, które już w trakcie poprzednich miesięcy otrzymywały mleko modyfikowane. Mogą je spożywać również dzieci, które były wcześniej karmione piersią. Mleko dla dziecka powyżej 30 miesiąca nie jest już niezbędnym elementem diety, jak ma to miejsce w przypadku mleka początkowego i mleka następnego z cyfrą 2. Nadal jednak, produkt na bazie mleka dla dzieci po 30 miesiącu życia stanowi źródło cennych składników, które wspierają fizyczny i psychiczny rozwój malucha.
Mleko dla dziecka powyżej 30 miesiąca może być podawane jako oddzielny produkt lub służyć do przygotowania kaszek, kleików i innych pokarmów. W tym wieku, maluch zazwyczaj otrzymuje 2-3 porcje mleka na dobę. Podobnie jak w przypadku produktów na bazie mleka dla młodszych dzieci, również mleko dla dzieci po 30 miesiącu warto wprowadzać do diety stopniowo. Można sukcesywnie zmniejszać ilość miarek mleka 4 (mleko modyfikowane po 24 miesiącu) na miarki mleka z cyfrą 5. Dziecko najczęściej potrzebuje trochę czasu aby przestawić się na nowy smak pokarmu.
Mleka dla dzieci powyżej 30 miesiąca życia – co znajduje się w ich składzie?
Dostępne są różne mleka dla dzieci powyżej 30 miesiąca życia. Przy wyborze odpowiedniego produktu warto kierować się jego składem oraz indywidualnymi potrzebami żywieniowymi dziecka. Jeśli maluch już wcześniej spożywał mleko modyfikowane, najczęściej zaleca się pozostanie przy tej samej marce produktu.
Mleko dla dzieci powyżej 30 miesiąca zawiera liczne składniki odżywcze. Wśród nich znaleźć można witaminy, np. witaminę D, witaminę K czy witaminy z grupy B. Obecne są też minerały, takie jak magnez, żelazo, jod i cynk. Cennym elementem mleka dla dzieci powyżej 30 miesiąca życia jest wapń, który jest niezbędny do utrzymania zdrowia kości i zębów. W produktach na bazie mleka powyżej 2,5 roku życia znaleźć można też nienasycone kwasy tłuszczowe, które wspierają rozwój układu nerwowego i narządu wzroku. Mleko dla dzieci powyżej 30 miesiąca wpływają na funkcjonowanie układu odpornościowego oraz rozwój poznawczy.