Jak działa simetikon?
Gazy w jelitach powstają jako efekt uboczny procesów trawienia, a część z nich to połknięte podczas jedzenia powietrze. Aby eliminować ich nadmiar stosuje się simetikon. Działanie tej substancji polega na zmniejszeniu napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazów co powoduje ich pękanie. Są one następnie eliminowane poprzez ruchy robaczkowe lub wchłaniają się przez ściany przewodu pokarmowego.
Simetikon - skutki uboczne
Simetikon to bezpieczna substancja, ponieważ nie wchłania się w przewodzie pokarmowym i jest wydalana w niezmienionej postaci. Ponadto simetikon na wzdęcia nie drażni ściany przewodu pokarmowego, nie wpływa na procesy trawienne, motorykę i wchłanianie substancji odżywczych z przewodu pokarmowego.
Simetikon bez recepty – dla kogo?
Simetikon to popularny składnik który zawierają krople na kolkę dla niemowląt. Małe dziecko podczas jedzenia połyka dużą ilość powietrza, która powoduje u niego ból brzuszka i kolki. Simetikon w kroplach podawać należy po konsultacji z lekarzem po 28 dniu życia dziecka, zwykle kilka kropel przed każdym karmieniem. Simetikon w ciąży oraz podczas karmienia piersią nie jest przeciwwskazany. Dlatego w przypadku często pojawiających się w tym okresie wzdęć i gazów można po niego sięgać. Leki na wzdęcia zawierające simetikon zalecane są również do zastosowania przed badaniami, w tym USG jamy brzusznej. Dzięki zniwelowaniu nadmiaru gazów obraz wykonywanego badania jest lepiej widoczny.