Benzydamina działanie
Benzydamina występuje w preparatach w postaci soli – chlorowodorek benzydaminy. Substancja ta działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, ale również przeciwobrzękowo i miejscowo znieczulająco. Oprócz tego, że łagodzi objawy infekcji wykazuje również aktywność przeciwbakteryjną, przeciwwirusową oraz przeciwgrzybiczą. Dlatego tak popularna na ból gardła oraz afty i pleśniawki w jamie ustnej jest właśnie benzydamina. Leki zawierające tą substancję stosowane są również w infekcjach intymnych.
Benzydamina a ciąża i karmienie piersią
Ze względu na wysoki profil bezpieczeństwa benzydamina w ciąży może być stosowana miejscowo zarówno na infekcje gardła i jamy ustnej jak i okolic intymnych. Chlorowodorek benzydaminy aplikowany miejscowo nie przenika do mleka matki i może być stosowany podczas karmienia piersią. Aerozol do stosowania w jamie ustnej (np. marki Tantum Verde) można podawać nawet niemowlętom. Oczywiście wcześniej warto skonsultować leczenie malucha z lekarzem.
Benzydamina – skutki uboczne
Podanie miejscowe benzydaminy może skutkować uczuciem drętwienia, mrowienia oraz brakiem czucia w miejscu aplikacji. Doustnie natomiast nie powinna być stosowana banzydamina. Szkodliwość substancji jest w takim wypadku bardzo wysoka. Wywołuje działanie psychoaktywne utrzymujące się nawet do 12 godzin oraz uszkadza serce i nerki.