Bacytracyna- działanie i właściwości
Antybiotyk bacytracyna działa poprzez hamowanie syntezy ściany komórkowej bakterii, co prowadzi do ich zniszczenia. Jest skuteczna głównie wobec bakterii Gram-dodatnich, takich jak Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae czy Clostridium difficile. Nie działa natomiast na bakterie Gram-ujemne i niektóre szczepy oporne. Nie wchłania się dobrze przez przewód pokarmowy, dlatego jej zastosowanie ogranicza się głównie do leczenia miejscowego. Podanie leku z bacytracyną na skórę lub błony śluzowe jest bezpieczne. W takiej formie nie wykazuje ona działania ogólnoustrojowego. W przypadku przedawkowania, np. po podaniu doustnym, może prowadzić do uszkodzenia nerek, dlatego nie stosuje się jej systemowo.
Ze względu na swoją skuteczność, bacytracyna jest wykorzystywana w różnych preparatach farmaceutycznych. Bacytracyna leki- to popularne maści przeznaczone do leczenia powierzchownych zakażeń skóry, takich jak rany, oparzenia, owrzodzenia czy otarcia. Zwykle są to preparaty wieloskładnikowe, gdzie łączy się bacytracynę ją z innymi antybiotykami, np. neomycyną lub polimyksyną B, aby rozszerzyć spektrum działania leku również na bakterie Gram-ujemne.
Bacytracyna do oczu była wykorzystywana kiedyś w postaci maści oftalmicznych do leczenia infekcji bakteryjnych spojówek, powiek czy rogówki. Ze względu na swoje właściwości i niskie ryzyko działań niepożądanych była ona bardzo popularna. Została jednak wyparta przez inne, bardziej nowoczesne substancje. Obecne na rynku krajowym leki do oczu nie zawierają bacytracyny, nie występuje ona również jako składnik recepturowy, więc sporządzenie kropli ocznych w warunkach aptecznych z bacytracyną, również nie jest możliwe.
Bacytracyna- środki ostrożności
Bacytracyna jest ceniona za swoją skuteczność w leczeniu zakażeń miejscowych, ale jej zakres stosowania ogranicza się głównie do terapii zewnętrznej, aby uniknąć ryzyka oporności i działań niepożądanych.