Co to jest chlorheksydyna- płyn?
Chlorheksydyna działa poprzez niszczenie drobnoustrojów, co zapobiega zakażeniom i ułatwia gojenie się ran. Stosuje się ją w do dezynfekcji skóry oraz w stomatologii do higieny jamy ustnej i w leczeniu zapaleń dziąseł i aft. W postaci roztworu chlorheksydyna pomaga zwalczać bakterie odpowiedzialne za próchnicę i choroby przyzębia. W przypadku infekcji gardła rekomenduje się również antybakteryjny środek, którego składnikiem jest chlorheksydyna. Preparaty z tą substancją czynną można znaleźć w postaci płynu do płukania jamy ustnej - Eludril, tabletek i sprayu do ssania na ból gardła, pasty do zębów, a także płynu do dezynfekcji skóry.
Środki Ostrożności
Chlorheksydynę należy stosować tylko zewnętrznie. Przy stosowaniu na skórę należy używać roztworu zgodnie z zaleceniami na ulotce lub według wskazań lekarza. Chlorheksydyna może powodować podrażnienia skóry i błon śluzowych. Ponadto, substancja czynna może przyczynić się do powstania przebarwienia zębów przy długotrwałym stosowaniu.
Należy zachować ostrożność przed zastosowaniem preparatów, których składnikiem jest chlorheksydyna. Działanie niepożądane u osób z nadwrażliwością na tą substancję czynną może się objawiać zaczerwienieniem i obrzękiem. Ponadto, należy unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi (poza preparatami do jamy ustnej).
Chlorheksydyna w ciąży
Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania chlorheksydyny. U dzieci należy stosować preparaty z chlorheksydyną ostrożnie, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Chlorheksydyna na rany
Głównym wskazaniem do stosowania chlorheksydyny jest antyseptyka błon śluzowych w obrębie jamy ustnej oraz dezynfekcja skóry. Preparatów z chlorheksydyną nie należy stosować na rany. Substancja czynna może utrudniać gojenie się zmian na skórze. Ponadto, chlorheksydyna może być niewystarczającym środkiem zapobiegającym zakażeniom. W tym przypadku można sięgnąć po dostępne w aptece środki do dezynfekcji np. z octenidyną.