Neomycyna - działanie i zastosowanie
Neomycyna, w przypadku preparatów dostępnych bez recepty, jest zalecana przede wszystkim w schorzeniach skórnych. Wśród nich wyróżnia się ropne zakażenia skóry wywołane przez bakterie ( zwłaszcza przez gronkowce), a także leczenie ropnych powikłań alergicznych chorób skóry. Ponadto neomycyna znajduje zastosowanie w profilaktyce zakażeń skóry, jako środek na rany i otarcia, a także w przypadku oparzeń i odmrożeń. Na rynku farmaceutycznym neomycyna bez recepty dostępna jest w następujących formach:
- neomycyna maść (do nabycia w sprzedaży odręcznej)
- neomycyna spray (dostępny jedynie na podstawie recepty lekarskiej)
Neomycyna maść często występuje w połączeniu z innym antybiotykiem np. bacytracyną lub polimyksyną B lub substancjami o działaniu przeciwzapalnym. Maść z neomycyną bez recepty może być stosowana wyłącznie na skórę. W przypadku konieczności stosowania neomycyny do worka spojówkowego, należy zastosować preparat do oczu, dostępny jedynie na podstawie recepty lekarskiej.
Neomycyna - dawkowanie i przeciwwskazania
Neomycyna maść, jak i neomycyna spray to preparaty wskazane do krótkotrwałego stosowania. Obie formy farmaceutyczne tego antybiotyku mogą być stosowane na chorobowo zmienione miejsca maksymalnie do 7 dni. W przypadku braku efektu terapeutycznego neomycyny, należy skonsultować się z dermatologiem, w celu wdrożenia dalszego leczenia. W jakich przypadkach nie zaleca się stosowania preparatu z neomycyną?
- u kobiet ciężarnych i karmiących piersią
- u dzieci do 12. roku życia
- na rozległe powierzchnie uszkodzonej skóry
- w zmianach sączących się
- w owrzodzeniach żylakowatych.