Olejek miętowy- zastosowanie i skład
Składnikami aktywnymi w olejku są mentol, menton, pinen i cyneol. Dodatkowo, w surowcu można znaleźć flawonoidy, garbniki i karotenoidy. Wyciąg z mięty pobudza wydzielanie soków trawiennych, działa antyseptycznie, uspokajająco i rozkurczowo.
Najczęściej olejek miętowy można spotkać w pastach do zębów i płynach do płukania jamy ustnej. Wyciąg roślinny odświeża oddech i dba o dobrą kondycję błony śluzowej ust. Co więcej, mięta ma działanie przeciwzapalne, dlatego jest polecana w przypadku pojawiających się aft lub obrzęku dziąseł.
Wyciąg z mięty można stosować w inhalacjach podczas infekcji dróg oddechowych. Działa on przeciwbólowo i odkażająco. Należy pamiętać, że olejek miętowy w inhalacjach nie jest zalecany dla niemowląt, ponieważ może powodować podrażnienie śluzówki. Pastylki do ssania na ból gardła z miętą redukują odczyn zapalny i odświeżają oddech. Ponadto, olejek miętowy w połączeniu z wyciągiem z prawoślazu tworzą warstwę osłaniającą gardło i ułatwiają odkrztuszanie zalegającej wydzieliny.
Mentol w olejku daje uczucie chłodu. Tą właściwość wykorzystano w preparatach do stosowania zewnętrznego. Jest on przydatny w bólach neuralgicznych, reumatycznych oraz do nacierania skroni gdy pojawia się ból głowy. Wyciąg z mięty również można znaleźć w naturalnych produktach na ukąszenie owadów. Łagodzą świąd i obrzęk po ukąszeniu.
Miętowy olejek eteryczny na schorzenia układu pokarmowego
Olejek miętowy od dawna jest używany na schorzenia układu pokarmowego. Ma on właściwości rozkurczowe i regulujące perystaltykę jelit. Ponadto, wyciąg z mięty ma działanie żółciopędne i żółciotwórcze. Wykazano jego skuteczność w przypadku braku łaknienia i kolce jelitowej. Olejek miętowy w większych dawkach może natomiast powodować bóle brzucha i wymioty.