Meloksykam - leki bez recepty
Meloksykam dostępny jest na rynku w postaci preparatów dostępnych z przepisu lekarza (Rp.), jak i w postaci leków OTC (meloksykam bez recepty). Wśród obecnych w aptekach produktów, można wyróżnić m.in:
- meloksykam tabletki
- meloksykam tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej
- meloksykam roztwór do wstrzykiwań (dostępny za okazaniem recepty)
Obecnie na rynku nie znajdziemy preparatu bez recepty do podania miejscowego, zawierającego meloksykam. Maść bez recepty o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, mogąca przynieść ulgę w bólach kości i stawów zwykle zawiera inne substancje z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Meloksykam - dawkowanie
Meloksykam - tabletki do podania doustnego zaleca się stosować w dawce od 7,5 do 15 mg na dobę. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Przed zażyciem leku meloksykam warto skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą. Bez zaleceń lekarza, nie należy stosować preparatów tego typu dłużej niż 7 dni.
Meloksykam - przeciwwskazania do stosowania
Meloksykam powinien być stosowany według zaleceń lekarza. Ze względu na mechanizm działania, meloksykam jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:
- kobiety w trzecim trymestrze ciąży i w okresie laktacji
- dzieci i młodzież do 15. roku życia
- czynna i nawracająca choroba wrzodowa żołądka
- ciężka niewydolność serca
- ciężka niewydolność nerek
Należy zachować ostrożność w stosowaniu leku meloksykam także w przypadku niekontrolowanego nadciśnienia tętniczego oraz u osób stosujących leki moczopędne i inne leki działające hipotensyjnie (obniżające ciśnienie tętnicze), ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia nerek.