Kwas EPA - co to jest i jak działa?
EPA, czyli kwas eikozapentaenowy to nienasycony kwas tłuszczowy, pełniący istotną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Wchodzi w skład rodziny kwasów omega - 3, wśród których wyróżnia się kwasy ALA, EPA i DHA. Omega - 3 nie są syntezowane w organizmie, stąd niezwykle ważna jest ich odpowiednia podaż wraz z pożywieniem. Ich naturalnym źródłem są tłuste ryby morskie tj. makrela czy łosoś, a także tran i oleje roślinne. W przypadku trudności w dostarczaniu tych produktów w codziennym menu, warto rozważyć dodatkową suplementację. Kwasy omega - 3 pełnią bowiem wiele istotnych funkcji w ludzkim organizmie:
- wspierają pracę serca oraz układu krążenia
- działają przeciwzapalnie i stymulują pracę układu odpornościowego
- przyczyniają się do prawidłowej pracy mózgu i układu nerwowego
- obniżają poziom cholesterolu we krwi
- wpływają korzystnie na wygląd skóry oraz włosów.
Kwasy omega - 3, w tym kwas EPA, to także częsty składnik witamin dla kobiet w ciąży, ze względu na ich czynny udział tworzeniu się narządów płodu i korzystny wpływ na przebieg ciąży.
Kwasy ALA, DHA, EPA - Omega 3 bez recepty
Kwas EPA na rynku dostępny jest w postaci kompleksu - kwasów Omega 3. W zależności od preferencji dostępne są kwasy omega - 3 w postaci żelowych kapsułek, kapsułek do żucia, bądź w postaci płynu doustnego. Dla dzieci opracowano także kwasy omega - 3 w postaci żelek, kropelek, lub płynu o różnych smakach. Zalecana dzienna dawka kwasów omega - 3 dla dorosłych to 1000 - 2000 mg na dobę. W przypadku dzieci rekomenduje się dawkowanie w postaci 1000 mg od 2. roku życia.