Pirokton olaminy – co to?
Pirokton olaminy to związek wykorzystywany głównie w leczenie łupieżu. Jego właściwości są jednak znacznie szersze. Posiada on bowiem nie tylko działanie przeciwgrzybicze, ale również przeciwbakteryjne. Ogranicza stan zapalny toczący się na powierzchni skóry głowy. Hamuje nadmierne namnażanie się grzybów. Wspomaga przywrócenie odpowiednich warunków na powierzchni naskórka.
Oprócz wspomnianego już działania zwalczającego grzyby i bakterie, pirokton olaminy pomaga też w ograniczeniu świądu. W przypadku łupieżu oraz wielu innych schorzeń dermatologicznych, świąd bywa bardzo uciążliwą dolegliwością. Nie tylko zaburza jakość życia pacjentów, ale może też skutkować drapaniem i powstawaniem ran w obrębie skóry. Przeciwświądowe właściwości piroktonu olaminy skutecznie niwelują ten problem.
Ze względu na cenne właściwości które posiada pirokton olaminy, substancja ta wchodzi w skład licznych kosmetyków. Znaleźć ją można w takich produktach jak szampony i płyny do skóry głowy. Jest też składnikiem preparatów do cery trądzikowej. Pirokton olaminy znajduje się także w produktach zalecanych na innego rodzaju zmiany skórne. Jest to substancja dość szeroko wykorzystywana w dermatologii.
Pirokton olaminy – skutki uboczne
Pirokton olaminy to substancja nietoksyczna, która najczęściej jest dobrze tolerowana przez pacjentów. Na bezpieczeństwo stosowania preparatów z tym składnikiem wpływa też przestrzeganie zaleceń producenta. Jego zawartość w produktach do stosowania na skórę nie jest wysoka. Jednak jak w przypadku każdej innej substancji, preparat z piroktonem olaminy nie powinien być stosowany przez osoby z nadwrażliwością na ten składnik.