Kwas hialuronowy – właściwości, jak stosować?
Kwas hialuronowy zapewnia stawom odpowiednią amortyzację i poślizg, dlatego jest jednym ze składników preparatów na regenerację chrząstki stawowej. Substancja ta długotrwale nawilża powierzchnię oka i łagodzi objawy suchego oka. Z tego powodu znajduje się w kroplach i żelach do oczu. Dzięki silnym właściwościom nawilżającym i zwiększającym elastyczność skóry, kwas hialuronowy jest częstym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała.
Kwas hialuronowy należy stosować tak, jak zaleca producent. Substancja ta jest bezpieczna nawet przy długotrwałym przyjmowaniu doustnym lub aplikowaniu na skórę.
Kwas hialuronowy – przeciwwskazania, skutki uboczne
Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny? Dla zdecydowanej większości pacjentów tak. Zarówno po podaniu doustnym jak i miejscowym, kwas hialuronowy jest zazwyczaj dobrze tolerowany. Skutki uboczne występują rzadko i ograniczają się głównie do nadwrażliwości skóry na tą substancję.
Kwas hialuronowy w ciąży najprawdopodobniej jest bezpieczny, choć ze względu na brak danych zalecana jest konsultacja z lekarzem przed zastosowaniem preparatu z tym związkiem. Kwas hialuronowy a karmienie piersią: choć w tym przypadku również nie wydaje się, aby kwas hialuronowy mógł być szkodliwy dla dziecka, nie ma dostępnych danych na temat przenikania tej cząsteczki do mleka matki.
Kwas hialuronowy a alkohol
Alkohol, ze względu na działanie spowalniające procesy regeneracji skóry, jest przeciwwskazany przy niektórych zabiegach medycyny estetycznej, w których wykorzystywany jest kwas hialuronowy. Apteka oferuje preparaty w formie tabletek, kapsułek, kropli do oczu i kosmetyków, które nie wchodzą w interakcje z alkoholem.