Imbir – właściwości zdrowotne
Korzeń imbiru zawiera witaminy, minerały oraz olejki eteryczne. Te ostatnie w dużej mierze odpowiadają za prozdrowotne działanie imbiru. Surowiec ten charakteryzuje się aktywnością przeciwzapalną, przeciwbakteryjną, przeciwwirusową i wykrztuśną. Dlatego sięga się po niego w przebiegu przeziębienia i grypy oraz innych infekcji górnych dróg oddechowych i gardła. Imbir korzystnie wpływa również na funkcje obronne układu immunologicznego. Imbir korzystnie wpływa na serce, lepkość krwi, a także zdrowie psychiczne i fizyczne, gdyż podnosi siły witalne.
Jeśli chodzi o układ pokarmowy tam również ze swojego korzystnego działania znany jest imbir. Właściwości tego surowca sprawiają, że wykazuje on efekt żółciopędny, rozkurczowy, zwiększający wydzielanie śliny. Imbir łagodzi również wzdęcia. Dlatego stosowany jest jako pojedynczy składnik lub jako dodatek do preparatów na trawienie.
Imbir w ciąży łagodzi nudności i wymioty. Najczęściej dostępny jest w formie tabletek do rozgryzania i żucia. Mogą stosować go również dzieci, u nich z kolei działa łagodząco na objawy związane z chorobą lokomocyjną. Ekstrakt z imbiru dostępny jest w formie syropu, tabletek do ssania, połykania i lizaków. Na rynku znaleźć można liczne preparaty na chorobę lokomocyjną z imbirem, które nie powodują senności w czasie podróży.
Imbir – działanie uboczne
Niestety imbir stosowany zbyt często może drażnić śluzówkę przewodu pokarmowego i nie jest rekomendowany dla osób cierpiących na chorobę wrzodową. Jest ostrą przyprawą, dlatego też osoby z nadciśnieniem również powinny stosować go rozważnie.