Kwas dehydrocholowy – co to jest?
Kwas dehydrocholowy to substancja, która zwiększa zawartość wody w żółci. Jej działanie prowadzi do wzrostu objętości żółci. To z kolei wpływa na szybsze opróżnianie woreczka żółciowego i wspomaga transport żółci w kierunku dwunastnicy. Kwas dehydrocholowy wpływa też na pracę jelit, stymulując ich perystaltykę.
Kwas dehydrocholowy – właściwości tego związku to przede wszystkim pobudzanie procesu trawienia pokarmów i przeciwdziałanie objawom niestrawności. Kwas dehydrocholowy ułatwia trawienie tłuszczów. Działa też łagodnie przeczyszczająco.
Kwas dehydrocholowy – na co stosować?
Kwas dehydrocholowy – działanie tej substancji wykorzystywane jest głównie przy problemach z trawieniem i zaparciem. Kwas dehydrocholowy łagodzi nudności, wzdęcia oraz inne objawy niestrawności. Związek ten stosuje się też przy problemach z wypróżnianiem. Preparaty na niestrawność z kwasem dehydrocholowym przyjmuje się doustnie.
Kwas dehydrocholowy – skutki uboczne mogą się pojawić, jak w przypadku każdego innego leku. Związek ten może być przyczyną zaburzeń żołądkowo-jelitowych oraz reakcji nadwrażliwości. Kwas dehydrocholowy powinien być ostrożnie stosowany przez pacjentów z chorobami dróg żółciowych. W takich przypadkach, leczenie kwasem dehydrocholowym powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.
Kwas dehydrocholowy na niestrawność i zaparcie rekomendowany jest osobom dorosłym. Wybrane leki z tym związkiem mogą być stosowane przez nastolatków, jeśli zachodzi taka potrzeba. Należy kierować się zaleceniami lekarza lub informacjami zawartymi w ulotce leku. Niektóre preparaty z kwasem dehydrocholowym zaleca się przyjmować przed posiłkiem, a inne – po jedzeniu. Kwas dehydrocholowy w ciąży nie jest zalecany ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa jego stosowania w tym okresie.