Etanol – właściwości
Etanol, czyli alkohol etylowy, jest bezbarwną cieczą o charakterystycznym zapachu. Jest on powszechnie stosowany przy produkcji leków i innego rodzaju preparatów aptecznych. Pełnić w nich może różne funkcje.
Etanol – działanie alkoholu etanolowego wykorzystywane jest do procesu ekstrakcji substancji aktywnych z surowców pochodzenia roślinnego. Etanol może być też stosowany jako rozpuszczalnik. Powszechnie jest on używany także jako środek antyseptyczny.
Etanol – zastosowanie
Etanol w lekach i kosmetykach stosowany jest w różnym stężeniu. W preparatach do stosowania doustnego, najczęściej jego ilość jest niewielka. Często ze względu na obecność oraz ilość etanolu w wybranym produkcie leczniczym nie jest on przeznaczony do stosowania przez dzieci. Między innymi właśnie z tego powodu wynikają ograniczenia wiekowe wielu syropów. Etanol obecny jest w licznych produktach aptecznych, takich jak np. preparaty na niestrawność, syropy na kaszel, chrypkę czy też innego rodzaju preparaty do stosowania doustnego.
Etanol w kosmetykach często wykorzystywany jest jako tzw. promotor wchłaniania. Ułatwia on bowiem przenikanie substancji aktywnych obecnych w produkcie kosmetycznym przez naskórek. Alkohol etylowy w kosmetykach wpływa na barierę naskórka. Substancja ta może być też stosowana w celu poprawy właściwości aplikacyjnych produktu. Niewielki dodatek alkoholu może sprawić, że kosmetyk jest łatwiejszy do rozprowadzenia na skórze. Etanol zmniejsza też lepkość produktu oraz przeciwdziała jego pienieniu się. Etanol w kosmetykach stosowany jest także jako rozpuszczalnik.
Alkohol etylowy do dezynfekcji posiada zdolność do inaktywacji różnego rodzaju patogenów. Dzięki temu znajduje się on w licznych żelach i płynach do dezynfekcji rąk.