Olej canola w kosmetyce
Olej canola ze względu na bogaty skład, występuje w większości kosmetyków. Najczęściej zawierają go w swoim składzie emulsje do mycia oraz w produkty do demakijażu. Olej rozpuszcza zanieczyszczenia oraz pozostawia skórę miękką i nawilżoną.
Witamina E oraz kwas oleinowy, jedne ze składowych oleju canola, mają działanie antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, dlatego świetnie się sprawdzą jako preparaty do stosowania codziennego. Redukują one ilość wolnych rodników oraz zabezpieczają skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ponadto, kosmetyki z wyciągiem z rzepaku regulują pracę gruczołów, dlatego są polecane dla cery trądzikowej. Witamina A hamuje nadmierne wydzielanie sebum i wspomaga regenerację naskórka. Fitosterole niwelują zaczerwienienia i podrażnienia. Witamina K, która występuje w oleju jest cennym składnikiem dla cery naczynkowej. Chroni naczynia krwionośne przed ich pękaniem i niweluje powstawanie charakterystycznych pajączków. Co więcej, olej canola w kosmetykach tworzy warstwę okluzyjną na skórze, zabezpieczając ją przed niskimi temperaturami i wiatrem. Można go spotkać w kremach i emulsjach do cery suchej i wrażliwej oraz w dermokosmetykach na atopowe zapalenie skóry.
Olej canola do stosowania wewnętrznego
Olej canola jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego znalazł swoje zastosowanie w profilaktyce chorób układu sercowo- naczyniowego i nerwowego. Kwasy omega-3 i 6 pozytywnie wpływają na rozwój układu nerwowego. Poprawiają one koncentrację, zapamiętywanie i polepszają wzrok. Ponadto, kwasy tłuszczowe redukują ilość szkodliwego cholesterolu LDL. W konsekwencji chronią naczynia krwionośne przed pojawieniem się blaszek miażdżycowych.