Melatonina na sen
Ilość wytwarzanej w organizmie melatoniny spada z wiekiem. Na niedobór melatoniny cierpią również osoby z zaburzonym rytmem dobowym, czyli np. pracujący zmianowo, w tym w nocy. Wewnętrzne wydzielanie hormonu snu jest najwyższe od około godziny 20-21. Odpowiednio wysoki poziom melatoniny daje organizmowi znać, że pora na sen. Co ułatwia zasypianie i wpływa również na jakość snu.
Melatonina – lek bez recepty na sen
Melatonina działanie wykazuje typowo na sen i jest popularnym lekiem dostępnym bez recepty. W preparatach występuje jako pojedynczy składnik lub łączona jest z ekstraktami ziołowymi o działaniu uspokajającym i nasennym. Dostępne na rynku produkty zawierają różne stężenia melatoniny. Pacjent powinien znaleźć dla siebie najniższe skuteczne stężenie melatoniny.
Melatonina – dawkowanie
Jeśli melatonina ma pomóc w zasypianiu powinno się zastosować najmniejszą skuteczną dawkę na pół godziny przed snem. Natomiast jeśli ma korzystnie wpłynąć na regulację rytmu dobowego powinna być ona zastosowana na 2-3 godziny przed snem. Zażywanie melatoniny rozpoczynamy od niskiej dawki i zwiększamy ją dopiero w momencie braku efektów.
Melatonina – przeciwwskazania
Melatonina to hormon naturalnie występujący w organizmie ludzkim. Nie może być ona jednak stosowana przez każdego. Melatonina w ciąży i podczas karmienia nie jest dobrym pomysłem. Podobnie melatonina a alkohol może być szkodliwym połączeniem. Osoby nadużywające alkoholu nie powinny jej stosować. Również pacjenci ze schorzeniami autoimmunologicznymi, wątroby oraz wykazujący nadwrażliwość na melatoninę nie powinni sięgać po ten syntetyczny neurohormon zawarty w lekach i suplementach diety.