Chlorek sodu – właściwości
Chlorek sodu – co to za związek? Chlorek sodu, czyli NaCl, w medycynie stosowany jest głównie w postaci roztworu o stężeniu 0,9-3,0%. W zależności od zastosowanego stężenia chlorku sodu, preparaty te mają nieco inne właściwości.
Chlorek sodu – zastosowanie tego związku jest bardzo szerokie. Jest on jednym ze składników elektrolitów. Pomaga uzupełnić sole mineralne, które organizm traci podczas intensywnego pocenia się lub w wyniku biegunki. Ampułki z solą fizjologiczną, w której chlorek sodu stosowany jest w stężeniu 0,9% wykorzystywane są do płukania oczu oraz ran. Wyróżnia je bardzo dobra tolerancja.
Chlorek sodu w ciąży również może być stosowany. Jest to związek bezpieczny dla kobiet ciężarnych, a także dzieci. Oczywiście każdy preparat należy traktować indywidualnie. W preparatach z chlorkiem sodu obecne są zazwyczaj też inne substancje, które mogą nie być wskazane u tych grup pacjentów.
Chlorek sodu do inhalacji
Chlorek sodu jest szeroko wykorzystywany podczas różnego rodzaju infekcji dróg oddechowych. Preparaty na katar i zapalenie zatok często zawierają ten związek, ponieważ pomaga on oczyścić drogi oddechowe, nawilżyć je, a w razie potrzeby również pomóc pozbyć się zalegającej w nosie wydzieliny. Do oczyszczania nosa oraz nawilżania błony śluzowej przydatna jest sól fizjologiczna, czyli 0,9% roztwór chlorku sodu. Natomiast u osób z zalegającą, gęstą wydzieliną, lepsze efekty powinien przynieść roztworów o wyższym stężeniu soli, który zmniejszy obrzęk śluzówki i rozrzedzi gęsty śluz.
Chlorek sodu – skutki uboczne mogą być zróżnicowane, w zależności od stanu zdrowia pacjenta, drogi podania leku oraz zawartości chlorku sodu. Wśród możliwych działań niepożądanych wymienić można objawy hipernatremii i hiperchloremii.