Olej rycynowy- zastosowanie i właściwości
Nieprzetworzony olej rycynowy ma charakterystyczną żółtą barwę. Surowiec leczniczy, powinien być pozbawiony rycyny, która może powodować poważne zatrucia. W składzie oleju można znaleźć glicerydy kwasy rycynolowego, nienasycone kwasy tłuszczowe i flawonoidy.
Wyciąg z nasion rącznika to znany preparat na zaparcia. Kwas rycynolowy, w nim zawarty, drażni błonę śluzową żołądka i jelit oraz zmniejsza wchłanianie płynów i soli przez kosmki. W konsekwencji preparat pobudza perystaltykę jelit i ułatwia wypróżnianie.
Olej rycynowy na twarz, włosy i paznokcie
Olej rycynowy wykazuje silne właściwości nawilżające. Pozwala on zatrzymać wodę na powierzchni oraz odbudowuje uszkodzony płaszcz hydrolipidowy skóry. Kosmetyki olejowe w połączeniu z mocznikiem są szczególnie polecane dla osób z przesuszoną i zrogowaciałą skórą. Wyciąg z nasion rącznika można też znaleźć w preparatach do skóry dojrzałej- zmniejsza on ilość zmarszczek i rozstępów. Dodatkowo, olej rycynowy jest składnikiem, który często zawierają produkty do demakijażu. Tego typu produkty doskonale rozpuszczają zanieczyszczenia i oczyszczają skórę nawet z wodoodpornego makijażu.
Ekstrakt z rącznika dba o miękkie i zdrowe włosy. Można go użyć bezpośrednio na włosy lub wymieszać z szamponem lub odżywką. Olej wygładza łuski włosów oraz stymuluje ich cebulki do wzrostu. Ponadto, wyciąg roślinny można znaleźć w preparatach zagęszczających rzęsy i brwi.
W przypadku kruchych i łamliwych paznokci zalecane jest codzienne stosowanie oleju rycynowego. Już klika kropel poprawia stan płytki paznokciowej i zapobiegnie ich rozdwajaniu.
Olej rycynowy na trądzik
Olej z nasion rącznika to skuteczny sposób na trądzik. Wykazuje on działanie antybakteryjne i antyoksydacyjne. Kremy na trądzik zawierające olej rycynowy redukują stan zapalny i regulują pracę gruczołów łojowych. Aby dodatkowo zadbać o codzienną pielęgnację skóry trądzikowej można sięgnąć po preparaty wzbogacone cynkiem i niacynamidem.